Romina Kolodziej

Romina Kolodziej

Prvý sólista

Národnosť: poľská

Absolvovala: Národnú baletnú školu v poľskom Gdaňsku u pedagogičky L. Bakharevy (2001 – 2005). V rokoch 2005 – 2006 študovala na konzervatóriu pri Viedenskej štátnej opere (účinkovala v baletoch: Labutie jazero, Luskáčik a Giselle). Zúčastnila sa na Medzinárodnom workshope súčasného tanca v Poľsku a na Workshope klasického a moderného tanca v Nemecku.

Angažmán: Pôsobila v súbore Europa Danse (Francúzsko), kde účinkovala v choreografiách Jiřího Kyliána – Šesť tancov, Dream dances, Evening songs, Matsa Eka – Pas de Danse a Ohada Naharina – One Who Knows.

V Balete SND: od roku 2006, od roku 2009 sólistkou Baletu SND, od roku 2011 na poste prvej sólistky.

Repertoár: V SND stvárnila množstvo sólových a titulných postáv v predstaveniach klasického a neoklasického repertoáru: Labutie jazero (Odetta – Odília), Spiaca krásavica (Auróra, Princezná Florína), Luskáčik (Máša), Onegin (Tatiana, Oľga), Grand pas z baletu Raymonda (Pas de trois), Bajadéra (Nikia, Pas de quatre, pas de trois, Pas d´action), Korzár (Medora), Ivan Hrozný (Anastázia), Giselle (Giselle, Myrtha), Štyri ročné obdobia (Jeseň – sólo), Serenáda (Ruské dievča, Valčíkový pár), Angelika (Angelika) a mnohé ďalšie. Spolupracovala s choreografmi: James Kudelka (Štyri ročné obdobia, 15 Heterosexuálnych duet), Jiří Kylián (Un Ballo), Lukáš Timulák (Real Time), Paul Lightfoot (Susto), Mário Radačovský (Warhol), Youri Vámos (Sen noci svätojánskej), Vasilij Medvedev (Korzár), Maurom de Candia (Angelika), Danielom de Andradem (Nižinskij – Boh tanca), Natália Horečná (Slovenské tance – Životy svetiel, Romeo a Júlia – Tak ako včera...).

Ocenenia: Zúčastnila sa na viacerých baletných súťažiach:
XIV. poľská tanečná súťaž (2005) – štvrté miesto
XIII. poľská tanečná súťaž (2003) – druhé miesto
IV. medzinárodná baletná súťaž v Nagoji (Japonsko)
XX. medzinárodná baletná súťaž vo Varne (Bulharsko, 2002) – semifinalistka
XII. poľská tanečná súťaž (2001) – prvé miesto
Medzinárodná tanečná súťaž vo Francúzsku (2000)
 

Predstavenia