Repertoár Činohry SND

Peter Pavlac
Akcia B - rozprávanie o mlčaní
činohra
nová budova SND, Modrý salón
Pôvodná slovenská hra vznikla na motívy publikácie Marianny Oravcovej - Akcia B vydavateľstva Ústavu pamäti národa
Nikolaj Vasilijevič Gogoľ, Oleg Liptsin
Ako sa Ivan Ivanovič a Ivan Nikiforovič rozkmotrili
činohra
nová budova SND, Modrý salón

Príbeh, ktorý sa odohral medzi dvoma susedmi v mestečku Mirhorod, no mohol by sa odohrať i vo vašom susedstve

Roald Dahl
Apartmán v hoteli Bristol
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Čierna komédia na motívy poviedok Roalda Dahla.

Božena Slančíková-Timrava, Daniel Majling
Bál
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Dramatizácia próz skvelej pozorovateľky drsných ľudských osudov

Lope de Vega
Blázni z Valencie
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Energická komédia s delikatesným dôvtipom

Kolektív autorov
Budete mať luft!
činohra
nová budova SND, Modrý salón

Umelecká reflexia tragédie, o ktorej sa aj po necelých sto rokov mlčí. Tragédie spôsobenej predsudkami, ktoré sú dodnes živé.

Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields
Celé zle
činohra
nová budova SND, Štúdio

Súčasná britská komédia prináša ironický pohľad na svet divadla, no zároveň je aj obrovskou poctou tomuto svetu.

Caryl Churchill
Čaj a apokalypsa
činohra
nová budova SND, Štúdio

Štyri dámy si pri šálke čaju pokonverzujú o všetkom a ničom. Smiešne, kruto, vecne aj dojemne.

Ivan Stodola
Čaj u pána senátora
činohra
nová budova SND, Modrý salón

Divadlo nevidiacich – Divadlo Zrakáč

Tereza Trusinová
Čaute!
činohra
nová budova SND, Modrý salón

CLASSROOM PLAY (Inscenácia v triede) Inscenácia určená pre stredné školy. Predstavenie odohrávajúce sa priamo v triede

Sarah Ruhlová
Čistý dom
činohra
nová budova SND, Štúdio

Takmer vážna komédia o tajnom upratovaní, nevinnej nevere a dokonalom vtipe

Michal Belej, Daša Krištofovičová
Deklarácia závislosti
činohra
nová budova SND, Modrý salón

Autorská hra inšpirovaná životom Edwarda Bernaysa a jeho manželky Doris Fleischmanovej.

Voľne na motívy poviedok Boženy Slančíkovej Timravy
Deti
činohra
nová budova SND, Štúdio

Voľne na motívy poviedok Boženy Slančíkovej-Timravy

Príbeh o deťoch, ktoré dokážeme opičou láskou celkom udusiť, ale aj o tých cudzích, ku ktorým dokážeme byť krutí a ľahostajní

Dňa 15. 6. 2024 sa uskutoční dramaturgický úvod 30 minút pred predstavením (Foyer Činohry, vstup voľný)

Diskusia po predstavení Budete mať luft!
činohra
nová budova SND, Modrý salón

Pozývame vás na diskusiu po predstavení inscenácie Budete mať luft, ktorá dokumentuje tragické udalosti v obci Pobedim v roku 1928.

Diskutovať však nebudeme o inscenácii ako takej, ale o témach, ktoré s ňou bytostne súvisia. Historicko-spoločenský kontext vtedajších udalostí, ale aj ďalšie zásadné momenty rómskej kultúry, no tiež praktické rady smerujúce k tomu, čo môžeme jednotlivo robiť pre lepšie postavenie Rómov v našej spoločnosti. Na to všetko a mnoho ďalšieho sa pozrieme spolu s odborníkmi na danú problematiku. Hostia: Janette Motlová je riaditeľkou Výskumného ústavu detskej psycho­lógie a patopsychológie. Vyštudovala sociálnu prácu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila na Úrade splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity. V roku 2007 založila Rómsky inštitút a venovala sa rozvoju rómskych detí a mládeže ako riaditeľka i ako manažérka pre oblasť rozvoja práce s rómskou mládežou. Neskôr pôsobila ako manažérka Národného projektu KomPrax, vedúca Oddelenia stratégie a metodológie práce s mládežou a ako programová manažérka v Iuvente.

