Blahoželáme Zuzane Kocúrikovej, dáme s mladou dušou a vesmírnou energiou

Zuzana Kocúriková patrí k výrazným a neprehliadnuteľným osobnostiam Činohry Slovenského národného divadla. Na našu prvú činohernú scénu nastúpila hneď po absolvovaní štúdia na Vysokej škole múzických umení 1. septembra 1971. Na dosky prvej scény zavítala ešte rok predtým, v roku 1970, v inscenácii Žobrácke dobrodružstvo.
 
Rodáčka z Bratislavy (19. 12. 1948) inklinovala od detstva k umeniu, priťahovalo ju výtvarné umenie, túžila stať sa kostýmovou výtvarníčkou. Osud ju však priviedol do svetiel rámp. Ešte ako stredoškoláčku ju mohli diváci obdivovať vo filmovej komédii Zmluva s diablom (1967)
a to rozhodlo. Počas štúdia na VŠMU vytvorila niekoľko výrazných postáv v Divadle na Korze. Od začiatku pôsobenia v SND patrí Zuzana Kocúriková k najobsadzovanejším herečkám. Púta pozornosť v úlohách komediálnych svojou bezprostrednosťou, hravosťou, spontánnosťou, zmyslom pre situačnú komiku i v repertoári dramatickom analytickým ponorom do zložitých charakterov. V SND vytvorila doteraz takmer stovku postáv. Často sa stáva, že po jej vystúpení či niektorom z výrazných monológov umelkyne zaznieva potlesk na otvorenej scéne, napríklad v brisknej komédii Oscara Wilda Ideálny manžel, kde stvárnila Lady Markbyovú.
 
Z výrazných kreácií skvelej Zuzany Kocúrikovej spomeňme Trojkráľový večer, Dom nad oceánom, Cyrano z Bergeracu, Stratégie a rozmary, Večera, Odchádzanie, Vejár, Pamäť vody, Ilúzie, Nevesta hôľ, Veselé paničky windsorské, Antigona, Pohreb alebo svadba – čo skôr? a mnoho ďalších či z posledných postavy v inscenáciách Scény zo života režiséra (Ingmara Bergmana), Salemské bosorky alebo Malé ženy.
 
Zuzana Kocúriková hosťovala a naďalej účinkuje aj na bratislavskej Novej scéne, v Štúdiu L+S, v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava či Divadle Komédie. Mimoriadne zaujímavé postavy stvárnila na filmovom plátne. Hneď v prvých rokoch svojej umeleckej kariéry na seba výrazne upozornila v koprodukčnej slovensko-francúzskej snímke Muž, ktorý luže, jej partnerom bol známy francúzsky herec Jean-Louis Trintignant. Na začiatku sedemdesiatych rokov dostala ponuku na dlhodobú spoluprácu od talianskeho producenta, ktorý bol najbližším spolupracovníkom legendárneho Carla Pontiho. Vzhľadom na spoločensky turbulentné obdobie sa rozhodla túto lákavú ponuku neprijať. Bohatá bola spolupráca Zuzany Kocúrikovej aj s českými filmármi. Umelkyňa sa výrazne presadila v kvalitnej umeleckej tvorbe aj na televíznej obrazovke.
 
Pani Zuzane Kocúrikovej, šarmantnej dáme s mladou dušou, želáme veľký prídel vesmírnej energie, z ktorej, ako sama hovorí, veľa získava, a ešte veľa krásnych úloh vo svetle rámp.