Repertoár Činohry SND

Peter Pavlac
Akcia B - rozprávanie o mlčaní
činohra
nová budova SND, Modrý salón
Je len málo tak intenzívne sa objavujúcich citátov, ktoré určovali mnohé z postojov ľudí po všetkých apokalypsách 20. storočia, než parafráza Wittgensteinovho: „O čom nemožno hovoriť, o tom treba mlčať.“ Veta zneužitá, využitá, prekrúcaná, používaná, nechápaná a často nezmyselne vytrhávaná z kontextu, veď Wittgenstein nenabáda nehovoriť, len formuluje stav špecifickej skúsenosti, ktorá sa vylučuje s možnosťou svojej komunikovateľnosti.   Akcia B je názov konkrétnej dejinnej udalosti (1952 – 1953), v ktorej sa jedna samu seba privilegujúca politická strana (komunistická) rozhodla silne inšpirovaná a aktívne tlačená vzorom vyrovnania sa s triednym nepriateľom uplatňovaným v tridsiatych rokoch 20. storočia v Sovietskom zväze zbaviť tých našich, slovenských „triednych nepriateľov“. Či si to pripustíme, či nie, stala sa jednou z množstva historických ublížení a rán, ktoré v minulom storočí zjazvili dušu Slovenska. Stovky rodín (v niekoľkých generáciách) nespravodlivo a násilne pripravených o bývanie, prácu a napokon aj osobnú minulosť, a teda bytostnú identitu, ďalšia obrovská skupina nevinných ľudí pripravených o schopnosť rozprávať, zdieľať a komunikovať túto otrasnú skúsenosť.   Príbeh tejto hry je príbehom jednej obyčajnej rodiny, ktorej meno nepoznáme, ale stáva sa metaforou až príliš konkrétnou, než aby sme si mysleli, že sa nás jej tragédia spojená s absurdnosťou a neľudskosťou Akcie B netýka.   Mlčať už nejde, ale vieme vôbec sformulovať slová, ktoré nám dajú odpoveď, prečo je táto udalosť ďalšou z dodnes nevyriešených tráum našej spoločnosti? Je to len nový dôvod na generačný konflikt vyplývajúci z neochoty chápať prítomnosť prostredníctvom porozumenia minulosti? Alebo skôr príležitosť na intímnu osobnú katarziu prostredníctvom zážitku pochopenia, zmierenia a odpustenia?   Dĺžka trvania predstavenia je orientačná, nakoľko ešte neprebehla generálna skúška.   Premiéra: 23. 3. 2024   Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Nikolaj Vasilijevič Gogoľ, Oleg Liptsin
Ako sa Ivan Ivanovič a Ivan Nikiforovič rozkmotrili
činohra
nová budova SND, Modrý salón

Dielo Nikolaja Vasilieviča Gogoľa je už takmer dvesto rokov nezameniteľnou súčasťou svetovej literatúry, povestné svojou schopnosťou (nielen) satiricky a groteskne vyobraziť niekdajší spoločenský kozmos súdobého cárskeho Ruska. Gogoľova tvorba, keďže sa často zaoberá univerzálnou pohnútkou človeka pri dosahovaní vytúženého cieľa, zväčša svetských statkov (majetku či moci), však nezostala uväznená v devätnástom storočí, no dokáže byť konštruktívnou reflexiou dneška. Hoci sa Príbeh o tom, ako sa Ivan Ivanovič a Ivan Nikiforovič pohádali, môže na prvý pohľad javiť ako novela o banálnej hádke dvoch susedov, v skutočnosti je komplexnou reminiscenciou ľudskej schopnosti vypestovať vo svojom vnútri a následne šíriť obrovské zlo, ktoré napokon zničí a pohltí všetko naokolo. V jednom oku smiech, v druhom slza – azda tak najlepšie možno vystihnúť atmosféru príbehu, ktorý sa odohral medzi dvoma susedmi v mestečku Mirhorod, no mohol by sa odohrať i vo vašom susedstve.

Dĺžka predstavenia: 1 hodina a 30 minút bez prestávky

  Premiéra: 28. 10. 2023   Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Roald Dahl
Apartmán v hoteli Bristol
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Čierna komédia na motívy poviedok Roalda Dahla.

Božena Slančíková-Timrava, Daniel Majling
Bál
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Dramatizácia próz skvelej pozorovateľky drsných ľudských osudov

Lope de Vega
Blázni z Valencie
činohra
nová budova SND, Sála činohry
Energia tejto rýmovanej komédie s delikatesným dôvtipom a výstižnou metaforou vás určite opantá. Kto sú a kto nie sú blázni? Je celý svet blázinec alebo naopak, iba v ozajstnom blázinci sa môžu bezpečne ukryť normálni ľudia? A vedeli ste, že vo Valencii založili v 17. storočí jeden z prvých ústavov pre duševne chorých v Európe? Možno aj touto skutočnosťou sa inšpiroval Lope de Vega, keď písal hru, v ktorej sa Floriano a Erifila – on pred trestom z domnelej vraždy, ona pred vynúteným sobášom – s pomocou rôznych osôb skrývajú práve v blázinci. Berú na seba inú identitu a kolotoč nedorozumení, spletitých lások a výbušných vášní, špehovania a donášania sa môže naplno roztáčať. Metódy liečenia v samotnom ústave niekedy možno iba vyspievať a vytancovať v rytme strhujúceho flamenca, lebo vypovedané slová ako svedectvo skrytých intríg a vyšinutých vzťahov už na to nestačia.   Dĺžka trvania predstavenia je orientačná, nakoľko ešte neprebehla generálna skúška.   Premiéra: 8. 6. 2024   Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Kolektív autorov
Budete mať luft!
činohra
nová budova SND, Modrý salón

