S Mikulášom na Mikuláša alebo ako spievať prvú ligu

Do Slovenského národného divadla sme symbolicky na 6. decembra, teda na Mikuláša, pozvali novinárov na stretnutie s Mikulášom, prof. Petrom Mikulášom, neopakovateľným operným sólistom a koncertným umelcom, vysokoškolským pedagógom. Pri príležitosti blížiaceho sa umelcovho životného jubilea pripravuje Opera SND na jeho počesť 14. januára 2024 galavečer.
 
Spev je sen
 
Peter Mikuláš sa narodil 23. januára 1954 v Nitre, zvláštna zhoda okolností – k jeho profilovým postavám od roku 1985 až do dnešných dní patrí práve Svätopluk. Výnimočnému talentu verili na prijímacích pohovoroch na VŠMU, kde Petra Mikuláša prijali hneď po skončení gymnázia bez absolvovania konzervatória. A v roku 1978 sa stal sólistom Opery SND. Už rok predtým bol absolútnym víťazom na Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, nasledovali laureátstva v Helsinkách i v Moskve a ďalšie úspechy doma i v zahraničí. Operní kritici niekoľkokrát ocenili jeho majstrovstvo v kategórii najlepší spevácky výkon sezóny, napríklad za postavu Mr. Scroogea v Cikkerovej opere, Kráľa Heinricha vo Wagnerovom Lohengrinovi, dostal Krištáľové krídlo, Cenu ministra kultúry SR a ďalšie.
 
U Petra Mikuláša pri každom umeleckom počine vyhráva profesionalita „a vtedy, keď sa na javisku v jeden večer podarí zosúladiť harmóniu hudby, jej ducha a javiskovú tvorbu, nastáva neopakovateľná chvíľa, keď si umelec povie – spev je sen“.
 
Manipulujúci Mefisto, roztopašnosťou magnetizujúci Falstaff, dôstojný a múdry Svätopluk...
 
Peter Mikuláš naštudoval desiatky postáv a len v Opere SND ich stvárnil vo vyše 70 naštudovaniach operných titulov. Účinkuje na prestížnych divadelných scénach a koncertných pódiách: Národné divadlo Praha, viedenský Musikverein, lipský Gewandhause, londýnska Royal Albert Hall, newyorská Carnegie Hall, hosťoval v newyorskej Metropolitnej opere, často ako koncertný umelec v Japonsku…
 
Len pred niekoľkými dňami sa na derniére Verdiho opery Don Carlo rozlúčil s postavou kráľa Filipa II., ale v SND ho máme možnosť vidieť v ďalších piatich inscenáciách – ako vznešeného Ramfisa vo Verdiho Aide či rozvážneho Zachariáša v Nabuccovi, vo Dvořákovej Rusalke ako ľudskou neverou zlomeného a hroziaceho Vodníka, ale aj ako Lucifera v opere Čert a Káča a, pravdaže, Suchoňovho Svätopluka. Umelec je častým hosťom na koncertných pódiách.
 
Ako spievať prvú ligu
 
Peter Mikuláš je umelec hĺbavý, introvert (ako sa sám charakterizuje) vo svetlách rámp, obdarený ľahkým perom glosátora, poetickou dušou i kresliarskym talentom. To všetko a dlhoročná prax pedagóga sa spojili do prvého knižného titulu z pera speváka, ktorý vyšiel v Hudobnom centre a je nesmierne sviežim, múdrym a pútavým čítaním bez poučovania o ceste speváka na špicu pelotónu, ktorou prešiel sám a z ktorej skúsenosti ponúka svojim poslucháčom.
 
Ako Peter Mikuláš prekvapí na jubilejnom gala
 
Zaspieva árie, ktoré na pôde SND nespieval a nikdy už spievať nebude. Koncert budú tvoriť dva bloky. „Prvá časť je venovaná ruskej opernej literatúre, skutočným lahôdkam, raritám,“ uviedol na tlačovej besede šéfdramaturg Opery SND Jozef Červenka a pokračoval: „zaznejú diela Čajkovského, Glinku, Rimského-Korsakova a Rachmaninova.“ Peter Mikuláš spresnil, že „ruský repertoár súvisí s obdobím, keď som si zo súťaže v Moskve doniesol Šaljapinov zborník árií, z ktorého som si doma potajme spieval, árie sú úžasné, hlboké.“ V druhej časti koncertu je širší záber od árií Mozarta cez Smetanu, Wagnera a ďalších skladateľov.
 
Dramaturgicky zaujímavý galakoncert jubilanta Petra Mikuláša je na programe Opery SND 14. januára 2024, árie v podaní samotného umelca odznejú v sprievode orchestra Opery SND pod taktovkou Rastislava Štúra.