Je držiteľkou viacerých významných ocenení. Za svoje blogy získala Novi­nársku cenu, v roku 2015 ocenenie Gipsy Spirit v kategórii Médiá a ocenenie MOST za Dlhodobý prínos v oblasti práce s mládežou. V roku 2017 jej Nadácia Orange udelila ocenenie za Mimoriadny prínos v oblasti budovania občianskej spoločnosti a v roku 2018 bola vyhlásená za absolútnu víťazku súťaže Lektor roka 2017. Okrem uvedeného bola v roku 2015 nominovaná na Slovenku roka v kategórii Vzdelávanie a podpora mladých talentov.

Janette Motlová pracuje inkluzívnym prístupom, v ktorom využíva zážit­kové vzdelávanie. Je autorkou viacerých publikácií, metodík a inovatívnych prístupov v práci s ohrozenými skupinami ľudí. Je autorkou autobiografického románu Cigánka. Je vydatá, má tri deti, z nich jedno adoptívne.

Fedor Blaščák je filozof, publicista a aktivista. Zaoberá sa súčasnými dejinami a politikou pamäti, vzdelávaním a kultúrou. V mimovládnom sektore a neziskových organizáciách pôsobí viac ako dvadsať rokov, pomáhal zakladať a do roku 2018 viedol Asociáciu firemných nadácií a nadačných fondov, bol aj vyjednávačom tretieho sektora v prospech mechanizmu daňovej asignácie. Je spoluautorom seriálu ŠtB: Prísne tajné, ktorý od septembra 2022 vysiela RTVS. Od októbra j2022 e novým riaditeľom Nadácie otvorenej spoločnosti.

Moderátor: Martin Staňo

Diskusia po predstavení Budete mať luft!
činohra
nová budova SND, Modrý salón
Pozývame vás na diskusiu po predstavení inscenácie Budete mať luft, ktorá dokumentuje tragické udalosti v obci Pobedim v roku 1928.   Diskutovať však nebudeme o inscenácii ako takej, ale o témach, ktoré s ňou bytostne súvisia. Historicko-spoločenský kontext vtedajších udalostí, ale aj ďalšie zásadné momenty rómskej kultúry, no tiež praktické rady smerujúce k tomu, čo môžeme jednotlivo robiť pre lepšie postavenie Rómov v našej spoločnosti. Na to všetko a mnoho ďalšieho sa pozrieme spolu s odborníkmi na danú problematiku.   Hostia Ingrid Kosová v rokoch 2006 – 2011 pôsobila na Úrade splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity. V roku 2007 založila občianske združenie Quo vadis, ktorého je štatutárkou. Združenie sa venuje inkluzívnemu vzdelávaniu, rodovej rovnosti, viacnásobnej diskriminácii rómskych žien a podpore participácie mládeže na veciach verejných. Je zriaďovateľkou Súkromného centra voľného času Quo vadis (2008) a Súkromnej základnej umeleckej školy Quo vadis (2008). V roku 2010 založila občianske združenie MONTESSORI, ktoré sa zaoberá špecifikami vzdelávania rómskych žiakov, inováciami vo vzdelávacom systéme, premenou tradičnej školy na modernú a zavádzaním pedagogického systému Marie Montessori ako aj inováciami vo vzdelávacom procese na Slovenku. Je zriaďovateľkou Súkromnej materskej školy Montessori so sídlom vo Zvolene (2012) a V Banskej Bystrici ( 2013) a tiež Riaditeľkou Montessori Inštitútu, n.o.(2017). Je autorkou niekoľkých štúdií a spoluautorkou publikácií a momentálne i poslankyňou NRSR.   Alžbeta Ferencová známa aj pod umeleckým menom Zea, je slovenská speváčka, televízna herečka, tanečnica a modelka. Vyrastala v Prešove, kde absolvovala Pedagogickú a sociálnu akadémiu. V roku 2010 sa zúčastnila súťaže Miss Universe SR, následne pracovala v modelingu, hrala v seriáli TV JOJ Panelák a účinkovala v televíznej šou TV Markíza Koleso šťastia. V rokoch 2022 – 2023 stvárnila hlavnú postavu v seriáli TV JOJ Iveta režiséra Jana Hřebejka. Aktívne sa venuje aj hudobnej tvorbe, v ktorej sa pohybuje na pomedzí R&B a popu. V roku 2020 vydala debutový album Burning Light. Pochádza z rómskej rodiny, jej prastarou mamou bola prvá rómska spisovateľka s dramatička na Slovensku, Elena Lacková.   Moderátor Martin Staňo  
Diskusia po predstavení Budete mať luft!
činohra
nová budova SND, Modrý salón
Pozývame vás na diskusiu po predstavení inscenácie Budete mať luft, ktorá dokumentuje tragické udalosti v obci Pobedim v roku 1928.   Diskutovať však nebudeme o inscenácii ako takej, ale o témach, ktoré s ňou bytostne súvisia. Historicko-spoločenský kontext vtedajších udalostí, ale aj ďalšie zásadné momenty rómskej kultúry, no tiež praktické rady smerujúce k tomu, čo môžeme jednotlivo robiť pre lepšie postavenie Rómov v našej spoločnosti. Na to všetko a mnoho ďalšieho sa pozrieme spolu s odborníkmi na danú problematiku.   Hostia František Balog - herec, ktorý má ako jediný Róm angažmán v štátnom divadle na Slovensku a to v Národnom divadle Košice. Vyrástol v detskom domove v Šarišských Michaľanoch.   Marek Roháček - spoluzakladateľ občianskeho združenia Návrat, ktoré podporuje návrat opustených detí z inštitúcií do rodín.   Moderátor Martin Staňo
Michail Afanasievič Bulgakov
Divadelný román
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Jedno z najobľúbenejších literárnych diel o divadelnom prostredí, o divadelníkoch a ich umení, ale aj o ľudských vášniach, túžbach a slabostiach.