Umelecká reflexia tragédie, o ktorej sa aj po necelých sto rokov mlčí. Tragédie spôsobenej predsudkami, ktoré sú dodnes živé.

Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields
Celé zle
činohra
nová budova SND, Štúdio

Súčasná britská komédia prináša ironický pohľad na svet divadla, no zároveň je aj obrovskou poctou tomuto svetu.

Caryl Churchill
Čaj a apokalypsa
činohra
nová budova SND, Štúdio

Štyri dámy si pri šálke čaju pokonverzujú o všetkom a ničom. Smiešne, kruto, vecne aj dojemne.

Ivan Stodola
Čaj u pána senátora
činohra
nová budova SND, Modrý salón

Divadlo nevidiacich – Divadlo Zrakáč

Tereza Trusinová
Čaute!
činohra
nová budova SND, Modrý salón

CLASSROOM PLAY (Inscenácia v triede) Inscenácia určená pre stredné školy. Predstavenie odohrávajúce sa priamo v triede

Sarah Ruhlová
Čistý dom
činohra
nová budova SND, Štúdio
Oceňovaná hĺbavá komédia o upratovaní duší, vzťahov a domu, ktorý je metaforou našich pôvabne zmätených životov. Zrazu nič nie je ako bolo, nič nie je ako sa patrí. A v tom tkvie nádej i prekvapenie. Múdrosť každodenných osudov a tajomstvo lásky.   Dnes vari najuznávanejšia súčasná americká dramatička Sarah Ruhlová v roku 2004 získala za toto skvostné dielo s tragikomickým nádychom právom nomináciu na prestížnu Pulitzerovu cenu. Ocitneme sa v magickom priestore jednej rodiny, kde postava Lane predstavuje totálne vyťaženú lekárku, ktorá má, samozrejme, na upratovanie domu pomocnicu. Na rozdiel od chladnej panej domu je táto dievčinka humorne temperamentná a dostatočne exotická či skôr totálne prirodzená, čo sa vo svete odcudzenej posadnutosti odbornou kariérou javí ako výstredná vlastnosť… Zápletka sa zjaví a rozvíja, keď Virginia, sestra Lane, tajne prevezme upratovanie domácnosti. A šok sa dostaví, keď Charles, manžel Lane, objaví skutočnú lásku mimo navonok usporiadaného domu. A najmä mimo aj v takýchto konvenčných prípadoch očakávaných noriem. Skrátka, najvyšší čas upratať (si) poriadne, nech je čisto a jasno.   Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 15 minút s jednou prestávkou   Premiéra: 5. 11. 2022     Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Michal Belej, Daša Krištofovičová
Deklarácia závislosti
činohra
nová budova SND, Modrý salón

Autorská hra inšpirovaná životom Edwarda Bernaysa a jeho manželky Doris Fleischmanovej.

Voľne na motívy poviedok Boženy Slančíkovej Timravy
Deti
činohra
nová budova SND, Štúdio
Voľne inšpirované poviedkami B. S. Timravy U Kanátov a Žiadna radosť. Mara žení po druhýkrát syna. Prvé manželstvo zlyhalo, do druhého s nepôvabnou vdovou s malým dieťaťom nahnala syna takmer nasilu. Najskôr sa zdá, že z toho bude len ďalšie trápenie, ale novomanželia – obaja spoločenskí outsideri – si prekvapivo rýchlo nájdu k sebe cestu. Mara zdesene zisťuje, že syn ju už nepotrebuje, že nad ním stráca moc... Zuza pochováva svojho muža. Veľmi nesmúti; muž bol pijan a násilník, s ktorým si veľa šťastia neužila, no hlavne sa v nej prebúdza dlho umlčaná túžba. Jej dávna láska z mladosti je už tiež vdovec. Bolo by možné vrátiť sa o 25 rokov späť a napraviť to, čo spoločne pokazili manželstvami z rozumu? Bolo by možné rozdúchať city, ktoré celé roky tleli ukryté hlboko vnútri? A ak áno, čo na to deti? Príbeh o deťoch... tých, s ktorými nás spájajú pokrvné zväzky a ktoré dokážeme opičou láskou celkom udusiť, ale aj o tých cudzích, z druhej doliny, ku ktorým dokážeme byť neuveriteľne krutí a ľahostajní.   Počas predstavenia sa na javisku fajčí.   Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 50 minút s prestávkou   Premiéra: 3. 6. 2023 Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Diskusia po predstavení Budete mať luft!
činohra
nová budova SND, Modrý salón

Pozývame vás na diskusiu po predstavení inscenácie Budete mať luft, ktorá dokumentuje tragické udalosti v obci Pobedim v roku 1928.

