Nielen svet baletu obletela smutná správa – odišiel Vlastimil Harapes

Legendárny tanečník, herec, choreograf, režisér, pedagóg Vlastimil Harapes zomrel vo veku 77 rokov dnes 15. mája 2024 napoludnie po intenzívnej chorobe v jednej z pražských nemocníc.

Milovníci baletného umenia si Vlastimila Harapesa pamätajú predovšetkým ako neopakovateľného predstaviteľa Romea, ktorého tancoval celé dve desaťročia. Bol dlhé roky jedným z najobsadzovanejších a najžiadanejších tanečníkov, ako sólista baletu Národného divadla v Prahe účinkoval v polstovke inscenácií. V rokoch 1977 až 1983 bol stálym hosťom západonemeckej Deutsche Oper am Rhein, hosťoval v Škótsku, Taliansku, tlieskali mu v desiatkach krajín Európy a tiež v Japonsku, v Austrálii, na Kube a v ďalších krajinách. Od roku 1990 do roku 2003 bol riaditeľom baletu pražského Národného divadla.

Často a rád chodieval na Slovensko. S naším baletným súborom sa v rokoch 1973 – 1976 predstavil v Labuťom jazere, balete Giselle i v Romeovi a Júlii. Neskôr spolupracoval predovšetkým s choreografom Ondrejom Šothom. Rok od mája 2010 do mája 2011 bol aj riaditeľom Baletu SND.

Vlastimila Harapesa si pamätáme aj z filmového plátna, účinkoval v niekoľkých filmoch, z ktorých napríklad Markéta Lazarová režiséra Františka Vláčila či Ako vytrhnúť veľrybe stoličku režisérky Marie Poledňákovej patria k najúspešnejším z česko-slovenskej produkcie.

Na Vlastimila Harapesa, charizmatického umelca, rozvážneho, skvelého, nesmierne milého človeka s príťažlivým šibalským úsmevom budeme spomínať s úctou.

Česť jeho pamiatke!