S mimoriadne kreatívnym umelcom a skvelým človekom Milanom Sládkom sa v SND už nestretneme. Zarmucujúcu správu o jeho odchode sme sa dozvedeli v stredu 4. decembra 2024. Milana Sládka spájali kontakty so SND nielen z mladých liet, keď sa so svojím súborom stal v roku 1962 autonómnou súčasťou nášho divadla (1.8.1962-31.12.1964).
Po udalostiach roku 1968 emigroval a usadil sa v Kolíne nad Rýnom, kde v roku 1974 otvoril svoje Divadlo Kefka, v tom čase jediné stále divadlo pantomímy v západnej Európe. O dva roky zorganizoval v Kolíne medzinárodný festival pantomímy Gaukler, ktorý dvanásť rokov patril k najlepším svojho druhu na svete.
Keď sa z emigrácie vrátil, v roku 1994 sa stal riaditeľom novozaloženého Medzinárodného inštitútu pre pohybové divadlo, ktorý viedol až do júna 2002, sídlom sa stalo Divadlo Aréna.
V SND naštudoval dve operné inscenácie, Figarovu svadbu (1991) a Korunováciu Poppey (1993). Obidve boli veľkým zážitkom pre divákov, a ako sa Milan Sládek zdôveril, aj preňho samotného: „Obdivoval som odvahu divadla zveriť mi réžiu a zároveň som ocenil nesmiernu schopnosť spevákov obohatiť spev o pohybový, často až pantomimický javiskový výraz.“
Do SND zavítal so svojimi projektmi niekoľkokrát, napríklad v roku 2008 výberom zo svojej tvorby pod názvom Milan Sládek – Best Of vypredal veľkú sálu v novej budove. Aj to bol dôkaz, akých vďačných fanúšikov mal Milan Sládek v Bratislave. „Je mi vždy veľkou cťou predstaviť sa na pôde SND. Inscenáciu Antigony som mal možnosť prezentovať práve tu krátko po tom, čo som tak urobil pred tisíc divákmi v budove UNESCO v Paríži (2016), bolo to úplne prvé predstavenie pantomímy na pôde tejto organizácie.“
V roku 2019 Milan Sládek práve v SND uviedol vo svetovej premiére The Magic Four – Štyri temperamenty, ako svoj príspevok k storočnici SND, lebo vždy sa k našej erbovej divadelnej inštitúcii hlásil.
Čím bola pantomíma pre tohto herca, choreografa, režiséra, pedagóga – míma? „Pantomíma je autorské divadlo a čisté herectvo. Ono pramení z citového sveta nás ľudí s využitím vlastných životných skúseností, vychádza z osobnej filozofie a osobitej kreativity. Je to v pravom zmysle slova ľudské umenie.“ Práve táto dimenzia – vysoký intelekt a človečina charakterizovali vzácnu osobnosť, akou bol Milan Sládek. V roku 2000 udelil prezident SR Rudolf Schuster umelcovi Rad Ľudovíta Štúra III. triedy.
Milan Sládek sa narodil 23. februára 1938 (Streženice), zomrel 4. decembra 2024.
Česť jeho pamiatke!