Michal Onufer

Michal Onufer

Bass

Český basista, absolvoval štúdium na Janáčkovom konzervatóriu v Ostrave v triede Miroslava Urbánka. Neskôr študoval na Fakultě umění Ostravskej univerzity (odbor spev u Elišky Pappovej). Na Ostravskej univerzite pokračoval aj naďalej v doktorandskom študijnom programe „Interpretácia a teória interpretácie“ pod vedením prof. Petra Mikuláša. V roku 2007 sa zúčastnil Speváckej súťaže Olomouc, kde získal čestné uznanie. V roku 2010 získal 3. cenu v Medzinárodnej speváckej súťaži Janáčkovy Hukvaldy. V minulosti sa venoval Komornej koncertnej činnosti – Betlémska kaplnka Praha, Olomouc, Ostrava (2007). Spolupracoval so symfonickým orchestrom Frýdek – Místek (2008).

V roku 2011 zahájil svoju profesionálnu kariéru na scéne Národního divadla moravskoslezského, kde naštudoval rolu Doktora Grenvilla (G. Verdi: La Traviata). Neskôr tam stvárnil postavy Veronské knieža (Ch. Gounod: Rómeo a Júlia), Indián (B. Smetana: Predaná nevesta), Gernand (A. Dvořák: Armida) a mnoho iných. Hosťoval v Štátnej filharmónii Košice (2018), kde stvárňoval postavu Tartuffa v rovnomennej opere N. Bodnára, v Dvořákovej Prahe – Rudolfinum (2020) ako postava Lovec (A. Dvořák: Král a Uhlíř), v Národnom divadle v Prahe (2021) ako Masseto (W.A. Mozart: Don Giovanni). V roku 2022 účinkoval v Slovenskom Národnom divadle v Bratislave ako Čert Marbuel (A. Dvořák: Čert a Káča) a Štátnej opere v Banskej Bystrici ako Kecal (B. Smetana: Predaná nevesta).

Od roku 2013 je sólistom Štátneho divadla Košice, kde sa predstavil ako Brabantský šľachtic (R. Wagner: Lohengrin), Bonzo (G. Puccini: Madama Butterfly), Rodolfo (V. Bellini: Námesačná), Zuniga (G. Bizet: Carmen), Truffaldino (R. Strauss - Ariadne auf Naxos), Ferrando (G. Verdi: Trubadúr), Geronte de Revoir (G. Puccini - Manon Lescaut), čarodejník Alidoro (G. Rossini: Popoluška), Colline (G. Puccini: Bohéma), Salieri (M. Lejava: Bohom milovaný), Salieri (N. Rimskij Korsakov: Mozart a Salieri), Gernot (R. Wagner: Víly), Ludovico (G. Verdi: Othello), Abimelech (C. Saint-Saëns: Samson a Dalila) a ďalšie.

Od roku 2020 sa v Štátnom divadle Košice predstavil ako Leporello (W.A. Mozart: Don Giovanni), Pistola (G. Verdi: Falstaff), Rocco (L. van Beethoven: Fidelio), Doktor Grenville (G. Verdi: La Traviata), Zachariáš (G. Verdi: Nabucco), Sparafucile (G. Verdi: Rigoletto), Bailli (J.Massenet: Werther) a Cesare Angelotti (G. Puccini: Tosca).