Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentácia

Priznanie

The Admission
Hosťovanie Jaffa Theatre v rámci festivalu Nová dráma


Žiadne predstavenia.

Hra Priznanie od Mottiho Lernera sa zaoberá jedným z kľúčových momentov izraelsko-palestínskeho konfliktu – vznikom palestínskeho utečeneckého problému v roku 1948. Hra bola napísaná v roku 2007. Pôvodne sa mala inscenovať v Mestskom divadle v Haife, neskôr v divadlách Cameri a Habima v meste Tel Aviv, potom v divadle Herzliya, a nakoniec znova v divadle Cameri. Všetky plánované vystúpenia však boli zrušené kvôli vonkajším tlakom, ktorým boli divadlá vystavené. V roku 2014 bola hra inscenovaná po anglicky vo Washingtone D.C. v divadle Theatre J, kde ju režíroval Sinai Peter, a vzhľadom na jej divácky úspech bola uvedená aj v divadle Studio Theatre v tom istom meste. Hra bola nominovaná na prestížnu Cenu Helen Hayesovej v kategórii Hra roka.

Hra sa zameriava na mladého židovského izraelského profesora univerzity v Haife, vážne zraneného v Prvej libanonskej vojne v roku 1982, ktorý je obvinený istou palestínskou rodinou z toho, že sa jeho otec počas dobýjania a evakuácie dediny pričinil na smrti ich príbuzných. Syn obvinenia odmieta a snaží sa presvedčiť otca, aby vyšiel na verejnosť so svojou vlastnou verziou príbehu. Otec nechce záležitosť rozoberať, ale po tom, ako sa objavia nové svedectvá, synovi prizná, že sa jeho pluk počas boja dostal do ťažkej situácie a že počas sebaobranného manévru prišlo o život niekoľko palestínskych civilistov. Odmieta ale urobiť akékoľvek verejné vyjadrenie. Palestínska rodina sa nakoniec tiež rozhodne na svoju traumatickú minulosť zabudnúť, aby dokázala pokojne žiť v prítomnosti. Hra je inšpirovaná kontroverziou, ktorá sa rozpútala v súvislosti s dobytím palestínskej dediny Tantura v roku 1948.

Vzhľadom na to, že hra je dôležitá pre podporu dialógu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi a tiež podporu slobody prejavu v terajších kultúrno-politických podmienkach v Izraeli, Arabsko-hebrejské divadlo v Jafe sa ju rozhodlo zinscenovať v divadelnej sezóne 2016-2017. Inscenáciu bude režírovať Sinai Peter. Skúšky začínajú v auguste 2016. Obsadení sú aj štyria židovskí izraelskí a traja palestínski herci.

Plánujeme tridsať predstavení v Divadle 30 v Jaffe a dodatočných desať predstavení pre arabské publiká v Haife, Nazarete a v Tayibe.

VIDEO:

 

 


Newsletter

Program

Dnes hrámeNasledujúce predstavenie

nedeľa, 19. 11. 2017, 17:00

Desatoro

Anketa

Kupujete si programy k inscenáciám?

áno, vždy
27,35%

záleží od titulu predstavenia
23,55%

podľa ceny (drahé nekupujem)
25,96%

zaobídem sa i bez nich
23,14%

Počet hlasujúcich: 60071