Na poctu všestrannému talentu jubilantky

Máj svedčí oslavám narodenín mnohých osobností zo sveta umenia. 19. mája má jubileum jedna z najpopulárnejších a najobsadzovanejších herečiek Zdena Studenková.

Absolvovala štúdium, ktoré ju predurčovalo na to, aby sa na svet pozerala cez objektív fotoaparátu; je absolventkou odboru fotografie na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave, chcela však študovať aj dejiny umenia a estetiku. Mimoriadny talent nemožno neobjaviť; Zdenka absolvovala neskôr herectvo na Vysokej škole múzických umení a to sa stalo jej osudom. Už počas štúdia účinkovala v divadle i v televíznych inscenáciách. Rok po absolutóriu pôsobila na Novej scéne a v auguste 1978 sa stala členkou Činohry SND, kde naštudovala vyše šesť desiatok postáv.

Po štyridsiatich štyroch rokoch sa rozhodla, že svoju kariéru a život bude usmerňovať sama, ale to neznamená, že na našej prvej scéne ju neuvidíme. Má rada Bál, inscenáciu hry na motívy poviedok Boženy Slančíkovej-Timravy, v ktorej sa na javisku stretáva staršia generácia s mladšími hercami, aby mimoriadne emotívne oslovili rovnaký mix divákov v hľadisku. Zdenke svedčí aj postava v brisknej inscenácii Roalda Dahla, majstra prekvapivej pointy, s názvom Apartmán v hoteli Bristol.

Zdena Studenková má šťastie na nádherné úlohy. Spomeňme niektoré tituly z tých desiatok v SND, v ktorých svojím umením zaujala: Strindbergova Slečna Júlia, Goldoniho Hry o letnom byte, Stoppardova hra To je to pravé!, Ahlforsova Divadelná komédia, Shakespearove Veselé panie windsorské či Hamlet, alebo mnoho repríz Wildovho Ideálneho manžela. Z tohto výpočtu však počtom repríz prekročil pomyslený priemer Feydeauv Chrobák v hlave a jej rozkošná Lucienne Homenidesová de Histangua. Herečka patrí k tým, ktorým na telo píšu dramatici svoje diela, takým bola Leni Valerie Schulzovej a Romana Olekšáka.

Svoju prvú filmovú rolu získala ako dvadsaťročná; výnimočným sa pre ňu stal rok 1983, počas ktorého stvárnila tri z najvýraznejších a divácky najobľúbenejších rolí svojej hereckej kariéry. Boli nimi Kráľovná Kristína v Putovaní Jána Amosa, luxusná prostitútka Renáta v hudobnej komédii Anjel s diablom v tele, ako i sympatická speváčka Gábina – mamička malého Pepina v dnes už legendárnej komédii S tebou ma baví svet.

Zdena Studenková má na svojom konte aj množstvo muzikálových rolí vo viacerých divadlách. Je autorkou niekoľkých kníh a Ján Štrasser o nej knihu napísal pod jednoduchým, veľavravným názvom Som herečka (2006).

Charizmatická umelkyňa herectvom žije, má rada postavy, ktoré majú v sebe zakódované tajomstvo, má rada ľudí múdrych, pripravených, ambicióznych... je úprimná, hovorí, čo si myslí, je zásadová.

Zdenke Studenkovej želáme, aby naďalej v dobrom zdraví rozdávala energiu a nádherný, nákazlivý úsmev.