SND NA DEŇ DETÍ POTEŠÍ OMAMY AJ DETI Z DETSKÝCH DOMOVOV

V sobotu 1. júna privíta Slovenské národné divadlo na predstavení opery Čert a Káča viac ako dvesto divákov v rámci programu Divadlo pre všetky deti. Medzi nimi budú deti z Centier pre deti a rodiny, ako aj deti zo špeciálnych škôl. Prvýkrát vďaka charitatívnemu programu Divadlo pre všetky deti príde do SND aj veľká skupina omám spolu s ich deťmi.
 
Veselo roztancovaná operná rozprávka Čert a Káča s nádhernou hudbou Antonína Dvořáka v SND už tretiu sezónu fascinuje deti aj tínedžerov. Výpravná verzia mladej režisérky Zuzany Fischer oblečená v steampunkových kostýmoch a plná akrobatických a parkúrových kúskov zaručuje netradičný zážitok aj pre dospelých.
 
Vďaka charitatívnemu programu Divadlo pre všetky deti a spolupráci SND s OZ Cesta von si Dvořákovu operu Čert a Káča v SND 1. júna pozrú aj rómske ženy v programe Omama spolu so svojimi vlastnými deťmi.
 
„V rámci Divadla pre všetky deti naše predstavenia pravidelne navštevujú deti z náhradných či profesionálnych rodín, zdravotne znevýhodnené deti aj deti z detských domovov. Veríme, že návšteva divadla je pre ne nielen výnimočným zážitkom, ale má aj terapeutický účinok. Ustavične sa preto snažíme cieľové skupiny tohto programu rozširovať. Som veľmi rád, že v júni k nám pricestujú omamy spolu so svojimi deťmi, pretože robia mimoriadne dôležitú a zmysluplnú prácu v tých najchudobnejších komunitách,“ hovorí generálny riaditeľ SND Matej Drlička.
 
Deti žijúce v generačnej chudobe majú už od narodenia posunutú štartovaciu čiaru do života. Náročné podmienky a chronický stres negatívne vplývajú na ich zdravý vývin. Omamy preto pravidelne navštevujú v rómskych osadách rodiny s najmenšími deťmi a sprevádzajú rodičov pri rozvoji potenciálu ich dieťaťa. Podporujúci vzťah s rodičom a základy získané zo spoločných hier poskytujú deťom z najchudobnejších komunít možnosti ďalšieho rozvoja v škôlke a škole.
 
„Omamy robia náročnú prácu priamo v teréne, preto je veľmi dôležité, aby mali aj ony dostatok priestoru na načerpanie nových síl. Sme veľmi radi, že vďaka charitatívnemu programu Divadlo pre všetky deti môžu zažiť opernú rozprávku Čert a Káča v SND a stráviť príjemné chvíle so svojimi deťmi. Aj spoločné zážitky pomáhajú upevňovať vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Pre niektoré z nich je to prvá návšteva divadla aj hlavného mesta vôbec. Nemajú veľa možností ísť s deťmi na výlet a zažiť niečo nové, preto si pozvanie našich omám s deťmi veľmi vážime,“ dodáva Janine Lacho, programová manažérka programu Omama.
 
Okrem omám prídu na Deň detí do SND vďaka projektu Divadlo pre všetky deti aj deti z Centier pre deti a rodiny z Bratislavy, Kolárova, Bernolákova, Považskej Bystrice, Novej Bane a deti zo špeciálnych škôl v Trnave a Zlatých Moravciach.
 
Projekt Divadlo pre všetky deti sa SND darí financovať vďaka darcom, ktorí naň prispievajú dobrovoľnými príspevkami pri nákupe svojich vstupeniek na webe divadla, ale aj vďaka darcom, ktorí prispeli jednorazovo vyššou sumou. Od začiatku sezóny ich bolo už takmer dva a pol tisíca. Vďaka nim mohlo divadlo na vlastnej koži zažiť v aktuálnej divadelnej sezóne viac ako tisíc detí.
 
„Všetkým darcom patrí naša obrovská vďaka. Sú dôležitým dôkazom toho, že naša spoločnosť ešte úplne nestráca svoju ľudskosť, empatiu, lásku a túžbu robiť dobré skutky. Rozprávkový svet divadla je miestom, ktoré je pre vývoj detí veľmi potrebný. Vďaka darcom ho majú možnosť zažiť aj deti, ktoré by sa k nemu inak približovali oveľa ťažšie,“ dodáva Matej Drlička.
 
V rámci projektu Divadlo pre všetky deti pripravuje SND v spolupráci s OZ Cesta von v júni aj zážitkové dopoludnie v Slovenskom národnom divadle pre deti a mladých ľudí zo Zebra klubov.