Dnes srdečne blahoželáme výraznej osobnosti – režisérovi, vysokoškolskému pedagógovi a prekladateľovi Ľubomírovi Vajdičkovi, ktorý oslavuje významné životné jubileum.
Jeho režijný rukopis je neprehliadnuteľný šesť desiatok rokov v slovenských i českých divadlách. Na Slovensku poznamenal umeleckú tvorbu predovšetkým dvoch divadiel. Po absolvovaní štúdia na Vysokej škole múzických umení nastúpil v roku 1968 do Divadla Slovenského národného povstania v Martine (dnes SKD Martin) a sústredil sa najmä na réžie ruskej a slovenskej klasiky.
V Slovenskom národnom divadle bol interným režisérom od roku 1983 do roku 2010 a od apríla 1990 aj rok umeleckým šéfom Činohry SND. Za tri desiatky rokov inscenoval na našej prvej scéne približne päťdesiat titulov, z ktorých každý bol niečím výnimočný. Prvou inscenáciou bol v roku 1980 Turgenevov Rok na dedine, nasledovala Ibsenova Pani z mora, Čechovove Tri sestry, Ostrovského Výnosné miesto, Euripidova Médeia, Strindbergova Slečna Júlia, Pirandellova hra Každý má svoju pravdu, Shakespearov Sen noci svätojánskej, Čechovova Čajka, McDonaghov Ujo Vankúšik alebo Veľké šťastie – poviedku Slančíkovej-Timravy zdramatizoval Peter Pavlac, a mohli by sme pokračovať ďalej. Ako inšpirujúco vie osloviť súznenie umelcov, dokazuje tvorivý tím Ľubomír Vajdička – Jozef Ciller, dlhoročný režisérov scénografický spolupútnik, ktorý je podpísaný aj pod uvedený výber z tvorby.
A to sme ešte nespomenuli inscenáciu Ionescových Stoličiek, v ktorej excelovali Emília Vášáryová a Emil Horváth a za ktorej réžiu získal Ľubomír Vajdička DOSKY ´99.
V mozaike tvorby Ľubomíra Vajdičku nachádzame slovenskú i svetovú klasiku, absurdnú drámu, ale aj komédie, ktoré mimoriadne rezonujú u divákov. Napríklad Chrobák v hlave, inscenácia, ktorá mala premiéru v júni 1990, derniéru vo februári 2016 a za vyše štvrťstoročie takmer 400 repríz. Pán režisér má rád aj tento typ dramatiky, „dobrý bulvár“ založený na brisknom dialógu, bravúrne zvládnutých neočakávaných zvratoch v situáciách a svižnom tempe.
Prof. Ľubomír Vajdička bol dlhoročným pedagógom na VŠMU, kde aj viedol Katedru réžie a dramaturgie. Je skvelým prekladateľom z ruštiny a francúzštiny.
Pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky prezidentka Zuzana Čaputová udelila Ľubomírovi Vajdičkovi Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti kultúry a umenia.
Prof. Ľubomírovi Vajdičkovi, noblesnému, rozhľadenému, rozvážnemu umelcovi vyznávajúcemu filozofiu, že „v divadle netreba nikoho komandovať, s každým sa treba dohovoriť“, želáme pevné zdravie, veľa tvorivých síl, energie a životného optimizmu.