Balet SND uvádza Labutie jazero s choreografiou Rudolfa Nuerejeva

Balet SND uvedie v piatok 3. novembra 2023 premiéru novej inscenácie Labutieho jazera. Slávny balet s magickou hudbou P. I. Čajkovského uvedie baletný súbor Slovenského národného divadla v choreografii legendárneho Rudolfa Nurejeva. Garantkou kvality pri naštudovaní náročnej choreografie je riaditeľka Baletu SND Nina Poláková.
 
Labutie jazero patrí k najznámejším a najuvádzanejším titulom baletného repertoáru na svete. Romantický príbeh o sile lásky princa k zakliatej princeznej na nádhernú hudbu skladateľa P. I. Čajkovského milujú diváci aj inscenátori po celom svete už viac ako 150 rokov.
 
Prvýkrát v histórii Slovenského národného divadla sa súčasťou repertoáru Baletu SND stane choreografia legendárneho tanečníka Rudolfa Nurejeva, a to v roku, keď si baletný svet pripomína 30. výročie jeho úmrtia.
 
Baletu SND sa podarilo získať práva na Nurejevovu choreografiu Labutieho jazera, ktorú v roku 1964 vytvoril pre Viedenský štátny balet. Mimoriadnu zásluhu na tom má riaditeľka Baletu SND Nina Poláková, ktorá sa stala aj garantkou kvality naštudovania tohto výnimočného diela.
 
„Nurejevova tvorba je exkluzívnym repertoárovým artiklom. Jeho inscenácie vyžadujú personálne veľké obsadenia a technicky veľmi dobre pripravených tanečníkov. To, že sa mi podarilo pre Balet SND získať licenciu, považujem za malý zázrak. Myslím si, že veľkú rolu pri získaní licencie zohral fakt, že som v mnohých jeho baletoch roky tancovala hlavné postavy a že vo mne majitelia licencie videli garanta kvality pri naštudovaní,“ hovorí riaditeľka Baletu SND Nina Poláková.
 
Verzia, ktorú uvidia diváci od 3. novembra aj v Slovenskom národnom divadle, sa zapísala aj do Guinnessovej knihy rekordov – a to vďaka zdanlivo nekonečnému aplauzu po premiére. Diváci v hľadisku vtedy potleskom vyvolali Rudolfa Nurejeva a primabalerínu Margot Fonteyn na klaňačku neuveriteľných 89-krát.
 
„Nurejevove choreografie sú pre tanečníkov obrovskou výzvou, sú to doslova tanečné maratóny a Labutie jazero nie je žiadnou výnimkou. Vďaka tomu, že som počas rokov mala možnosť spoznávať spôsob Nurejevovho choreografického myslenia, jeho tanečný štýl, jeho frázovanie pohybových väzieb, jeho muzikalitu a pracovať na tomto balete s Manuelom Legrim, Florence Clerc a Isabelle Guérin, teda s takzvanými Nurejevovými deťmi, mám túto verziu doslova pod kožou. Poznám choreografiu, viem presne, ktorý pohyb má byť na ktorú dobu, ako má vyzerať a aký je jeho zmysel. Všetko, čo som sa za tie roky naučila, teraz odovzdám tanečníkom v súbore,“ dodáva Nina Poláková.
 
Nina Poláková si na spoluprácu prizvala aj Romana Lazíka, ktorý tiež pôsobil ako vedúci sólista Viedenskej štátnej opery. Autorom výpravy k novému Labutiemu jazeru je Jordi Roig, jeden z najprestížnejších svetových scénických a kostýmových výtvarníkov.
 
Balet SND uvádza Labutie jazero v dvoch premiérach 3. a 4. novembra a následne v bloku reprízových predstavení 9., 10. a 11. novembra 2023. V dvojúlohe Odetty a Odílie sa v alternáciách predstavia sólistky Olga Chelpanova, Tatum Shoptaugh a Mariia Pyzhova, v role princa Siegfrieda sa predvedú Viacheslav Kruť, Konstantin Korotkov. Artemyj Pyzhov a Vladyslav Bosenko. Vstupenky sa dajú zakúpiť na snd.sk alebo v pokladnici SND.