Diskutovať však nebudeme o inscenácii ako takej, ale o témach, ktoré s ňou bytostne súvisia. Historicko-spoločenský kontext vtedajších udalostí, ale aj ďalšie zásadné momenty rómskej kultúry, no tiež praktické rady smerujúce k tomu, čo môžeme jednotlivo robiť pre lepšie postavenie Rómov v našej spoločnosti. Na to všetko a mnoho ďalšieho sa pozrieme spolu s odborníkmi na danú problematiku. Hostia: Janette Motlová je riaditeľkou Výskumného ústavu detskej psycho­lógie a patopsychológie. Vyštudovala sociálnu prácu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila na Úrade splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity. V roku 2007 založila Rómsky inštitút a venovala sa rozvoju rómskych detí a mládeže ako riaditeľka i ako manažérka pre oblasť rozvoja práce s rómskou mládežou. Neskôr pôsobila ako manažérka Národného projektu KomPrax, vedúca Oddelenia stratégie a metodológie práce s mládežou a ako programová manažérka v Iuvente.

Je držiteľkou viacerých významných ocenení. Za svoje blogy získala Novi­nársku cenu, v roku 2015 ocenenie Gipsy Spirit v kategórii Médiá a ocenenie MOST za Dlhodobý prínos v oblasti práce s mládežou. V roku 2017 jej Nadácia Orange udelila ocenenie za Mimoriadny prínos v oblasti budovania občianskej spoločnosti a v roku 2018 bola vyhlásená za absolútnu víťazku súťaže Lektor roka 2017. Okrem uvedeného bola v roku 2015 nominovaná na Slovenku roka v kategórii Vzdelávanie a podpora mladých talentov.

Janette Motlová pracuje inkluzívnym prístupom, v ktorom využíva zážit­kové vzdelávanie. Je autorkou viacerých publikácií, metodík a inovatívnych prístupov v práci s ohrozenými skupinami ľudí. Je autorkou autobiografického románu Cigánka. Je vydatá, má tri deti, z nich jedno adoptívne.

Fedor Blaščák je filozof, publicista a aktivista. Zaoberá sa súčasnými dejinami a politikou pamäti, vzdelávaním a kultúrou. V mimovládnom sektore a neziskových organizáciách pôsobí viac ako dvadsať rokov, pomáhal zakladať a do roku 2018 viedol Asociáciu firemných nadácií a nadačných fondov, bol aj vyjednávačom tretieho sektora v prospech mechanizmu daňovej asignácie. Je spoluautorom seriálu ŠtB: Prísne tajné, ktorý od septembra 2022 vysiela RTVS. Od októbra j2022 e novým riaditeľom Nadácie otvorenej spoločnosti.

Moderátor: Martin Staňo

Diskusia po predstavení Budete mať luft!
činohra
nová budova SND, Modrý salón
Pozývame vás na diskusiu po predstavení inscenácie Budete mať luft, ktorá dokumentuje tragické udalosti v obci Pobedim v roku 1928.   Diskutovať však nebudeme o inscenácii ako takej, ale o témach, ktoré s ňou bytostne súvisia. Historicko-spoločenský kontext vtedajších udalostí, ale aj ďalšie zásadné momenty rómskej kultúry, no tiež praktické rady smerujúce k tomu, čo môžeme jednotlivo robiť pre lepšie postavenie Rómov v našej spoločnosti. Na to všetko a mnoho ďalšieho sa pozrieme spolu s odborníkmi na danú problematiku.   Hostia Ingrid Kosová v rokoch 2006 – 2011 pôsobila na Úrade splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity. V roku 2007 založila občianske združenie Quo vadis, ktorého je štatutárkou. Združenie sa venuje inkluzívnemu vzdelávaniu, rodovej rovnosti, viacnásobnej diskriminácii rómskych žien a podpore participácie mládeže na veciach verejných. Je zriaďovateľkou Súkromného centra voľného času Quo vadis (2008) a Súkromnej základnej umeleckej školy Quo vadis (2008). V roku 2010 založila občianske združenie MONTESSORI, ktoré sa zaoberá špecifikami vzdelávania rómskych žiakov, inováciami vo vzdelávacom systéme, premenou tradičnej školy na modernú a zavádzaním pedagogického systému Marie Montessori ako aj inováciami vo vzdelávacom procese na Slovenku. Je zriaďovateľkou Súkromnej materskej školy Montessori so sídlom vo Zvolene (2012) a V Banskej Bystrici ( 2013) a tiež Riaditeľkou Montessori Inštitútu, n.o.(2017). Je autorkou niekoľkých štúdií a spoluautorkou publikácií a momentálne i poslankyňou NRSR.   Alžbeta Ferencová známa aj pod umeleckým menom Zea, je slovenská speváčka, televízna herečka, tanečnica a modelka. Vyrastala v Prešove, kde absolvovala Pedagogickú a sociálnu akadémiu. V roku 2010 sa zúčastnila súťaže Miss Universe SR, následne pracovala v modelingu, hrala v seriáli TV JOJ Panelák a účinkovala v televíznej šou TV Markíza Koleso šťastia. V rokoch 2022 – 2023 stvárnila hlavnú postavu v seriáli TV JOJ Iveta režiséra Jana Hřebejka. Aktívne sa venuje aj hudobnej tvorbe, v ktorej sa pohybuje na pomedzí R&B a popu. V roku 2020 vydala debutový album Burning Light. Pochádza z rómskej rodiny, jej prastarou mamou bola prvá rómska spisovateľka s dramatička na Slovensku, Elena Lacková.   Moderátor Martin Staňo  
Michail Afanasievič Bulgakov
Divadelný román
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Jedno z najobľúbenejších literárnych diel o divadelnom prostredí, o divadelníkoch a ich umení, ale aj o ľudských vášniach, túžbach a slabostiach.

