Výstavy

Vstup zadarmo

Výstavy si môžete pozrieť hodinu pred predstavením podľa aktuálneho programu.

Ladislav Chudík

Ladislav Chudík

27. máj 1924 – 29. júl 2015

Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným divadlom pripravili redizajn výstavy venovanej životu a umeleckej tvorbe Ladislava Chudíka. Výstava je prierezom jeho hereckej činnosti nielen na doskách Slovenského národného divadla. Zároveň je poctou k nedožitému životnému jubileu – 100. výročiu narodenia. Ladislav Chudík patril k mladším predstaviteľom prvej profesionálnej generácie hercov Slovenského národného divadla. Bol civilný, konkrétny, autentický, nehľadal postavu v sebe, ale seba v postave. Stal sa priekopníkom moderného slovenského herectva „reálneho tónu“.

Autorka výstavy: Ľubica Krénová, grafické riešenie SND.

Pôvodnú výstavu pripravil Divadelný ústav v roku 2014.

Versnisáž sa uskutoční 22. 5. 2024 o 17.00 hod. Výstava potrvá do 22. 6. 2024.  

Česká opera v SND
Opera Bedřicha Smetanu Hubička má špeciálny význam pre Slovensko: v rovnaký deň ako premiéra našej aktuálnej inscenácie – 1. marca sa ňou v roku 1920 otváralo Slovenské národné divadlo.
České opery patrili od začiatku činnosti Slovenského národného divadla k pilierom repertoáru operného súboru. Svoju pozíciu si udržali aj vedľa silnej „konkurencie“ talianskych, francúzskych a nemeckých opier. Aj v aktuálnom repertoári Opery SND sa nachádzajú štyri české tituly a piaty k nim pribudne v budúcej sezóne 2024/25.
 
Výstava ČESKÁ OPERA V SND predstavuje výber historických fotografií z výrazných inscenácií českej opernej tvorby, ktoré silno zarezonovali u divákov i odborníkov. Pripomína tiež výrazné osobnosti slovenskej a českej vokálnej školy, ktoré formovali interpretačné zázemie prvej slovenskej opernej scény.
 
Jozef Kroner
Jozef Kroner patril k najvýraznejším talentom slovenského herectva. Kronerovym hereckým odborom boli drobní hrdinovia a bežní ľudia, v pokoji si nažívajúci svoj životný kolobeh. Či už to boli roly komické, dramatické alebo tragikomické, vždy išlo o precízne štúdie ľudského typu, prejavom tak blízkym divákom v hľadisku, za obrazovkou alebo rozhlasovým prijímačom. Majstrovstvo jeho osobnosti tkvelo v tom, že divákov vedel srdečne rozosmiať, aj úprimne rozplakať. Jeho umelecké majstrovstvo si diváci dodnes pripomínajú vďaka reprízam desiatok filmov, televíznych i rozhlasových inscenácií.
 
Výstava zachytáva jeho najvýraznejšie a najznámejšie úlohy v divadlách, televízií a filme. Divadelný ústav ju pripravil v spolupráci s SND a Slovenským filmovým ústavom v roku 2019.
 
Vernisáž sa uskutoční 13. 3. 2024 o 17.00 hod.
Robert Tappert: DIVADLO
Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným divadlom pripravili výstavu víťazovi fotografickej súťaže Bienále divadelnej fotografie 2022 – Robertovi Tappertovi, ktorý vyhral so sériou dokumentárnych fotografií.
Fotografie Roberta Tapperta kladú do kontrastu zaužívanú a do istej miery schematickú estetiku divadelnej fotografie s autorským výtvarným dokumentom. Je to charakteristické najmä pre jeho dlhoročný projekt Divadlo, v ktorom nevytvára vizuálny archív divadelných inscenácií, ale zaujíma ho špecifickosť divadelnej reality. Napätie fikcie a skutočnosti, ktoré je v nej prítomné, skúma najprv z perspektívy divadla a následne sa zameriava na posun ich vzťahu vo fotografii. Divadlo sa stáva pre Tapperta objektom umeleckého výskumu divadelnej a fotografickej iluzórnosti. Divadelná realita sa tak transformuje na osobitý umelecký materiál.
 
