News / Press releases

Na poctu všestrannému talentu jubilantky
Publikované dňa: 18.05.2024

Máj svedčí oslavám narodenín mnohých osobností zo sveta umenia. 19. mája má tento rok jubileum jedna z najpopulárnejších a najobsadzovanejších herečiek Zdena Studenková.

Absolvovala štúdium, ktoré ju predurčovalo na to, aby sa na svet pozerala cez objektív fotoaparátu; je absolventkou odboru fotografie na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave, chcela však študovať aj dejiny umenia a estetiku. Mimoriadny talent nemožno neobjaviť; Zdenka absolvovala neskôr herectvo na Vysokej škole múzických umení a to sa stalo jej osudom. Už počas štúdia účinkovala v divadle i v televíznych inscenáciách. Rok po absolutóriu pôsobila na Novej scéne a v auguste 1978 sa stala členkou Činohry SND, kde naštudovala vyše šesť desiatok postáv.

Rozlúčka s opernou sólistkou Ľubicou Rybárskou
Publikované dňa: 17.05.2024
Dovoľujeme si Vás informovať, že s dlhoročnou, vynikajúcou sólistkou Opery SND, profesorkou na Vysokej škole múzických umení Ľubicou Rybárskou sa rozlúčime v pondelok 27. mája 2024 o 10.30 h v novej budove SND a o 14.45 h v bratislavskom krematóriu.
 
Česť jej pamiatke!
Divadelný pozdrav vzácnej kolegyni
Publikované dňa: 17.05.2024
Jednej z najvýraznejších osobností nielen divadelnej scény, ale aj nášho umenia a kultúry Zuzane Fialovej blahoželáme k životnému jubileu.
 
Nielen svet baletu obletela smutná správa – odišiel Vlastimil Harapes
Publikované dňa: 15.05.2024

Legendárny tanečník, herec, choreograf, režisér, pedagóg Vlastimil Harapes zomrel vo veku 77 rokov dnes 15. mája 2024 napoludnie po intenzívnej chorobe v jednej z pražských nemocníc.

Milovníci baletného umenia si Vlastimila Harapesa pamätajú predovšetkým ako neopakovateľného predstaviteľa Romea, ktorého tancoval celé dve desaťročia. Bol dlhé roky jedným z najobsadzovanejších a najžiadanejších tanečníkov, ako sólista baletu Národného divadla v Prahe účinkoval v polstovke inscenácií. V rokoch 1977 až 1983 bol stálym hosťom západonemeckej Deutsche Oper am Rhein, hosťoval v Škótsku, Taliansku, tlieskali mu v desiatkach krajín Európy a tiež v Japonsku, v Austrálii, na Kube a v ďalších krajinách. Od roku 1990 do roku 2003 bol riaditeľom baletu pražského Národného divadla.

Dnes stíchol dramatický soprán Ľubice Rybárskej
Publikované dňa: 14.05.2024
S veľkým zármutkom sme prijali správu, že dnes 14. mája 2024 navždy stíchol dramatický soprán, nádherný hlas dlhoročnej vynikajúcej sólistky Opery SND Ľubice Rybárskej.
 
Významná slovenská sopranistka Ľubica Rybárska získala spevácke vzdelanie v triede prof. Ľuby Šestákovej na žilinskom konzervatóriu a následne v triede prof. Viktórie Stracenskej na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V roku 2004 sa na VŠMU vrátila už ako vysokoškolská pedagogička a v roku 2012 úspešne habilitovala ako docentka, v roku 2019 ako profesorka.
 

Pages