Výstavy

Vstup zadarmo

Výstavy si môžete pozrieť hodinu pred predstavením podľa aktuálneho programu.

Cesta svetla 2022
Výstava Cesta svetla 2022 je výberom najlepších diel z 18. ročníka fotografickej súťaže Cesta svetla.
Jej cieľom je prostredníctvom fotografií priblížiť problematiku zrakového postihnutia širokej verejnosti.
Umenie je jednou z foriem, ako túto problematiku predstaviť zaujímavou a nenásilnou formou.
Dôležitým rozmerom súťaže je aj fakt, že sa do nej zapájajú aj ľudia so zrakovým postihnutím,
čo výrazne posilňuje jej inkluzívny rozmer.“
 
Výstava je otvorená vo foyeri činohry počas všetkých predstavení SND (voľný vstup)
JOLANA FOGAŠOVÁ / 30 ROKOV NA DOSKÁCH SND
Dlhoročná sólistka Opery Slovenského národného divadla Jolana Fogašová študovala spev na bratislavskom Konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení u prof. Viktórie Stracenskej, kde v roku 2009 obhájila doktorát. Od roku 2018 pôsobí na VŠMU ako pedagogička spevu. Zúčastnila sa interpretačných kurzov u legendárneho tenoristu Carla Bergonziho. Je laureátkou Pavarottiho súťaže. Jej úspešná medzinárodná kariéra zahŕňa vystúpenia na takých významných scénach ako talianska La Scala v Miláne, Rím, Neapol, Bologna, Florencia, Catania ďalej Teatro Colon Buenos Aires v Argentíne, Peking a Si-an v Číne, Paríž, Lille, Bordeaux a Montpellier vo Francúzsku, Tokyo v Japonsku, Semperoper Drážďany Nemecko, Viedeň v Rakúsku, Národní divadlo v Prahe, ďalšie v Holandsku, Maďarsku, Švajčiarsku a mnohé iné. Účinkovala s dirigentami svetového mena: Z. Mehta, F. Luisi, P. Boulez, L. Hager, J. Svetlanov, E. Villaume, E. de Waart, J. Bělohlávek, I. Fischer, J. Valčuha a ďalší.
LA GRUBEROVÁ
Výstava LA GRUBEROVÁ reflektuje nielen významné míľniky kariéry sopranistky Edity Gruberovej, ale obsahuje aj zaujímavé dokumenty z jej osobného života. Má ambíciu osloviť široké spektrum návštevníkov všetkých vekových kategórií a pútavou formou predstavuje jednu z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry, svetovo rešpektovanú osobnosť operného umenia. Prináša výber z bohatej profesionálnej i osobnej fotodokumentácie, známe i raritné zábery z operných predstavení a koncertov, ktoré sú cenným svedectvom o výnimočnosti opernej kariéry Edity Gruberovej.
 
Tajomný Egypt: Od archeologického výskumu po operu
V novej budove Slovenského národného divadla bude pri príležitosti premiéry Verdiho opery Aida opäť uvedená výstava o starovekom Egypte.
 
V pondelok 21. 9. 2020 o 18.00 h sa vo foyeri novej budovy SND uskutoční vernisáž výstavy Tajomný Egypt: Od archeologického výskumu po operu. Výstava, ktorá je sprievodným podujatím k pripravovanej inscenácii Verdiho opery Aida, predstaví kultúru starovekého Egypta a jeho výskum slovenskými egyptológmi. Návštevníkov zoznámi s lokalitami, na ktorých naši archeológovia pracujú, ale aj s historickými postavami, ktoré žili v krajine na Níle, či so staroegyptskými božstvami prezentovanými aj vo Verdiho opere. Svet starovekých Egypťanov tvorí významnú inšpiráciu všetkým tvorcom, ktorí sa podujmú inscenovať toto monumentálne operné dielo.

 
Lucia Popp – Vrúcny hlas svetovej opery

Výstava Lucia Popp – Vrúcny hlas svetovej opery, organizovaná v spolupráci Divadelného ústavu a Slovenského národného divadla, vznikla pri príležitosti 80. výročia narodenia významnej slovenskej opernej speváčky svetového významu Lucie Popp. Reflektuje dôležité míľniky jej kariéry a zaujímavé dokumenty z jej osobného života. Výstava má ambíciu osloviť široké spektrum návštevníkov všetkých vekových kategórií a predstaviť pútavou formou jednu z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry, svetovo rešpektovanú osobnosť operného umenia.