Kurátorka výstavy Michaela Hučko Pašteková
 
Ako sa hľadáme: 30 rokov SR v divadelných inscenáciách
Výstava Ako sa hľadáme: 30 rokov SR v divadelných inscenáciách vznikla pri príležitosti 30. výročia Slovenskej republiky. Autori konceptu výstavy sa zamýšľali, akým spôsobom reflektujú tri desaťročia našej republiky divadelníčky a divadelníci. Výstava nazerá na obdobie uplynulých tridsiatich rokov prostredníctvom fotografií a objektov z divadelných inscenácií a úryvkov z dobovej tlače.
 
Kľúčom k ich zoradeniu je niekoľko tém, ktoré sa opakujú a kriticky upozorňujú na stav našej spoločnosti: mýty o slovenských hrdinoch, vzťah k folklóru, absencia žien vo verejnom priestore… Výstavu fotografií dopĺňajú exponáty výtvarníčok a výtvarníkov, ktorí tému tridsaťročného Slovenska zhmotnili do objektov.
 
Autorský tím: Lenka Dzadíková, Marek Godovič
Koncept výstavy: Zuzana Nemcová Gulíková, Marek Godovič, Lenka Dzadíková
Pristihnuté zázraky Ctibora Bachratého

Pre Ctibora Bachratého bolo divadlo zázrak, kde je všetko možné. Pristihnúť ho znamená vyjaviť pravdu a krásu. Z pozície času bol Ctibor Bachratý dvorný fotograf všetkých troch súborov Slovenského národného divadla a exkluzívny fotograf, o ktorého umení nikto nepochyboval. My v Slovenskom národnom divadle sme ho pozývali aj preto, že bol posadnutý zázrakom divadla a života s milým úsmevom figliara.

Miloš Pietor - lord slovenského divadla

Miloš Pietor patril k najvýraznejším osobnostiam slovenského divadla. Pochádzal z významnej martinskej rodiny, ktorá patrila k oporám slovenského kultúrneho života. Do dejín slovenského divadla sa zapísal inscenáciami A. P. Čechova, W. Shakespeara, ale aj inscenáciami slovenskej klasiky. Svojím profesionálnym prístupom, vzdelaním a režijným rukopisom sa výrazným spôsobom podieľal na umeleckom profilovaní divadiel, v ktorých pôsobil a slovenského divadla vôbec. Najvýraznejšiu stopu zanechal v DSNP Martin (dnes Komorné divadlo Martin), na Novej scéne a v Slovenskom národnom divadle, kde od roku 1990 až do predčasnej smrti pôsobil aj ako riaditeľ. Nedožité 90. narodeniny Miloša Pietora si Divadelný ústav v spolupráci so Slovenský národným divadlom pripomenie výstavou, ktorá predstaví jeho najvýznamnejšie inscenácie.

 
Autorka výstavy Martina Daubravová
 
 
LUCIA POPP TRIBUTE
Na jeseň tohto roku si pripomíname 30. výročie úmrtia svetovej opernej legendy, slovenskej sopranistky Lucie Popp. Slovenské národné divadlo, na ktorého javisku začínala svoju spevácku kariéru, sa rozhodlo usporiadať výnimočný slávnostný koncert pod názvom LUCIA POPP TRIBUTE na jej počesť. Pozvanie na účinkovanie prijali slovenské a české operné hviezdy a ďalší výnimoční hostia si zaspomínajú na opernú legendu prostredníctvom video nahrávok.
 
Meno Lucie Popp je vo svete opery dodnes pojmom. Najrenomovanejšie hudobné periodiká ju zaraďujú medzi desať najväčších sopránov 20. storočia. Patrila k najslávnejším slovenským operným speváčkam, ktoré zanechali výraznú stopu v dejinách svetového operného umenia.
 
ĽUBICA RYBÁRSKA V SND
V júli tohto roku oslávila svoje polokrúhle jubileum významná slovenská sopranistka, dlhoročná sólistka Opery SND, Ľubica Rybárska.
 
Legendárna predstaviteľka veľkých dramatických hrdiniek z Verdiho a Pucciniho opier zažila impozantnú svetovú kariéru, na ktorej začiatku stálo víťazstvo v opernej súťaži Luciana Pavarottiho vo Philadelphii v USA. Spoločne s Lucianom Pavarottim sa neskôr opakovane predstavila na operných pódiách, napríklad ako Amelia v Maškarnom bále Giuseppe Verdiho.
 
GENERÁCIA ZLOMU
Čo všetko nás môže naučiť Keňa
 

Stránky