David Mamet
Glengarry Glen Ross
činohra
nová budova SND, Štúdio

Súčasný americký spisovateľ David Mamet umiestnil svoju hru Glengarry Glen Ross do prostredia realitnej kancelárie. V nej sa odohráva tvrdý, drsný a niekedy i komický konkurenčný boj medzi zamestnancami, ktorí predávajú aj to nepredajné. Každý sa chce dostať hore, najlepšie po chrbte niekoho iného. Ale šancu má len jeden. Kancelária motivuje svojich zamestnancov súťažou o luxusné auto, sadu nožov alebo, naopak, stratou zamestnania. Preto sa medzi jednotlivými zamestnancami rodia rafinované plány na postup, odhaľujú nekalé praktiky, vynachádzavé fintičky, ale i vzájomné podrazy. To všetko v neúprosnej snahe o prežitie. Svojský humor, osobitý jazyk a skvelé dialógy sa v Glengarry Glen Ross spájajú so zvláštnou iróniou, účinnou metaforou a neúprosným svetom obchodu. Zrodil sa svet, kde mať je dôležitejšie ako byť. Jednoducho náš svet! David Mamet získal za hru Pulitzerovu cenu a natočili podľa nej aj film nominovaný na Oscara.

Predstavenie obsahuje expresívne výrazy. Počas predstavenia sa na javisku fajčí.

Dĺžka predstavenia: 1 hodina 30 minút bez prestávky

Premiéra: 24. 9. 2021

  Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.  
Jozef Gregor Tajovský, Gabriela Preissová
Hriech/Její pastorkyňa
činohra
nová budova SND, Štúdio

Dva klenoty slovenskej a českej realistickej drámy

Mika Myllyaho
Chaos
činohra
nová budova SND, Štúdio

Súčasná komédia o troch ženách ktoré strácajú kontrolu nad svojimi životmi, až napokon skončia v úplnom chaose.

Ivan Vyrypajev
Ilúzie
činohra
nová budova SND, Štúdio

Horko-smiešna komorná dráma o intímnom vesmíre dvoch manželských párov

Peter Quilter
Je úžasná!
činohra
nová budova SND, Štúdio

Pravdivý príbeh o najhoršej speváčke na svete

Denys Arcand
Ježiš z Montrealu
činohra
nová budova SND, Sála činohry
Pri katedrále nad Montrealom sa každoročne hrajú veľkonočné pašie o smrti Ježiša Krista. Inscenáciu už treba trochu osviežiť – rokmi sa herectvo hlavných predstaviteľov stalo patetickým a neuveriteľným. Kňaz na túto úlohu osloví mladého nekonvenčného divadelníka Daniela, ktorý napíše nový scenár a zostaví hereckú skupinu – Martina, ktorého herecká kariéra sa zúžila na dabovanie pornofilmov, Mireille, ktorú šoubiznis zredukoval len na jej telo, životom ubitú Constance a Reného, ktorý celý život márne sníva o postave Hamleta. Nová inscenácia sa síce nestretne u cirkevných predstaviteľov práve s nadšením, no pašiový príbeh prerastá z inscenácie do života a na divákov i samotných hercov má mimoriadny vplyv. Arcandov príbeh je pátraním po zmysle a mieste duchovnosti v modernom, urbanizovanom, vedeckom svete, no i satirickým pohľadom na svet umenia, a divadla zvlášť.   Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 50 minút s jednou prestávkou     Premiéra: 3. 2. 2024   Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Ján Chalupka
Kocúrkovo
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Kocúrkovské komediálne univerzum v novom formáte, kde nevesta márne čaká na ženícha a autor naráža na mantinel doby.