Vernisáž sa uskutoční 10. decembra 2019 o 17:00 v Historickej budove SND

Cesta svetla 2019

"Výstava Cesta svetla 2019 je výberom najlepších diel zo 16. ročníka fotografickej súťaže Cesta svetla. Jej cieľom je prostredníctvom fotografií priblížiť problematiku zrakového postihnutia širokej verejnosti. Umenie je jednou z foriem ako túto problematiku predstaviť zaujímavou a nenásilnou formou.

Dôležitým rozmerom súťaže je aj fakt, že sa do nej zapájajú aj ľudia so zrakovým postihnutím, čo výrazne posilňuje jej inkluzívny rozmer."

Vernisáž sa uskutoční 5. decembra 2019 o 17:00

Nežná ‘89
Výstava Nežná ‘89 – Revolúcia, ktorá sa začala v divadle pripravená pri príležitosti 30. výročia demokratickej zmeny v našej spoločnosti reflektuje prelomové dni a týždne, ktoré priniesli jeden z kľúčových medzníkov slovenských dejín. Zahŕňa dobové materiály, fotografie z archívov, z divadiel a mapuje nielen atmosféru na námestiach, ale aj najvýznamnejšie inscenácie tej doby, ktoré už tesne pred revolúciou mnohé z toho, čo prišlo, predznamenávali.
 
Vernisáž výstavy sa uskutoční 26. októbra 2019 o 17.00 hod., v rámci osláv stého výročia SND a tridsiateho výročia Nežnej revolúcie, pred oficiálnou premiérou autorského projektu pod názvom „Dnes večer nehráme“.
 
Grafické spracovanie: Ondrej Gavalda
 
Karol L. Zachar
Výstava je venovaná významnému hercovi, režisérovi, pedagógovi, výtvarníkovi a karikaturistovi Karolovi L. Zacharovi. Jeho estetické cítenie bolo ovplyvnené slovenským folklórom, cez ktorý prinášal hlboké posolstvá o jedinečnosti ľudského života.
 
 
 
 
Výstava fotografií víťazov Súťaže SLOVAK PRESS PHOTO 2018
SLOVAK PRESS PHOTO je súťaž obrazovej žurnalistiky a následná výstava prinášajúca nezávislé autentické svedectvo o živote tak, ako ho vidia tvorcovia žijúci na Slovensku a v okolitých krajinách. Jej cieľom je umožniť verejnosti byť očitým svedkom udalostí a javov uplynulého roka.

 
Zámerom súťaže je pozdvihnúť úroveň slovenskej obrazovej žurnalistiky ako významného komunikačného média i vizuálneho umenia, podporovať, zviditeľňovať a motivovať jej tvorcov na Slovensku, vytvoriť platformu pre konfrontáciu prác slovenských tvorcov a tvorcov z okolitých krajín a podporovať tvorbu mladých fotografov a študentov.

 
Hoffmann/Jamnický
Ferdinand Hoffmann, kurátori Ján Sládeček, Martin Timko
 
Výstava je venovaná významnému dramaturgovi a režisérovi Ferdinandovi Hoffmannovi, ktorý vnášal do činohry moderné postupy a zaslúžil sa o európsky a svetový rozhľad repertoáru uvádzaním reprezentačných diel významných epoch dramatickej tvorby a divadelného vývinu, pričom podporoval aj domácu dramatickú tvorbu.
 
Ján Jamnický, kurátori Ján Sládeček, Martin Timko,
Výstava je venovaná významnému hercovi, režisérovi a pedagógovi Jánovi Jamnickému, ktorý sa prikláňal k moderným prúdom a divadelnej avantgarde a zohral tak kľúčovú úlohu v modernom vývine slovenskej činohry.
Viktor Šulc

Výstava je venovaná divadelnému režisérovi Viktorovi Šulcovi, ktorý svojou tvorbou formoval novodobé dejiny našej profesionálnej réžie, ktorou ovplyvnil aj ďalšie generácie režisérov.

Stránky