Aktuality / Tlačové správy

Hommage à Eva Krížiková
Publikované dňa: 29.05.2023
V posledných rokoch nás opustilo hneď niekoľko nenahraditeľných osobností kultúrnej sféry. Okrem iných aj tri výnimočné herečky, bývalé členky Činohry SND Eva Krížiková (1934 – 2020), Eva Kristinová (1928 – 2020) a Soňa Valentová (1946 – 2022), s ktorými sme sa žiaľ nemohli rozlúčiť na javisku SND, kde ich talenty excelovali dlhé desaťročia. Preto sa Činohra SND rozhodla usporiadať spomienkový večer na každú jednu z trojice nezabudnuteľných ženských osobností našich umeleckých dejín.
 
Je nám veľmi ľúto, že náš kolega Dano Heriban odišiel príliš skoro
Publikované dňa: 24.05.2023

Daniel Heriban prijal ponuku riaditeľa Romana Poláka a stal sa členom súboru Činohry SND v roku 2014. Zostal ním až do roku 2021. Počas siedmich sezón ukázal svoju hereckú variabilitu, schopnosť napojiť sa na poetiky rôznych režisérov širokej estetickej škály. Bol bravúrny autor hudby a sám do niekoľkých inscenácií hudbu skladal. Vedel zaujať svoje publikum rozvážnym humorom, ale aj tajomne a rafinovane výrazom nevinného mladého chlapca vyložiť postavu. Správa o jeho náhlom odchode je šokom, zasiahla mnohých svojou nepripravenosťou a v ústrety nej prichádza pocit nespravodlivosti, absurdnosti a prázdna.

Slovenské národné divadlo vyjadruje hlbokú úprimnú sústrasť celej rodine, priateľom aj známym. Naše myšlienky a modlitby sú s najbližšou rodinou, ktorú náhle zastihla táto veľká strata.
 
Česť jeho pamiatke!
 
Zrušené predstavenie: DNES 23. 5. 2023 NEPOLEPŠENÝ SVÄTEC
Publikované dňa: 23.05.2023
Vážené dámy, vážení páni,
 
s ľútosťou si Vám dovoľujeme oznámiť,že z dôvodu akútnej zdravotnej indispozície účinkujúceho rušíme DNES dňa 23. 5. 2023 predstavenie NEPOLEPŠENÝ SVÄTEC o 19.30 hod - BEZ NÁHRADY.
 
Zakúpené vstupenky máte možnosť vrátiť, alebo zameniť nasledovným spôsobom:
 
1. V priebehu sezóny 2022/ 2023 si vstupenky môžete prísť kedykoľvek zameniť do pokladnice SND za Vami požadované predstavenie.
 
Stanovisko vedenia SND k zverejneným informáciám po Verejnom odpočte činnosti a hospodárenia SND za rok 2022
Publikované dňa: 19.05.2023
Vedenie SND týmto stanoviskom reaguje na správu v RTVS s titulkom „V pokladnici SND chýba pol milóna eur“ a správu agentúry TASR s titulkom „SND skončilo minulý rok v strate, Drlička ho považuje za úspešný“, ktorú z agentúry prebrali viaceré slovenské médiá, vrátane denníka Pravda a SME.
 
Vedenie SND má za to, že zmienené titulky a správy vytvárajú u divákov a čitateľov dojem, že SND nie je v dobrej finančnej kondícii a nemá peniaze, čo je v hrubom rozpore s realitou.
 
Záporný hospodársky výsledok 665-tisíc eur je účtovná strata, ktorá nie úplne vypovedá o finančnom zdraví inštitúcie, napr. je spôsobená bezhotovostnými operáciami ako sú odpisy.
 
Blahoželáme ministerke kultúry Silvii Hroncovej
Publikované dňa: 15.05.2023
Pre Slovenské národné divadlo je poctou, že ministerstvo kultúry, ktoré je zriaďovateľom SND, povedie vo Vláde odborníkov Slovenskej republiky Silvia Hroncová.
 
Našu prvú divadelnú inštitúciu pani ministerka Silvia Hroncová dôverne pozná. Práve vďaka jej systémovej práci a maximálnemu úsiliu pozitívne motivovať všetkých zainteresovaných sa dodržal termín dokončenia novostavby SND a jej uvedenie do prevádzky v roku 2007, ktorý stanovilo vtedajšie vedenie rezortu kultúry. Na čele SND pôsobila Silvia Hroncová ako generálna riaditeľka v rokoch 2006 – 2009.
 
Želáme pani Silvii Hroncovej na ministerskom poste veľa energie pri riešení problémov a inšpirujúce podnety, k čomu umelecké kolektívy a všetci zamestnanci SND budú svojou tvorivosťou nápomocní.
 

Stránky