Olga Chelpanova

Olga Chelpanova

erster Solist

Národnosť: ruská

Absolvovala: Umeleckú školu Komijskej republiky, Choreografický inštitút umenia v meste Syktyvkar a Moskovskú univerzitu GITIS.

Angažmán: pôsobila ako prvá sólistka baletu národnej opery v Yoshkar-Ola. V Balete SND pôsobí od roku 2017, od roku 2018 ako prvá sólistka baletu.

Repertoár: vytvorila hlavné postavy v baletoch Giselle, Spiaca krásavica, Labutie jazero, Esmeralda, Korzár, Don Quijote, Bajadéra, Chopiniana. Jej repertoár tvoria aj tituly ako Carmen zo suity Carmen, postava Amora z baletu Carmina Burana, Spartakus, Romeo a Júlia, Majster a Margaréta. V Balete SND stvárňuje hlavné postavy v klasických tituloch v naštudovaní Rafaela Avnikjana: Odíliu-Odettu v balete Labutie jazero, Mášu v Luskáčikovi a hlavnú postave v romantickom balete Giselle.

Ocenenia: je viacnásobnou víťazkou medzinárodnej súťaže Arabeska v Rusku. V roku 2008 získala na baletnej súťaži Galiny Ulanovej v Krasnojare bronzovú medailu. O rok neskôr sa stala laureátkou divadelnej súťaže Yvana Kyrla, odkiaľ si odniesla cenu za najlepšiu interpretáciu klasického repertoáru za postavu Popolušky. V tom istom roku získala diplom od Ministerstva kultúry a novinársku cenu Marijskej republiky. Získala ocenenia za postavy klasického repertoáru: ako princezná Aurora z baletu Spiaca krásavica od P. I. Čajkovského, za postavu Esmeraldy z baletu C. Pugniho, za Margarétu z baletu Majster a Margaréta či Medoru z baletu Korzár. Na súťaži Arabeska v Perme získala cenu za najvýraznejší umelecký rast a expresivitu (2012), na Medzinárodnej súťaži Grigoroviča získala tretie miesto. V roku 2014 vyhrala hlavnú cenu na medzinárodnej súťaži v Kórei.

Predstavenia