Činohra SND pokračuje v pripomínaní si významných osobností, ktorých výročia sa viažu k aktuálnemu roku. V stredu 13. novembra si o 17.30 v Modrom salóne v novej budove SND zaspomíname na jedného z najvýraznejších predstaviteľov generácie, ktorá začala písať svoju hereckú kariéru v úvode šesťdesiatych rokov minulého storočia, Jozefa Adamoviča (1939 – 2013). V apríli tento rok sme si pripomenuli 85. výročie narodenia umelca.
Jozef Adamovič sa okamžite po získaní diplomu na VŠMU stal členom Činohry SND a rýchlo sa etabloval v úlohách mladých romantických hrdinov, stal sa erbovým predstaviteľom vnútorne ešte bezproblémovej mladosti, ale naopak aj komplikovaných mladých mužov ocitajúcich sa pred osudnými rozhodnutiami. Najčastejšie mal možnosť kreovať ústredné roly pod vedením Karola L. Zachara, ale i svojich generačných spolupútnikov – Pavla Haspru a Petra Mikulíka. Do histórie sa zapísali najmä jeho Lysander zo Shakespearovho Sna noci svätojánskej (1965), Aldemaro z de Vegovho Učiteľa tanca (1966), Christian z Rostandovho Cyrana z Bergeracu (1967), Artúr z Mrożekovho Tanga (1967) či Tulák z Bukovčanovej drámy Kým kohút nezaspieva (1969).
V nasledujúcich desaťročiach stvárňoval zásadné charakterové úlohy tragického rozmeru, akými boli predovšetkým Don Rodrigo v Corneillovom Cidovi (1972), Boris Dikoj v Ostrovského Búrke (1974) či Edgar v Shakespearovom Kráľovi Learovi (1975), ale aj postavy hutnej psychologickej kresby ako Paško vo Vampilovovej Jarabici (1974), Aigeus v Euripidovej Médeii (1985) či Otec – Mesiac v Lorcovej Krvavej svadbe (1987).
Výnimočnosť Jozefa Adamoviča si 13. novembra pripomenieme archívnym záznamom televíznej inscenácie drámy Jeana Cocteaua Dvojhlavý orol z roku 1969 v réžii Igora Ciela. Okrem Adamoviča v nej účinkujú aj ďalšie legendy slovenského herectva – Zdena Gruberová, Ladislav Chudík, Michal Dočolomanský a Libuša Trutzová.
Večerom sprevádza teatrológ Karol Mišovic z Ústavu divadelnej a filmovej vedy Centra vied o umení SAV.
Vstup na Hommage à Jozef Adamovič je voľný.