Franz Xaver Kroetz
Koncert na želanie
činohra
nová budova SND, Štúdio
Dá sa vnútorným monológom viesť mlčanlivý dialóg s divákom? Túto otázku ponúka Koncert na želanie, mĺkvy, hyperrealistický experiment, v ktorom sa scénografia a priestor stávajú hereckým partnerom. Autorom tejto hry či možno skôr libreta, v ktorom nepadne jediné slovo, je Franz Xaver Kroetz, nemecký dramatik, ktorý napísal približne sedemdesiat hier a patrí k najvýznamnejším divadelným autorom súčasnosti. Vo svojich hrách sugestívnym spôsobom vyobrazuje ľudí, ktorí už nie sú schopní artikulovať vlastnú individualitu; sú zranení a zradení falošnými ilúziami lepších zajtrajškov. Inak to nie je ani v tomto prípade. „V ľubovoľný pracovný deň príde slečna Raschová po práci a po nákupoch asi tak o pol siedmej večer domov. Vojde do bytu, hľadá poštu, nájde len jeden reklamný prospekt, vezme ho, prejde k dverám svojej izby, odomkne a vstúpi.“ Vďaka jasnej dramatickej vízii autora sa tu všednosť mení na čosi takmer hypnotické, skrz konanie protagonistky sa dostávame do bodu úplného precítenia jej situácie „hľadania seba samej“. Hoci slečna Raschová ani náznakom neprehovorí, je hlasom duší, ktoré sa i dnes cítia stratené, osamelé a bez cieľa. Konfrontácia. Bilancia. Rozhodnutie. Čo znamená? No najmä – prečo sa deje? V slovenskej premiére, päťdesiat rokov od jej vzniku, Koncert na želanie režijne pripravila Kamila Polívková.   Počas predstavenia sa na javisku fajčí.   Dĺžka predstavenia: 1 hodina bez prestávky   Video použité v inscenácii: Tkanie na krosnách Majsterky ľudovej umeleckej výroby: Jarmila Rybánska a Mária Horváthová Odborná spolupráca: Barbora Kanávorová, Jarmila Rybánska Výroba: morusa s.r.o., 2020 pre ÚĽUV – Múzeum ľudovej umeleckej výroby   Premiéra: 11. 2. 2023   Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Alberto Moravia
Konformista
činohra
nová budova SND, Sála činohry
Príbeh o túžbe nájsť svoje miesto v spoločnosti aj za cenu krvi. Marcello sa od detstva nevie zaradiť. Svojim kamarátom a najbližším sa nemôže zveriť so svojimi najvnútornejšími pocitmi – so vzrušením, ktoré sa ho zmocňuje pri pohľade na smrť a zabíjanie. Nedostane sa mu od nich ani trestu, ani rozhrešenia, ani pochopenia; obklopuje ho len ľahostajnosť okolia. Vo svojej osamelosti túži len po jednom – byť ako ostatní a zdieľať s nimi rovnaké pocity. Roky sa mu to nedarí... Zrazu sa však zmení doba a dejiny vynesú na spoločenské výslnie skupinu, do ktorej Marcello dokonale zapadne; skupinu, v ktorej sa temno v ňom stane normou a fascinácia zabíjaním užitočnou cnosťou. Marcello sa konečne môže cítiť ako platný člen spoločnosti. A pre tých, ktorí mu to umožnili, dokáže urobiť naozaj všetko.   Počas predstavenia sa na javisku fajčí.   Dĺžka predstavenia: 3 hodiny a 5 minút s jednou prestávkou   Premiéra: 15. 4. 2023   Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Jozef Hollý
Kubo
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Najznámejšia slovenská veselohra po prvýkrát na javisku SND. Kubo ako bezbranný a roztomilý hlupáčik alebo ako nebezpečný jedinec, ktorý je schopný všeličoho, ak na to dostane príležitosť?

Kolektív autorov
Kým prídu Stouni...
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Pred koncertom Rolling Stones sa schádzajú rôzni ľudia – členovia ochranky, bedňáci, bufetári, promotéri, zdravotníci a, samozrejme, fanúšikovia. Tí noví, ale aj tí, ktorí s hudbou Rolling Stones prežili celý svoj život a tváre už majú rozryté vráskami. Tí všetci rozprávajú, čo pre nich Rolling Stones a rokenrol ako taký znamená. Rozprávajú o svojom živote, o jeho svetlých i temných stránkach a o tom, ako ich v tomto živote zachraňovala, oduševňovala, ale i rozčuľovala hudba. Rozprávajú o tom, ako formovala ich životné postoje, ako ventilovala ich frustrácie a ako bol od nej závislý ich emocionálny život. Inscenácia chce byť vážnym, ale aj vtipným zamyslením nad takým kultúrnym fenoménom, ako je rokenrol a jeho najživotaschopnejšie a najslávnejšie vtelenie – skupina The Rolling Stones. Dej inscenácie sa končí vo chvíli, keď sa dlhoočakávaný koncert začína.

Predstavenie obsahuje expresívne výrazy.

Dovoľujeme si upozorniť divákov s dýchacími problémami, trpiacich epilepsiou, prípadne hypersenzitívnych divákov citlivých aj na prerušované svetelné podnety, na použitie stroboskopu, ako aj stroja na výrobu dymu v tejto inscenácii.

Dĺžka predstavenia: 3 hodiny s prestávkou

Premiéra: 31. 1. 2022

Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.  
Jonathan Littell
Láskavé bohyne
činohra
nová budova SND, Štúdio

Temná freska o kompromisoch so svedomím

Inscenácia získala ocenenie Dosky.

William Shakespeare
Macbeth
činohra
nová budova SND, Sála činohry
Macbeth, jeden z textov nadčasového klasika Williama Shakespeara, je neoddeliteľnou súčasťou svetového divadelného kánonu. Táto najkratšia, no azda najkoncentrovanejšia Shakespearova tragédia prináša minucióznu divadelnú víziu zla, driemajúceho v uznávanom hrdinovi, z ktorého sa stane nenávidený tyran. Údajne prekliata hra o tom, ako tenká môže byť čiara, deliaca hrdinu od vraha a dobré skutky od zlých. Jedna z najslávnejších tragédií o lákavom, no zhubnom pokušení získať absolútnu moc, vďaka ktorej človek všetko stratí. Aké je zradiť dôveru všetkých, ktorí sú nám nablízku, dokonca i seba samého? Jednoduché riešenia neexistujú. Krv z rúk nezmyje nik. Muž, ktorý má všetko a chce ešte viac. Zlo sa rodí tu a teraz. Nepripomína vám to niečo? Škótska tragédia sa na javisko Činohry SND vracia po tretíkrát. Tentoraz vo výnimočnej a osobitej interpretácii Martina Čičváka, výrazného predstaviteľa jednej režijnej generácie. Paranoja. Metal. Armáda krvilačných hyen. Macbeth.   Dĺžka predstavenia: 2 hodiny a 45 minút s jednou prestávkou   Premiéra: 12. 11. 2022

Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Louisa May Alcottová
Malé ženy
činohra
nová budova SND, Sála činohry
Slávny román po prvý raz ožije aj na javisku Činohry SND. Štyri sestry žijú svoje každodenné životy, zatiaľ čo ich otec bojuje. Majú šťastie, že ich nenásilne vychováva a usmerňuje na tie časy veľmi slobodná, otvorená matka. V dcérach vzbudzuje zvedavosť, pozoruje ich prebúdzajúce sa ženstvo, podnecuje sociálnu empatiu a kultivuje vzájomné vzťahy. Dievčatá rozličných temperamentov a nadaní objavujú svoju individualitu, ale aj stropy možností spoločenských zvyklostí a očakávaní. Ich detstvo, dospievanie aj dospelosť majú svoje romantické čaro, tajomstvá aj prvé bolesti a sklamania. Režisér Amsler vo svojej dramatizácii kultové dielo oživí v modernej estetike a obraznosti. Inscenáciou tohto titulu sa chceme nenásilne prihlásiť k etickým hodnotám, ako sú slušnosť, empatia, priateľstvo, pokora a pevné rodinné putá. Nemenej dôležitou ingredienciou Malých žien sú tajomstvá sympatických hrdiniek a hrdinov a prepukajúci chaos prvých dotykov lásky. V neistom a rýchlo sa meniacom svete dobre padne pripomenúť si hodnoty a krásy života, hoci nie je vždy iba idylou.   Dĺžka predstavenia: 3 hodiny 20 minút s prestávkou   Premiéra: 10. 6. 2023   Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Florian Zeller
Matka
činohra
nová budova SND, Štúdio

Anne sa s láskou starala o manžela, s radosťou robila deťom raňajky a zabezpečovala celý rodinný servis. Jednoducho napĺňala svoj život rodinou až do momentu, keď si uvedomila, že je vlastne sama. Tento spokojný život ju tak trochu podviedol. A možno aj vlastný manžel, ktorý ustavične uteká na nejaké semináre. Syn je už dospelý a zrazu ju nepotrebuje. Ako sa má zmieriť s tým, že aj on má svoj vlastný život? Čím ho teraz naplniť? Čo ostáva po láske? Anne zrazu nemá svoje miesto, nemá nijaký cieľ. Trpká komédia Matka je rodinnou hrou o dozrievaní, odchádzaní a uvedomení si samej seba. Ale aj o strachu z opustenia, osamelosti, keď rodinné hniezdo zostáva prázdne. Úspešný francúzsky dramatik Florian Zeller vytvoril úchvatný svet reality a ilúzie skutočnosti jednej ženy, matky. Keď sa skončí jej sebaobetovanie pre rodinu, nastáva sloboda detí a manželova nezávislosť, tak čo ostáva pre matku? Na konci si kladie iba zásadnú otázku: Načo to bolo? V podstate... Načo to bolo, to všetko?

Dĺžka predstavenia: 1 hodina 30 minút bez prestávky

Premiéra: 13. 11. 2021

Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.

 

Matúš Bachynec
Milada
činohra
nová budova SND, Modrý salón

Autorská dokudráma rozvíjajúca hlboký ľudský príbeh ženy – Milady Horákovej.

Ľubomír Feldek
Nebojsa
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Rozprávka o tom, ako Maruška a Nebojsa stretli nielen dvanásť mesiačikov.

