Španielsky Shakespeare Lope de Vega a jeho Blázni z Valencie

Činohra SND ako svoju poslednú premiéru v aktuálnej sezóne uviedla počas víkendu v sobotu 8. júna a v nedeľu 9. júna 2024 rozkošnú, roztancovanú a rozospievanú hru Lopeho de Vega s názvom Blázni z Valencie.
 
Lope de Vega (1562 – 1635), španielsky básnik a dramatik, bol autor všestranný a neuveriteľne plodný. Vraj už ako päťročný veršoval po latinsky. Napísal takmer dve tisícky hier, z ktorých sa zachovalo vyše štyristo. Lope bol pojmom; písal spontánne, s ľahkosťou a šarmom. Neuznával jednotu času, miesta a deja; zaujímal ho len dej – príbeh. Rovnako odmietal delenie na tragédie a komédie, nemal ambíciu písať hry smutné, veselé alebo učené; príťažlivosť videl v striedaní, respektíve v kontraste komiky a tragiky, tak dosahoval dramatickosť i dynamiku. Jeho hry, nazývané aj komédie „plášťa a dýky“ (charakteristický odev šľachticov a mešťanov), sa tešili mimoriadnej popularite. Boli noblesné, vtipné, ľudové i vznešené.
 
Lope mohol čerpať zo svojho búrlivého života, ktorý sprevádzala vášeň – únosy i súdne spory pre ľúbostné pletky a aféry so ženami vznešenými aj neurodzenými, ktoré ho údajne neopúšťali ani vtedy, keď ho vysvätili za kňaza.
 
Španielsky Shakespeare
 
Lope de Vega tvoril v šťastnom období, keď Španielsko rozširovalo územie za Pyrenejami o ďalšie teritóriá, ale keď rozkvitalo predovšetkým umenie a kultúra. Toto obdobie je označované ako Siglo de Oro – zlatý vek a trvalo dlhšie ako jedno storočie, jedno „siglo“. Začiatok sa datuje rokom 1492 spájaným v histórii s Krištofom Kolumbom a siaha hlboko do 17. storočia. Pripomeňme, že z literátov, ktorých mená sú všeobecne známe, žil v tom čase Miguel de Cervantes, autor slávneho Dona Quijota, ktorý označil Lopeho za zázrak prírody.
 
„Španielsky zlatý vek priniesol videnie sveta ako divadla a zároveň videnie divadla ako sveta. Priniesol básnické slovo, ktoré vyslovené z javiska ovplyvňovalo obrovské masy ľudí, a divadlo, ktoré patrí spolu s antickým divadlom, alžbetínskym divadlom, talianskym ľudovým divadlom k základným kameňom svetového divadla,“ uvádza režisér aktuálnej inscenácie v SND Ondrej Spišák.
 
Lopeho de Vega označovali za španielskeho Shakespeara nielen pre množstvo diel, ktoré napísal a zanechal, ale predovšetkým pre význam jeho tvorby a divadelných reforiem. Prierez jeho diela predstavuje charakteristické črty tém, foriem aj štýlov Zlatého veku. Zbožňovaný Lope de Vega, bohém a génius, stručne, ale mimoriadne výstižne charakterizoval pred 400 rokmi čaro divadla a zážitku, ktorý prináša; stačia „tri dosky, dvaja ľudia a jedna vášeň“ a obsiahnutý je celý vesmír.
 
Nie je sila, ktorá by zastavila ženu, ak skutočne miluje
 
Činohra SND sa k dielu Lopeho de Vega vracia po takmer šesťdesiatich rokoch. V celej histórii SND sa v repertoári objavili len tri Lopeho tituly Milenka otrokyňa (1948), Fuente Ovejuna (1953) a Učiteľ tanca (1966). Hru Blázni z Valencie preložila Anna Lara, časti hry prebásnil a bystré texty piesní napísal Ľubomír Feldek, lebo hovorené slovo sa strieda s veršom a uchu lahodiacim spevom.
 
Blázni z Valencie je komédia „zápletková“, sústredená na ľúbostné dobrodružstvá okorenené žiarlivosťou; nechýba ani motív cti, ktorou sa musí hrdiť každý správny chlap. Floriano a Erífila sú ústrednou dvojicou – on uteká pred trestom z domnelej vraždy, ona pred vynúteným sobášom – a s pomocou rôznych osôb sa ukryjú do blázinca. Pravdaže sa nepoznajú a navyše berú na seba inú identitu, a tak sa kolotoč nedorozumení, spletitých lások a výbušných vášní naplno roztáča. Hra je situovaná v nemocnici De Los Inocentes vo Valencii – prvom európskom ústave pre duševne chorých.
 
Úsmev vám vyčaria Milan Ondrík, Jana Kovalčiková, Roman Poláčik, Ján Gallovič, Barbora Andrešičová, Zuzana Porubjaková, Juraj Loj, Tomáš Maštalír, Gregor Hološka, Ivan Vojtek, Branislav Bystriansky, Jakub Rybárik, Dušan Tarageľ a ďalší v réžii Ondreja Spišáka, dramaturgii Dariny Abrahámovej, na scéne Františka Liptáka, v kostýmoch Kataríny Hollej, choreografii Libuše Čižmárik Bachratej a s hudbou Juraja Haška.
 
Vyberte sa s tvorivým tímom do malebného španielskeho mestečka okolo roku 1600 alebo hocikam napokon aj dnes, nechajte sa unášať múdrou klasikou s vôňou slnka, jazmínu a pomarančovníkov...