Svetový deň opery 2023 – 25. október

V roku 2022 pracoval európsky operný priemysel s rozpočtom vo výške takmer 10 miliárd EUR.
 
Svetový deň opery sa každoročne oslavuje 25. októbra, v deň, keď si hudobná obec pripomína narodenie Georgesa Bizeta a Johanna Straussa. Je to zároveň deň, keď operné domy zdôrazňujú prínos opery pre spoločnosť.
 
Kultúra je jadrom spoločného európskeho projektu a opera je dôležitou súčasťou európskeho kultúrneho dedičstva. Tak ako všetky divadelné umenia, aj operu tvrdo zasiahla pandémia: operné domy trpeli zatváraním divadiel, zníženou produktivitou a zmenou diváckych návykov, no po uplynulom roku tento sektor opäť zaznamenáva rast.
 
Reprezentatívna štúdia členov asociácie Opera Europa ukazuje oživenie a extrapoláciou dát vidíme, že v roku 2022 dosiahli rozpočty európskych operných domov spolu takmer 10 miliárd eur, zrealizovali viac ako 20-tisíc predstavení približne s 3 500 inscenáciami a viac ako s 1 000 opernými titulmi.
 
Konali sa vo veľkých aj malých divadlách, ako aj v exteriéroch a navštívilo ich viac ako 13 miliónov ľudí, z toho 2 milióny mladých divákov.
 
Ekonomický dosah je značný: európske operné domy zamestnávali približne 200 000 ľudí, z ktorých polovica mala trvalé zmluvy; 63 % operných súborov má vlastné scénické dielne a 68 % vlastné kostýmové dielne, ktoré zamestnávajú zručných a zanietených remeselníkov udržiavajúcich svoje unikátne profesie a odovzdávajúcich svoju odbornosť a tradície.
 
60 % operných domov ponúka trvalé zamestnanie profesionálnym hudobníkom vo svojich orchestroch a 65 % spevákom vo svojich zboroch.
 
S návratom aktivít a divákov na vyššiu úroveň v roku 2023 operný svet ukazuje, že stále žije a napreduje.
 
Operné spoločnosti preukazujú odolnosť a kreativitu, pričom ustavične investujú do domácej aj svetovej tvorby, programov pre mladé umelkyne a umelcov a prinášajú množstvo vynachádzavých spôsobov, ako osloviť nové a rôznorodé publikum.
 
Počas Svetového dňa opery operné spoločnosti v Európe oslovia svoje komunity a ukážu, ako prispievajú k sociálnej štruktúre a miestnej ekonomike.
 
Bezplatná streamovacia platforma Opera Europa OperaVision ponúkne 25. októbra virtuálne stretnutie – rossiniovskú Watch Party. Na svojich youtubových kanáloch a TikToku budú milovníci opery objavovať tri komické klenoty od talianskeho skladateľa Gioachina Rossiniho – Cestu do Remeša z Rossiniho festivalu; Il signor Bruschino z Wildbadu a Barbiera zo Sevilly z Garsingtonskej opery – naživo v spoločnosti mladej speváčky Mie Mandineau, ktorá bude divákov sprevádzať dejom a vyzdvihne špeciálne črty v príbehu.
 
 
Aktivity Svetového dňa opery môžete na sociálnych sieťach sledovať 25. októbra s hashtagom #worldoperaday
 
Zdroj: Opera Europa – európska asociácia operných spoločností a festivalov s 234 členmi v 44 krajinách. Viac informácií na www.opera-europa.org. Opera Europa je hlavným partnerom a manažérom www.OperaVision.eu, bezplatnej streamovacej platformy spolufinancovanej z programu Európskej únie Kreatívna Európa. Svetový deň opery je spoločnou iniciatívou Opera Europa, Opera America a Ópera Latinoamérica. Viac informácií na www.worldoperaday.com.