Lukáš Brutovský
Odliv
činohra
nová budova SND, Štúdio
Javisková báseň o krajine, z ktorej sa odchádza. Text o odlive mozgov a pátraní v štruktúre jeho možných významov. Ako, pred čím, za čím odchádzame? Ako vidíme našu krajinu z perspektívy a ako z jej stredu? Aký je náš koncept domova? Sme Slováci, Slovenky? Sme nimi viac doma alebo za hranicami? Sme nimi vôbec? Nezabývali sme sa na tomto mieste, odkiaľ chceme odísť, až príliš pohodlne? Je koncept našej tzv. malosti potenciálnym katalyzátorom zmeny alebo len uspokojujúcim sťažovaním sa? Autoerotika frflania ako naše poznávacie znamenie? Večná nespokojnosť, ktorá sa málokedy pretaví do aktivity? Vyháňame sa odtiaľto navzájom? Otvárame dvere iným alebo ich zatvárame sami pred sebou? Nie je odchádzanie vlastne refrénom slovenského mýtu? Odliv ako asociatívna pieseň o fenoméne, ktorý dlhodobo formuje mnohé aspekty verejného aj súkromného života na Slovensku.   Dĺžka trvania predstavenia je orientačná, nakoľko ešte neprebehla generálna skúška.   Premiéra: 6. 4. 2024   Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Pavel Vilikovský
Pes na ceste
činohra
nová budova SND, Sála činohry
Dĺžka trvania predstavenia je orientačná, nakoľko ešte neprebehla generálna skúška.   Premiéra: 13. 4. 2024   Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Chanoch Levin
Pohreb alebo svadba - čo skôr?
činohra
nová budova SND, Štúdio

Magická komédia o neobvyklých prípravách na svadbu

Christopher Hampton
Popol a vášeň
činohra
nová budova SND, Štúdio

Podľa románu Sándora Máraia Sviece dohárajú.

Strhujúca rekonštrukcia o zrade, priateľstve, poľovačke a vášni.

Joseph Conrad, David Jařab
Pred očami západu
činohra
nová budova SND, Štúdio
Do komunity ruských emigrantov v Ženeve prichádza mladý študent. Všetci ho vrúcne vítajú. Sú presvedčení, že je hrdina a blízky spolupracovník revolucionára, ktorý spáchal atentát na popredného predstaviteľa cárskeho režimu. Nič však nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Pred očami Západu je príbeh o človeku, ktorý sa snažil bez ujmy preplávať autoritárskym režimom, nemať s ním nič spoločné, ale náhoda mu v tom zabránila. Je možné zachovať si v totalite ľudskú dôstojnosť bez toho, aby človek riskoval väzenie, zmrzačenie alebo smrť? Dá sa v represívnom režime prežiť bez toho, aby sa človek pošpinil spoluprácou? A ak sa dostane do situácie, v ktorej sa už nedá strčiť hlavu do piesku, má právo pri ochrane samého seba poslať na smrť niekoho iného? Čo urobí pocit viny s ľudskou psychikou a sebahodnotením? A ako prežiť morálne zlyhanie?   Dĺžka predstavenia: 2 hodiny a 20 minút s jednou prestávkou

Premiéra: 18. 11. 2023   Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Gerhart Hauptmann
Pred západom slnka
činohra
nová budova SND, Štúdio

Silná rodinná dráma nositeľa Nobelovej ceny za literatúru.

Aľa Rachmanovová, Roman Polák
Ruské denníky
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Dramatizácia románu o útoku na ruskú inteligenciu.

Arthur Miller
Salemské bosorky
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Vzrušujúca hra o večných morálnych dilemách sa vracia na javisko SND, kde boli Salemské bosorky uvedené už v roku 1966. Miller sa pri tvorbe hry, ktorá je angažovaným svedectvom histórie, prítomnosti a pravdepodobne i budúcnosti, inšpiroval modelovým príkladom z dejín puritánskeho Nového Anglicka – honom na čarodejnice z roku 1692 v americkom mestečku Salem. Dievčatá, ktoré pod vplyvom domácej otrokyne robili akési pohanské rituály, začali blúzniť, že ich posadol diabol. Pod tlakom strachu, kolektívnej hystérie a účelovej manipulácie začali udávať nepravých vinníkov a najmä vinníčky. To vyústilo do popráv desiatok nevinných ľudí, zatýkania občanov a smrtonosného chaosu a hrôzy. Hoci autor vytvoril pôsobivú historickú fresku, všetkým bol už vtedy jasný jeho úmysel dať do kontextu Salemské bosorky s dianím v povojnovej Amerike. Výbor pre neamerickú činnosť pod vedením McCarthyho komisie zinscenoval svoj hon na čarodejnice. Od tých čias politicky angažovaná a psychologicky výstižná dráma sama pochoduje rôznymi zriadeniami krajín, v ktorých sa stále hrá. Ako svedectvo vyfabrikovaného honu na komunistov, kapitalistov, veriacich a neveriacich, chudobných či oligarchov, správne alebo nesprávne orientovaných.. Všetko nekalé procesy sa vždy napokon obrátia proti ich strojcom. Ale za obrovskú cenu. Vieme sa poučiť? Chceme sa poučiť?