David Mamet
Glengarry Glen Ross
činohra
nová budova SND, Štúdio

Súčasný americký spisovateľ David Mamet umiestnil svoju hru Glengarry Glen Ross do prostredia realitnej kancelárie. V nej sa odohráva tvrdý, drsný a niekedy i komický konkurenčný boj medzi zamestnancami, ktorí predávajú aj to nepredajné. Každý sa chce dostať hore, najlepšie po chrbte niekoho iného. Ale šancu má len jeden. Kancelária motivuje svojich zamestnancov súťažou o luxusné auto, sadu nožov alebo, naopak, stratou zamestnania. Preto sa medzi jednotlivými zamestnancami rodia rafinované plány na postup, odhaľujú nekalé praktiky, vynachádzavé fintičky, ale i vzájomné podrazy. To všetko v neúprosnej snahe o prežitie. Svojský humor, osobitý jazyk a skvelé dialógy sa v Glengarry Glen Ross spájajú so zvláštnou iróniou, účinnou metaforou a neúprosným svetom obchodu. Zrodil sa svet, kde mať je dôležitejšie ako byť. Jednoducho náš svet! David Mamet získal za hru Pulitzerovu cenu a natočili podľa nej aj film nominovaný na Oscara.

Predstavenie obsahuje expresívne výrazy. Počas predstavenia sa na javisku fajčí.

