Mačička ako spomienka na temnotu

Mačička ako spomienka na temnotu

Schauspiel

Hosťovanie Chersonského regionálneho akademického hudobno-dramatického divadla pomenované po Mykolovi Kulišovi v rámci spolupráce s festivalom Pohoda

Neues Gebäude, Studio
5. 7. 2023 19:00 h - 20:15 h
Predstavenie Mačička ako spomienka na temnotu je príbeh o živote, ktorý Ukrajinci a Ukrajinky viedli v Donbase 8 rokov, ale tiež o realite, v ktorej sa v roku 2022 ocitli ľudia z Chersonskej, Záporožskej, Luhanskej a Charkovskej oblasti.
 
Dej je založený na dojímavom monológu ženy z Donbasu. Žena v tmavých okuliaroch predáva tri osirelé mačiatka – biele, sivé a čierne – to jediné, čo jej po ruskej okupácii zostalo z domova, vlasti a z jej pokojného sveta. Môžete si zložiť okuliare, ale tma ostáva – za očami a tiež v nich.
 
Počas rozprávania svojho príbehu hrdinka varí boršč. Šúpe zemiaky, cviklu, krája kapustu a rozpráva pri tom o hrôzach, ktoré zažila počas okupácie. Príprava tradičného jedla tak vyvažuje hrozivý príbeh a zároveň ukazuje silu hrdinky, ktorá ostáva patriotkou aj po zničení krajiny a ženou v domácnosti, aj keď prišla o domov.
 
Na konci hry ponúka žena divákom boršč. Toto gesto je veľmi symbolické, keďže sa delí o takmer posledné zvyšky v nádeji, že prídu lepšie časy a svetlo zvíťazí nad temnotou.
 
Počas celej hry sú mačiatka „skryté“ v škatuli. V javiskovej verzii Serhija Pavľuka si hrdinka ponechá nie jedno (ako v pôvodnej divadelnej hre), ale všetky tri mačiatka, pretože už čoskoro bude mať vlastný domov a všetci budú mať kde žiť.
 
Hrajú: Oľga Bojcova
Réžia: Serhij Pavľuk, zaslúžilý umelec Ukrajiny
Dramaturgia: Neda Neždana
Generálny riaditeľ divadla: ukrajinský ľudový umelec Olexandr Knyha
Jazyk: ukrajinčina + slovenské titulky: preklad zabezpečila Marta Kákoni, šéfka Hudobno dramatického súboru Tarasa Ševčenka z Bratislavy
 
Premiéra sa uskutočnila 24.5.2017 v rámci medzinárodného divadelného festivalu Melpomena z Tavrie.
Nová inscenácia hry sa konala 27.9.2022.
 
Cena vstupenky: 15 €

Anmerkung

Hosťovanie Chersonského regionálneho akademického hudobno-dramatického divadla pomenované po Mykolovi Kulišovi