Repertoár Balet

Balet&SĽUK/Tancom k sebe
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Komponovaný tanečný program.

Carmina Burana
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu
Scénická kantáta Carmina Burana nemeckého skladateľa Carla Orffa patrí k najslávnejším hudobným dielam. Skladateľ v nej nadviazal na myšlienky Richarda Wagnera o „absolútnom umeleckom diele“ v snahe vytvoriť koncept „theatrum mundi“ (divadlo sveta), ktorý prepája hudbu, pohyb a reč. Choreografiu na strhujúcu hudbu vytvoril jeden z najžiadanejších choreografov súčasnosti Edward Clug. Prostredníctvom nej sa v toku tanečných obrazov na scéne odvíja evolúcia života. Choreografickej javiskovej kresbe dominuje kruh, ktorý je iniciačným momentom pre tanečníkov, začiatkom i koncom, jednoduchosťou i dokonalosťou. Choreograficko-režijná koncepcia Carminy Burany ponúka vizuálne čistý a energeticky hypnotizujúci zážitok zo spojenia hudby a tanca.   Dĺžka trvania predstavenia je orientačná, nakoľko ešte neprebehla generálna skúška.   Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
FASHION BALLET ´22
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Spolupráca domácich choreografov so špičkou slovenských módnych tvorcov.

FASHION BALLET ´23
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu
Pokračovanie úspešného projektu Fashion Ballet prináša v novej edícii opäť štyri pôvodné miniatúry, v ktorých sa predstavia v tandemoch choreografi a módni dizajnéri. Móda znovu ožije pohybom v originálnych choreografiách a naopak, výtvory módnych tvorcov dokreslia sošnú krásu tanečníkov Baletu SND.   Dĺžka trvania predstavenia je orientačná, nakoľko ešte neprebehla generálna skúška.   Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.  
Adolphe Charles Adam
Giselle
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Romantický baletný klenot

Piotr Iľjič Čajkovskij, Marius Petipa, Lev I. Ivanov
Labutie jazero
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Klasický balet v troch dejstvách

Piotr Iľjič Čajkovskij
Luskáčik
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Baletná rozprávka

Tibor Frešo, Nikita Slovák, Igor Holováč
Narodil sa chrobáčik
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Pôvodná baletná rozprávka.

Sergej Sergejevič Prokofiev, Michael Corder
Popoluška
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Rozprávkový balet v troch dejstvách.

Edwaard Liang, Craig Davidson, William Forsythe, Jerome Robbins
Rukopisy majstrov
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu
Program Rukopisy majstrov prináša exkluzívne na Slovensko štyri hypnotizujúce choreografie nesúce autorské rukopisy významných choreografov 20. a 21. storočia. Pohybová mnohotvárnosť neoklasického tanečného štýlu sa zrkadlí v dielach, ktoré nesú estetiku klasického baletu kombinovanú s dynamikou súčasnosti: od vzdušných impresií baletu Murmuration Edwaarda Lianga cez prenesený odkaz da Vinciho Vitruviánskeho muža na dokonalosť ľudského tela v choreografii Entropy Craiga Davidsona, zdanlivo nekonečný ohňostroj brilantnej tanečnej techniky v miniatúre The Vertiginous Thrill of Exactitude ikonického choreografa Williama Forsytha až po odľahčený a vtipný balet The Concert legendárneho Jeroma Robbinsa.   Dramaturgia Kristián Kohút Produkcia Matúš Benža, Katarína Kandríková   THE VERTIGINOUS THRILL OF EXACTITUDE Choreografia William Forsythe Hudba Franz Schubert Scéna a svetelný dizajn William Forsythe Kostýmový dizajn Stephen Galloway Naštudovanie Kathryn Bennetts Svetlá – supervízia Tanja Rühl   MURMURATION Choreografia Edwaard Liang Hudba Ezio Bosso Scéna a kostýmy Edwaard Liang Svetelný dizajn Lisa J. Pinkham Svetelný dizajn - supervízia Robert Eisenstein Naštudovanie Andres Estevez Husle – sólo Lucia Harvanová, Vladimír Harvan   ENTROPY Choreografia Craig Davidson Hudba Nicholas Thayer Scéna Craig Davidson Kostýmy Alana Sargent Svetelný dizajn Martin Gebhardt Asistentka naštudovania Alice White   THE CONCERT Choreografia Jerome Robbins Hudba Frédéric Chopin, orchestrácia Clare Grundman Scéna Saul Steinberg Kostýmy Irene Sharaff Adaptácia kostýmov Holly Hynes Svetlo Jennifer Tipton Svetlá - supervízia Robert Eisenstein Naštudovanie Kipling Houston Klavír – sólo Ladislav Fančovič, Edita Turian   Choreografia Jeroma Robbinsa je uvádzaná so súhlasom The Robbins Rights Trust  

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 20 minút s dvoma prestávkami   Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Umenie pre život
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Baletný galakoncert na podporu Národného onkologického ústavu.

 

Frederick Ashton, John Lanchbery, Louis Joseph Ferdinand Hérold
Zle strážené dievča / La Fille mal gardée
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu
Klasický baletný titul určený pre celú rodinu začal písať svoju históriu ešte v roku 1789. Súčasná inscenácia baletu La fille mal gardée, ktorá je o márnej snahe vdovy Simony zabrániť láske svojej dcéry k mladému farmárovi, nesie rukopis choreografa Fredericka Ashtona. Obľúbený komický baletný titul s krásnymi pas de deux, veľkými zborovými charakterovými tancami a vtipnými mizanscénami sa vracia na javisko SND po tridsiatich rokoch. Ashtonova inscenácia s hudobným aranžmánom Johna Lanchberyho a originálnou výpravou Osberta Lancastera patrí k najčastejšie uvádzaným inscenáciám a je ozdobou repertoáru mnohých popredných baletných súborov sveta.   Choreografia Fredericka Ashtona je uvádzana s láskavým dovolením Jeana-Pierra Gasqueta. Dielo je uvádzané so súhlasom Boosey & Hawkes Music Publishers Limited v zastúpení Oxford University Press.   Dĺžka predstavenia: 2 hodiny s jednou prestávkou

Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.