Dĺžka predstavenia: 1 hodina 30 minút bez prestávky

Premiéra: 24. 9. 2021

  Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.  
Hommage à Jozef Adamovič
činohra
nová budova SND, Modrý salón
V apríli 2024 sme si pripomenuli 85. výročie narodenia jedného z najvýraznejších predstaviteľov generácie, ktorá začala písať svoju hereckú kariéru v úvode šesťdesiatych rokov minulého storočia, Jozefa Adamoviča (1939 – 2013). Práve on bol jedným z prvých absolventov odboru herectva na Vysokej škole múzických umení, ktorý nemusel prvé roky stráviť na jednej z regionálnych scén, ale okamžite po získaní diplomu ho pre enormný talent angažovali na prvej scéne. Adamovič sa v divadle rýchlo etabloval v úlohách mladých romantických hrdinov, stal sa erbovým predstaviteľom vnútorne ešte bezproblémovej mladosti, ale naopak aj komplikovaných mužov ocitajúcich sa už v rozpuku aktívneho života pred osudnými rozhodnutiami. Veľké herecké príležitosti získaval od všetkých interných členov režijného súboru, no najčastejšie mal možnosť kreovať ústredné roly pod vedením Karola L. Zachara, ale i svojich generačných spolupútnikov – Pavla Haspru a Petra Mikulíka. Práve šesťdesiate roky pre svoju liberálnosť dramaturgie a mierneho povolenia z politického diktátu patria medzi najslávnejšie éry dejín Činohry SND, kvalita mnohých titulov súvisela práve s hereckým obsadením, kde okrem iných dominovala aj Adamovičova individualita. Do histórie sa zapísali najmä jeho Lysander zo Shakespearovho Sna noci svätojánskej (1965), Aldemaro z de Vegovho Učiteľa tanca (1966), Christian z Rostandovho Cyrana z Bergeracu (1967), Artúr z Mrożekovho Tanga (1967) či Tulák z Bukovčanovej drámy Kým kohút nezaspieva (1969). V nasledujúcich desaťročiach sa prehral od postáv naivných milovníkov a neoblomných idealistov k zásadným charakterovým rolám tragického rozmeru, akými boli predovšetkým Don Rodrigo v Corneillovom Cidovi (1972), Boris Dikoj v Ostrovského Búrke (1974) či Edgar v Shakespearovom Kráľovi Learovi (1975), ale aj k postávam hutnej psychologickej kresby ako Paško vo Vampilovovej Jarabici (1974), Aigeus v Euripidovej Médeii (1985) či Otec – Mesiac v Lorcovej Krvavej svadbe (1987).   Výnimočnosť Jozefa Adamoviča si pripomenieme archívnym záznamom televíznej inscenácie drámy Jeana Cocteaua Dvojhlavý orol z roku 1969 v réžii Igora Ciela. Okrem Adamoviča v nej účinkujú aj ďalšie legendy slovenského herectva – Zdena Gruberová, Ladislav Chudík, Michal Dočolomanský a Libuša Trutzová.   Večerom bude sprevádzať teatrológ Karol Mišovic z Ústavu divadelnej a filmovej vedy CVU SAV.
Jozef Gregor Tajovský, Gabriela Preissová
Hriech/Její pastorkyňa
činohra
nová budova SND, Štúdio

Dva klenoty slovenskej a českej realistickej drámy

 

Mika Myllyaho
Chaos
činohra
nová budova SND, Štúdio

Súčasná komédia o troch ženách ktoré strácajú kontrolu nad svojimi životmi, až napokon skončia v úplnom chaose.

Ivan Vyrypajev
Ilúzie
činohra
nová budova SND, Štúdio

Horko-smiešna komorná dráma o intímnom vesmíre dvoch manželských párov

Peter Quilter
Je úžasná!
činohra
nová budova SND, Štúdio

Pravdivý príbeh o najhoršej speváčke na svete

Denys Arcand
Ježiš z Montrealu
činohra
nová budova SND, Sála činohry
Príbeh o pátraní po zmysle a mieste duchovnosti v modernom urbanizovanom svete, no i satirickom pohľade na svet umenia
Ján Chalupka
Kocúrkovo
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Kocúrkovské komediálne univerzum v novom formáte, kde nevesta márne čaká na ženícha a autor naráža na mantinel doby.

Franz Xaver Kroetz
Koncert na želanie
činohra
nová budova SND, Štúdio

Hra bez slov, ale povie viac ako tá, v ktorej sa veľa hovorí

Alberto Moravia
Konformista
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Príbeh o túžbe nájsť svoje miesto v spoločnosti aj za cenu krvi

 

Krst výnimočnej trojzväzkovej publikácie 100 SND
Iné
nová budova SND, Foyer SND

100 rokov Slovenského národného divadla

Jozef Hollý
Kubo
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Najznámejšia slovenská veselohra po prvýkrát na javisku SND. Kubo ako bezbranný a roztomilý hlupáčik alebo ako nebezpečný jedinec, ktorý je schopný všeličoho, ak na to dostane príležitosť?

Kolektív autorov
Kým prídu Stouni...
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Sex, drugs and rockenroll... And MONEY

Jonathan Littell
Láskavé bohyne
činohra
nová budova SND, Štúdio

Temná freska o kompromisoch so svedomím

Inscenácia získala ocenenie Dosky.

