Zomrela pani Miluše Wiedermannová, nestorka našich divadelníkov

Vo veku úctyhodných nedožitých 104 rokov zomrela v Prahe bývalá dlhoročná divadelníčka pani Miluše Wiedermannová. Jej život bol takmer 30 rokov spätý s našou prvou divadelnou scénou, kde pôsobila od roku 1953 do roku 1982. Študovala spev, jej kariéra sa však neodohrávala na pódiu, ale prevažne v portáli, kde bola dobrou dušou najskôr pre dramatických umelcov a neskôr pre operných sólistov.
 
V pracovnej zmluve so SND mala napísané šepkárka. Profesionáli vedia, aká je to zodpovednosť, veď šepkárka musí byť vždy naporúdzi, duchaplná a vynachádzavá, aby zachránila každú situáciu, keď umelcovi vypadne text. Pravdou je, že recenzenti vyzdvihnú sólistov, režiséra, dirigenta a všetkých, ktorých prácu vidno na javisku. Výkon šepkárky možno však tiež porovnať s tým umeleckým, veď musí výborne ovládať text libreta, zasiahnuť vždy v správnej chvíli a nedopustiť, aby mal sólista problém. Šepkárka je istotou. Pani Miluše Wiedermannová mala v repertoári vyše dvadsať operných titulov, poznala dopodrobna klavírne výťahy a texty libriet v cudzích jazykoch, keďže už za jej éry sa opery spievali v origináli. Nezanevrela na spev – ale ten sa stal len jej koníčkom, spoločne s manželom po príchode do Bratislavy pôsobili v Zmiešanom zbore bratislavských učiteľov.
 
K storočnici sme pani Wiedermannovej vyjadrili úctu a aj obdiv k pôsobeniu jej manžela Juraja Wiedermanna, niekoľko desaťročí popredného sólistu Opery SND. Manželstvo so skvelým barytonistom bolo dôkazom toho, aké silné putá vytvára hudba. Miluše Wiedermannová sa venovala aj skautingu, ktorého odkaz – pevná myseľ, filantropia, humanizmus aj láska k prírode, jej určite dodávali optimizmus aj v neskoršom veku.
 
Pani Miluše Wiedermannová zomrela 13. februára a rozlúčili sme sa s ňou minulý týždeň 20. februára 2026 v Prahe.
 
Česť jej pamiatke!