FASHION BALLET ´24

FASHION BALLET ´24

balet
Nová edícia úspešného projektu, v ktorom sa snúbi choreografické majstrovstvo so špičkovou módou.
nová budova SND, Sála opery a baletu
29. 5. 2024 19:00 h - 21:00 h
Už tretie pokračovanie úspešného projektu Fashion Ballet prináša v novej edícii opäť štyri pôvodné miniatúry, v ktorých sa predstavia v tandemoch choreografi a módni dizajnéri. Móda znovu ožije pohybom v originálnych choreografiách a naopak, výtvory módnych tvorcov dokreslia sošnú krásu tanečníkov Baletu SND.
 
DREAM OUT
Choreografia Andrej Cagáň
Kostýmový dizajn Ida Sandor
Hudba Roman Harvan
 
 
Pôvodná tanečná miniatúra je výsledkom vzájomnej inšpirácie tanečníka Andreja Cagáňa a violončelistu Romana Harvana, ktorých umelecké kariéry sú dlhodobo späté so Slovenským národným divadlom. Autori sa pokúšajú nájsť odpovede na otázky – čo odrážajú naše sny a prečo prichádzajú v prelomových momentoch? Prinášajú riešenia, ktoré hľadáme? Kostýmy pre choreografickú miniatúru o snoch navrhla renomovaná dizajnérka Ida Sandor, ktorej tvorba sa vyznačuje minimalizmom, geometrickými tvarmi, originálnym strihom, kvalitnými materiálmi a zmyslom pre detail.
 
CHVENIE OKAMIHU / Trembling of the moment
Choreografia Nina Poláková
Hudba Ľubica Čekovská
Kostýmový dizajn Petra Kovacs
 
Môže jeden okamih zmeniť náš zivot? Odpoveď na túto otázku ponúka dueto Chvenie okamihu, ktoré je výsledkom spolupráce troch prestížnych umeleckých osobností – Niny Polákovej, Ľubice Čekovskej a Petry Kovacs, ktorá patrí k výrazným talentom súčasnej mladej generácie, vo svojej tvorbe sa zameriava na otázky ekológie a udržateľnosti módy. Jej kostým dotvára sugestívnosť a tajomnosť dueta, ktoré odkrýva zákutia ženskej duše.
 
prestávka
 
PARADE
Choreografia Andrej Petrovič
Kostýmový dizajn Veronika Hložníková
Hudba Vladislav Šarišský
Dramaturgia Eva Gajdošová
Svetelný dizajn Karel Šimek
 
Ťažiskom komorného diela Andreja Petroviča je kvinteto módnych dizajnérov. Tí sú v snahe vytvoriť dokonalé umelecké dielo konfrontovaní s hľadaním správnych nápadov. Ako dopadne ich čakanie na múzu? Andrej Petrovič využíva osobitý pohybový slovník v snahe zobraziť jedinečnosť každého z tanečníkov, silu inšpirácie a význam spolupráce, na ktorej konci je očarenie krásou. Atmosféru diela umocňuje iskrivá hudba Vladislava Šarišského. Kostýmový dizajn Veroniky Hložníkovej prináša kontrast štylizovanej pánskej módy a ženských línií, bielo-čiernej s akcentmi výrazných farieb v zaujímavej hre s líniou a tvarmi.
 
GAIA
Choreografia Marek Grega
Kostýmový dizajn Jaroslava Wurll Kocanova
Hudba Stanislav Palúch
 
Choreografia v piatich obrazoch Gaia je oslavou matky zeme, jej vitálnej sily a schopnosti znovuzrodenia. Dielo o nevyhnutnosti návratu k prírode nesie rukopis dlhoročného sólistu SĽUK-u Mareka Gregu. V rámci neho prepája motívy ľudového tanca so súčasným pohybovým slovníkom. V súlade s pôvodnou hudbou známeho huslistu a multižánrového hudobného autora Stanislava Palúcha kladie dôraz na výraznú dynamiku a rytmus. Celkovú ideu diela umocňujú kostýmy Jaroslavy Wurll Kocanovej, ktorá v snahe o udržateľnosť módy využíva moderné technológie. Jej tvorba sa inšpiruje slovenskou ľudovou výšivkou, vzormi a ornamentmi, ktoré pretavuje do modernej sofistikovanej podoby.
 
Dĺžka predstavenia: 2 hodiny s jednou prestávkou

 
Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND?

Obsadenie