Nová budova SND

Novú budovu SND navrhli architekti Martin Kusý, Pavol Paňák a Peter Bauer, ktorých architektonický návrh zvíťazil v konkurencii päťdesiatich troch projektov. Budova má sedem podlaží, vyše dvetisíc miestností a tri hlavné sály (Sála opery a baletu, Sála činohry, Štúdio). V novej budove SND je tiež reštaurácia pre 120 osôb, klub, espreso, libreso a kuchyňa.

Noblesu budovy Slovenského národného divadla podporuje aj niekoľko exteriérových, ako aj interiérových umeleckých diel. Pred novostavbou je fontána autorov Alexandra Biľkoviča, Iľju Skočeka a Pavla Bauera. Vo vstupnej hale je umiestnený prameň architekta Bauera a maliara Dušana Buřila, pred budovou je kaskáda Petra Rollera a dve veže architekta Bauera. Okrem umeleckých diel, ktoré sú súčasťou budovy, budú v priestoroch divadla rozmiestnené divadelné kostýmy a aj výstavy.

Budova bola otvorená 14. apríla 2007 o 19.00 hod. prestrihnutím pásky pred centrálnou časťou novej budovy SND. Zúčastnili sa na ňom aj prezident SR Ivan Gašparovič a minister kultúry Marek Maďarič.

Aktuálne plány javiska NB:

Pôdorys NB PDF

OPERA, BALET - pôdorys, rez - AutoCAD.dwg

Opera a Balet - pôdorys PDF

Opera a Balet - rez PDF

Opera NB kotovaný pôdorys a rez.dgn

NB rez 1 PDF

NB rez 2 PDF

Technické parametre NB SND        

Modrý salón PDF

Činohra NB - pôdorys, rez PDF

Štúdio NB - pôdorys, rez PDF