Peter Čanecký

Peter Čanecký

Kostýmový a scénický výtvarník

 

 

 

Na Divadelnej fakulte VŠMU vyštudoval odbor scénické a kostýmové výtvarníctvo pod vedením pedagógov Ľudmily Purkyňovej a Otta Šujana. Absolvoval v roku 1983, pričom v ten istý rok vstúpil do angažmánu v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene. Vytvoril tu výpravy pre Shakesperove hry Búrka a Večer trojkráľový, Ostrovského Vlci a ovce a mnohé ďalšie. Medzitým pôsobil aj v divadlách v Trnave, Martine a Nitre. V rokoch 1988 – 1990 pôsobil ako interný scénograf na bratislavskej Novej scéne. Tu je autorom scény a kostýmov k viacerým inscenáciám (Vladmír Majakovski / Ondrej Šulaj: Kúpeľ; István Örkény: Pokrvní príbuzní; György Schwajda: Svätá rodina a i.) V rovnakom období spolupracoval okrem iného aj s Činohrou SND.

 

Od roku 1991 pôsobí ako pedagóg na Katedre scénografie Divadelnej fakulty VŠMU, kde v roku 1998 získal akademický titul docenta a v roku 2006 titul profesora. Medzi jeho pedagogické desatoro patrí aj „schopnosť nájsť zmysel pre nezmysel“

 

Do prehľadu jeho umeleckej činnosti nepatria iba scénické a kostýmové návrhy pre činoherné inscenácie – tie navrhoval pre mnohé slovenské i zahraničné divadlá, ale aj početné výpravy pre operu, spevohru, muzikál, balet a tanečné divadlo. Pre Operu SND vytvoril kostýmy k operám P. I. Čajkovského (Panna orleánska), G. Bizeta (Carmen), G. Verdiho (La traviata a Macbeth). Naposledy sa podieľal na výprave pre operu Modesta Musorgského Boris Godunov. Pre Činohru SND vytvoril kostýmy do inscenácií Čechovových Troch sestier, Hamptonovej hry Popol a vášeň, Čapkovej hry R. U. R. a mnohým ďalším. 

 

Získal ocenenie DOSKY 2006 za najlepší kostým divadelnej sezóny za inscenáciu hry Antona P. Čechova Ivanov v Slovenskom komornom divadle v Martine. Pravidelne spolupracuje aj s pražským Národným divadlom. Podieľal sa tu na činoherných inscenáciách Paul Claudel: Saténový střevíček; William Shakespeare: Cymbelín; Arthur Schnitzler: Duše – krajina širá; Tom Stoppard: Rock ’n’ Roll, operných inscenáciách Camille Saint-Saëns: Samson et DalilaHubička Bedřicha Smetanu. S režisérom Jozefom Bednárikom a choreografom Liborom Vaculíkom sa podieľal na baletnej inscenácii Isadora Duncan v pražskom Stavovskom divadle. Za scénu k baletu Ivan Hrozný (Národní divadlo Brno) dostal v roku 2003 cenu za najlepšiu scénografiu od Tanečného združenia ČR a Únie tanečného umenia SR.

 

Peter Čanecký je taktiež autorom výpravy k trom desiatkam filmov. Za všetky spomeňme filmy Juraja Jakubiska Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý a Nejasná správa o konci sveta a Juraja Nvotu Kruté radosti. Za jeho film Muzika získal cenu filmovej akadémie Slnko v sieti.