Hubička zaznie na festivale Smetanova Litomyšl

Opera SND uvedie 2. júla 2024 Smetanovu operu Hubička na festivale Smetanova Litomyšl, ktorý je ústredným dejiskom osláv 200. výročia narodenia tohto geniálneho skladateľa.
 
Smetanova Litomyšl je najväčší festival klasickej hudby v Českej republike, ktorý sa po prvý raz uskutočnil v roku 1946 a na ktorom tento rok účinkuje prakticky kompletná česká interpretačná špička. Pozvaní sú aj významní interpreti zo zahraničia. V Roku českej hudby dĺžkou trvania aj programom je festival najrozsiahlejší od svojho vzniku. Koná sa od 8. júna do 7. júla a zahŕňa okolo pol stovky predstavení a koncertov a ďalšie desiatky sprievodných podujatí.
 
Po prvýkrát zaznejú na Smetanovej Litomyšli počas jedného ročníka všetky Smetanove opery. K najdôležitejším patrilo uvedenie opery Libuše, ktorá zaznela na koncerte s Českou filharmóniou pod taktovkou Jakuba Hrůšu. S ďalšími opernými titulmi sa v Litomyšli predstavili operné domy z Prahy, Brna, Ostravy a jediný slovenský reprezentant – Opera SND uvedie 2. júla Hubičku.
 
Je to pocta pre našu operu aj v istej symbolike. Pri 200. výročí narodenia českého velikána prichádza do jeho rodného mesta Opera SND s dielom, ktorým sa 1. marca 1920 otváralo Slovenské národné divadlo. Aktuálna inscenácia mala premiéru tento rok tiež symbolicky 1. marca v réžii Andrey Hlinkovej. Na premiére sa zúčastnil aj významný kritik Alan Neilson z portálu OperaWire, ktorý vyzdvihol „vizuálne atraktívnu produkciu so silným dynamickým tempom, ktorá dokázala z deja vyťažiť maximum“. O hudobnú stránku predstavenia sa postaral dirigent Jaroslav Kyzlink, ktorý vytvoril živú, krásne vyváženú interpretáciu orchestra Opery SND. Od začiatku sa v diele objavovala živelnosť a temperament, ktoré posúvali dej dopredu... „Hviezdou večera bola určite sopranistka Mária Porubčinová v úlohe Vendulky, ktorú stvárnila ako emocionálne citlivú a zároveň silnú osobnosť,“ uviedol Neilson vo svojej recenzii.
 
Veríme, že hosťovanie Opery SND rovnako intenzívne a emocionálne zaujme návštevníkov aj na Smetanovej Litomyšli 2. júla 2024. Pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka účinkujú Mária Porubčinová, Tomáš Juhás, Jozef Benci, Mariana Sajko, Daniel Čapkovič, Terézia Kružliaková, Ivan Lyvch, Pavol Mucha, zbor a orchester Opery SND, zbormajsterka Zuzana Kadlčíková.