Divadelný pozdrav vzácnej kolegyni

Jednej z najvýraznejších osobností nielen divadelnej scény, ale aj nášho umenia a kultúry Zuzane Fialovej blahoželáme k životnému jubileu.
 
V Slovenskom národnom divadle účinkovala už počas štúdia a hneď po absolutóriu Vysokej školy múzických umení sa stala členkou Činohry SND a Júliou v Shakespearovej slávnej dráme Romeo a Júlia. Dnes, keď oslavuje svoje životné jubileum, sa počet postáv, ktoré stvárnila na javisku našej prvej činohernej scény, pohybuje tak symbolicky okolo pol stovky. Ťažko vyzdvihnúť len niektoré z nich, je vždy výraznou a neopakovateľnou v charakterovo rozdielnych typoch. Napríklad, z tých nie takých dávnych, si ju diváci nemohli nevšimnúť v legendárnej Tančiarni, v Goetheho Faustovi I, II, Čechovových Troch sestrách, Buddenbrookovcoch Thomasa Manna alebo ako výnimočnú a nezabudnuteľnú Annu Kareninovú. Zuzana Fialová excelovala aj v súčasných hrách ako boli napríklad Hypermarket Viliama Klimáčka alebo Karpatský thriller Eugena Gindla. V jednom z rozhovorov, možno aj trochu prekvapujúco, upriamila pozornosť na hru Jana Eyrová, v ktorej stvárnila autorku románu Charlotte Brontëovú. Zohrala v tom úlohu spomienka na jednu z prvých návštev divadla, keď ako gymnazistka bola očarená dovtedy nepoznaným svetom.
 
V aktuálnom repertoári stvárňuje Zuzana Fialová opäť výrazné postavy. Napríklad matku z troch rozdielnych pohľadov: z pera francúzskeho dramatika Floriana Zellera ide o intímny príbeh frustrovanej ženy, v stand-upovej najnovšej premiére Sme v pohode otrasie svetom Helene osud a drží ju len láska k deťom. Do tretice je Zuzana matkou v Ruských denníkoch, v sugestívnej inscenácii na podklade reálnych denníkov Ale Rachmanovovej, ktorá je reflexiou i kritikou spoločenských pomerov.
 
Herečku diváci dobre poznajú z mnohých filmov, veď pred kamerou stála už ako 15-ročná, z populárnych televíznych diel i seriálov. Za svoje umenie získala množstvo ocenení.
 
Zuzana je dcérou legendárneho horolezca Ivana Fialu. Vraj chcela byť vždy herečkou; je osobnosťou nielen na javisku, ale aj v súkromí; extrovertný temperamentný živel so sympatickým rebelantstvom, ktorý si vždy stojí za svojimi názormi a otvorene a priamo ich vyjadruje. Jej umenie, hlas i zjav sú neprehliadnuteľné. Umelkyňa je obdivuhodná knihomoľka, vášnivá cestovateľka a pozorovateľka života, milovníčka prírody, hôr a lyžovania...
 
Zuzane želáme pevné zdravie, aby na svoju životnú i maliarsku paletu nanášala inšpiratívne zážitky a obohacovala okolie svojím bytím.