Dĺžka predstavenia:  3 hodiny s jednou prestávkou

Premiéra: 31. 3. 2022

Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Roman Polák
Scény zo života režiséra (Ingmara Bergmana)
činohra
nová budova SND, Štúdio

Inscenácia o očistnej sile divadla. (voľne na motívy I. Bergmana)

Paul Rudnick
Sme v pohode
činohra
nová budova SND, Štúdio

Atraktívna šoková terapia, ktorá vám otvorí oči, roztopí srdcia a nadvihne kútiky úst. Pozitívna provokácia, ktorá má v hre Sme v pohode podobu „stand-up comedy“. V tragikomických monológoch nám energická, sympatická dáma a čoraz bezradnejšia mama porozpráva o svojich troch milovaných LGBTQI+ deťoch. Ďalšia matka s láskou spomína na svojho v jej ponímaní výnimočného syna, ktorého jej vzala tá strašná choroba, a pritom zúfalo dojemne rozpráva o dôležitosti ručných prác a význame inštalácií vo verejnom priestore. Populárny televízny zabávač, gej, sa bizarne staromódne predvádza a zámerne zhadzuje vážne témy aj seba... Všetky postavy aj ďalšie postavičky sa napokon stretnú v akejsi surreálnej pôrodnici, kde satirická a priznane sentimentálna linka hry vybuchne do ohňostroja všeobjímajúceho pochopenia. Krutý, čestný a úprimný humor hry spočíva v paradoxoch a v postupnom vyvracaní predsudkov. Odhaľuje pravdu, ktorá je civilizačne prítomná odjakživa, no napriek tomu často zahadzujeme pochopenie, odmietame toleranciu a zabúdame na lásku, ktorá je naším základným kódom. Komédia o samote, ktorú túžime všetci zahnať. Teda, ak nechceme zostať vesmírne sami.

Dĺžka predstavenia: 1 hodina 30 minút bez prestávky

Premiéra: 27. 1. 2024

Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Natalie Kocab
Sova
činohra
nová budova SND, Modrý salón

Inscenácia o rozdielnych názoroch, prežitkoch ale i vzájomnom porozumení dvoch generácií.

Béla Pintér
Špina
činohra
nová budova SND, Štúdio

Špina je silným intímnym príbehom s prvkami balady a folklóru, no s poriadnou dávkou irónie a zručnej spoločenskej kritiky. Príbeh sa odohráva v maďarskej dedine počas štyroch ročných období. Irena a Attila sa už naozaj dlho pokúšajú založiť si rodinu. Dozvedajú sa však, že pre komplikácie pri rutinnej operácii stratili akúkoľvek možnosť počať vlastné deti. Situáciu sa rozhodnú vyriešiť adopciou, no kvôli dvojročnej čakacej lehote si napokon osvoja dve dospievajúce dievčatá. Ružu, ktorú všetci prezývajú Špina, a jej kamarátku Anitu, ktoré, ako tvrdia, spolu uzavreli pokrvnú dohodu. Dedinské prostredie je k dvom chovankyniam spočiatku nastavené nevraživo. U nových rodičov sa láska medzi ne tiež nedelí práve rovným dielom. K čomu všetkému dokáže viesť jej nedostatok? Inklinácia k extrémizmu, nacionalizmu a intolerancii sa v porovnaní s postupne sa vyplavujúcimi tragédiami postáv začína zdať banálna. No môže byť na tom všetkom vôbec niečo naozaj banálne?

Inscenácia Špina získala uvedené ocenenia a nominácie: Ocenenie Dosky 2022 - Najlepšia inscenácia sezóny Nominácia na Najlepšiu réžiu sezóny v ankete Dosky 2022 Zvláštna cena poroty za herecké výkony - Nová dráma 2023 Zvláštna cena poroty za scénografiu - Nová dráma 2023 Nominácia na cenu Akadémie divadelných tvorcov 2023

Dĺžka predstavenia:  2 hodiny bez prestávky

Premiéra: 24. 3. 2022

Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.

 

Maxim Gorkij
Vassa
činohra
nová budova SND, Štúdio
Vassa. Žena, manželka, matka, podnikateľka. Vassa. Hlava rodiny, hlava rodinného podniku. Vassa. Úspešná žena. Akú cenu má však úspech? Koľko stojí úspešný chod rodinnej firmy? Koľko sa platí za udržanie rodinných tajomstiev? A keď už nestačia peniaze, je možné použiť extrémne prostriedky? Existujú hranice? A čo zákon? Môžeme zobrať zákon v mene dobra do vlastných rúk? Ak áno, je to ospravedlniteľné? A stojí to za to? Hra o bohatstve, ktoré sa stáva osudným. O živote, ktorý chceme chrániť a zachrániť. Ale za akú cenu?   Dĺžka trvania predstavenia je orientačná, nakoľko ešte neprebehla generálna skúška.   Premiéra: 1. 6. 2024   Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND? Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.
Lucy Prebble
Vedľajšie účinky
činohra
nová budova SND, Štúdio

Súčasná hra o podobách lásky a depresii

William Shakespeare
Veselé paničky windsorské
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Klasická shakespearovská komédia o záletnom rytierovi Falstaffovi.

Lev Nikolajevič Tolstoj
Vojna a mier
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Jedno z najväčších a najslávnejších diel svetovej literatúry.

Ján Palárik
Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch
činohra
nová budova SND, Sála činohry

Veselohra o zmierení, dobrodružstve, hrách lásky a náhody v kultovej slovenskej klasike

Valeria Schulczová a kolektív autorov
24
činohra
nová budova SND, Štúdio

Príbeh, ktorý je už aj náš