William Shakespeare
Macbeth
činohra
nová budova SND, Sála činohry
Jedna z najslávnejších tragédií o lákavom, no zhubnom pokušení získať absolútnu moc, vinou ktorej človek všetko stratí
Louisa May Alcottová
Malé ženy
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Adaptácia slávneho románu

Florian Zeller
Matka
činohra
nová budova SND, Štúdio

Intímny pohľad do ženskej duše

Matúš Bachynec
Milada
činohra
nová budova SND, Modrý salón

Autorská dokudráma rozvíjajúca hlboký ľudský príbeh ženy – Milady Horákovej.

Dňa 27. 6. 2024 sa uskutoční dramaturgický úvod 30 minút pred predstavením (Foyer Modrý salón, vstup voľný)

Morena
činohra
nová budova SND, Modrý salón

Autorská inscenácia, ktorá prináša malú sondu do vnútorného života ženy na prelome 30-ky

Ľubomír Feldek
Nebojsa
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Rozprávka o tom, ako Maruška a Nebojsa stretli nielen dvanásť mesiačikov.

Lukáš Brutovský
Odliv
činohra
nová budova SND, Štúdio
Príbeh o krajine, z ktorej sa odchádza   Dňa 12. 5. a 16. 6. 2024 sa uskutoční dramaturgický úvod 30 minút pred predstavením (Foyer Činohry, vstup voľný)
Pavel Vilikovský
Pes na ceste
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Bravúrna literatúra o literatúre, o kultúre, ktorá je previazaná iróniou, nadhľadom, ale i citlivosťou a porozumením.

Chanoch Levin
Pohreb alebo svadba - čo skôr?
činohra
nová budova SND, Štúdio

Magická komédia o neobvyklých prípravách na svadbu

Christopher Hampton
Popol a vášeň
činohra
nová budova SND, Štúdio

Podľa románu Sándora Máraia Sviece dohárajú.

Strhujúca rekonštrukcia o zrade, priateľstve, poľovačke a vášni.

Joseph Conrad, David Jařab
Pred očami západu
činohra
nová budova SND, Štúdio
Príbeh o človeku, ktorý sa snažil bez ujmy preplávať autoritárskym režimom, nemať s ním nič spoločné, ale náhoda mu v tom zabránila
Gerhart Hauptmann
Pred západom slnka
činohra
nová budova SND, Štúdio

Silná rodinná dráma nositeľa Nobelovej ceny za literatúru.

Aľa Rachmanovová, Roman Polák
Ruské denníky
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Dramatizácia románu o útoku na ruskú inteligenciu.

Arthur Miller
Salemské bosorky
činohra
nová budova SND, Sála činohry
Vzrušujúca hra o večných morálnych dilemách inšpirovaná honom na čarodejnice v meste Salem
Roman Polák
Scény zo života režiséra (Ingmara Bergmana)
činohra
nová budova SND, Štúdio

Inscenácia o očistnej sile divadla. (voľne na motívy I. Bergmana)

Paul Rudnick
Sme v pohode
činohra
nová budova SND, Štúdio

Atraktívna šoková terapia, ktorá vám otvorí oči, roztopí srdcia a nadvihne kútiky úst

Natalie Kocab
Sova
činohra
nová budova SND, Modrý salón

Inscenácia o rozdielnych názoroch, prežitkoch ale i vzájomnom porozumení dvoch generácií.

Béla Pintér
Špina
činohra
nová budova SND, Štúdio

Silný intímny príbeh o rodičoch a dvoch adoptovaných dievčatách

Maxim Gorkij
Vassa
činohra
nová budova SND, Štúdio
Hra o bohatstve, ktoré sa stáva osudným. O živote, ktorý chceme chrániť a zachrániť. Ale za akú cenu?
Lucy Prebble
Vedľajšie účinky
činohra
nová budova SND, Štúdio

Súčasná hra o podobách lásky a depresii

William Shakespeare
Veselé paničky windsorské
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Klasická shakespearovská komédia o záletnom rytierovi Falstaffovi.

Lev Nikolajevič Tolstoj
Vojna a mier
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Jedno z najväčších a najslávnejších diel svetovej literatúry.

 

Ján Palárik
Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Veselohra o zmierení, dobrodružstve, hrách lásky a náhody v kultovej slovenskej klasike

Valeria Schulczová a kolektív autorov
24
činohra
nová budova SND, Štúdio

Príbeh, ktorý je už aj náš