Dnes stíchol dramatický soprán Ľubice Rybárskej

S veľkým zármutkom sme prijali správu, že dnes 14. mája 2024 navždy stíchol dramatický soprán, nádherný hlas dlhoročnej vynikajúcej sólistky Opery SND Ľubice Rybárskej.
 
Významná slovenská sopranistka Ľubica Rybárska získala spevácke vzdelanie v triede prof. Ľuby Šestákovej na žilinskom konzervatóriu a následne v triede prof. Viktórie Stracenskej na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V roku 2004 sa na VŠMU vrátila už ako vysokoškolská pedagogička a v roku 2012 úspešne habilitovala ako docentka, v roku 2019 ako profesorka.
 
Ešte ako študentka VŠMU debutovala v Slovenskom národnom divadle v Krútňave Eugena Suchoňa ako Katrena a hneď po absolutóriu bola prijatá do angažmánu ako sólistka Opery SND. Výrazným míľnikom jej profesionálnej kariéry bol rok 1988, keď sa stala víťazkou svetoznámej opernej súťaže Luciana Pavarottiho vo Philadelphii v USA. Spoločne s Lucianom Pavarottim sa neskôr opakovane predstavila na operných pódiách, napríklad ako Amelia v Maškarnom bále Giuseppe Verdiho.
 
Portfólio operných domov a symfonických orchestrov, v ktorých pôsobila, zahŕňa Nemecko, Švajčiarsko, Spojené štáty americké, Francúzsko, Rusko, Chorvátsko, Španielsko, Rakúsko, Taliansko, Veľkú Britániu, Poľsko, Grécko či Nórsko. Svoj talent prezentovala aj na známych festivaloch v Salzburgu, Berlíne, Bregenzi, Edinburghu či na Schleswig-Holstein Musik Festival.
 
Dramaticky soprán Ľubice Rybárskej obsiahol široký repertoár. Na doskách Opery SND sa predstavila napríklad ako Verdiho Abigail (Nabucco), Aida, Elisabetta (Don Carlo), Lady Macbeth, Amelia (Maškarný bál), Leonora di Vargas (Sila osudu), Amelia Grimaldi (Simon Boccanegra) či Leonora (Trubadúr), Pucciniho Tosca, Turandot či Giorgetta (Plášť), Bizetova Micaela (Carmen), Mascagniho Santuzza (Sedliacka česť), Čajkovského Líza (Piková dáma), Borodinova Jaroslavna (Knieža Igor), Cileova Adriana Lecouvreur, Boitova Margaréta (Mefistofeles), Giordanova Maddalena (Andrea Chénier), Dvořákova Rusalka (neskôr aj Cudzia kňažná), Janáčkova Kostolníčka (Její pastorkyňa) či Suchoňova Katrena (Krútňava) a Ľutomíra (Svätopluk).
 
V SND sme sa s obdivuhodnou umelkyňou a krásnou dámou stretli naposledy, keď sme jej umeniu vzdali hold na predstavení Suchoňovej opery Svätopluk v septembri 2023.
 
Vedenie Slovenského národného divadla a Opery SND vyjadruje úprimnú sústrasť rodine a blízkym.
 
Slovenské národné divadlo venuje predstavenie inscenácie opery Giuseppe Verdiho Aida 16.5.2024 legendárnej predstaviteľke tejto úlohy, prof. Ľubici Rybárskej.
 
Česť jej pamiatke!