Kocúrkovo Činohry SND je inscenáciou sezóny. Cenu DOSKY získala aj opera Impresario Dotcom

Inscenácia Kocúrkovo Činohry SND ovládla divadelné ceny DOSKY 2023. Kocúrkovo spolu premenilo štyri z piatich nominácií, pričom sa stalo aj inscenáciou sezóny. Na DOSKÁCH bodovala tiež opera Ľubice Čekovskej Impresario Dotcom, ktorá získala ocenenie v kategórii mimoriadny počin v hudobnom divadle.
 
Inscenácia hry Kocúrkovo Jána Chalupku v Činohre SND získala prestížnu cenu DOSKY v štyroch kategóriách: najlepšia scénická hudba sezóny (Róbert Mankovecký), najlepšia scénografia sezóny (Michal Lošonský), najlepšia réžia sezóny (Rastislav Ballek) a najlepšia inscenácia sezóny.
 
Kocúrkovo vzniklo pri príležitosti 30. výročia samostatnosti Slovenskej republiky, premiéru malo začiatkom tohto roka. V réžii Rastislava Balleka na javisku žiaria herečka Anežka Petrová a herci Robert Roth, Ondrej Kovaľ, Martin Šalacha, Roman Poláčik, Gregor Hološka, Jakub Rybárik, Michal Noga.
 
Činohra SND uvádza Kocúrkovo najbližšie 16. novembra. Ďalšie predstavenia budú 28. decembra 2023 a 5. januára 2024. Vstupenky sa dajú zakúpiť online alebo v pokladnici SND.
 
Ľubica Čekovská premenila na cenu nomináciu v kategórii mimoriadny počin v hudobnom divadle za operu Impresario Dotcom. Komická opera vznikla v koprodukcii so svetoznámym festivalom v Bregenzi. V SND mala premiéru vlani v októbri. Najbližšie ju Opera SND uvedie začiatkom budúceho roka v dvoch predstaveniach 26. a 28. januára 2024.
 
Divadelné ocenenia sezóny DOSKY udeľuje Asociácia súčasného divadla a sú najznámejšou cenou odovzdávanou na Slovensku v oblasti divadla. Ceny DOSKY sa udeľujú na základe ankety, do ktorej sa každoročne zapájajú desiatky divadelných kritikov, teoretikov, ale aj novinárov a publicistov.
 
Ceny môžu byť udelené produkciám a výkonom všetkých žánrov, ktoré mali premiéru v minulej sezóne v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku.