Artemyj Pyzhov

Artemyj Pyzhov

Prvý sólista

Absolvoval: Štátnu baletnú akadémiu v Moskve (s červeným diplomom). Jeho hlavnými pedagógmi boli významné osobnosti ruského baletu Elena Nikolajeva, Nadežda Vikhreva, Andrej Alferov a Valeria V. Anissimova. Neskôr absolvoval Moskovskú štátnu akadémiu choreografie, odbor choreografia a repetícia, kde v roku 2014 získal titul baletného umelca a pedagóga baletu. Dvakrát sa zúčastnil na stáži v medzinárodných baletných triedach v Spojených štátoch amerických.

Angažmán: Pôsobil v Ruskom štátnom balete pod vedením národného umelca Ruska V. M. Gordejeva (2010 – 2014). Počas štúdia účinkoval v predstavení Veľkého divadla v Moskve – Márna opatrnosť. V roku 2013 sa zúčastnil na 20. jubilejnom Galakoncerte svetových hviezd v Donecku na Ukrajine. Spolupracoval s tanečnými partnerkami, akými sú napríklad: Tatiana Melnik (Bolotova), vedúca sólistka Národného divadla v Budapešti, Maria Kochetkova, vedúca sólistka San Francisco Ballet, Anastasia Soboleva, prvá sólistka Michailovského divadla, Anna Šerbakova, vedúca sólistka Ruského baletu Gordejeva, Julia Zvägina, sólistka Ruského baletu Gordejeva Marta Navasardian, sólistka v Estónskom národnom divadle, Činara Alizade, sólistka Veľkého divadla v Moskve, Romina Kołodziej, prvá sólistka Baletu Slovenského národného divadla, Maria Rudenko, sólistka Baletu Slovenského národného divadla. Od sezóny 2014/2015 je sólistom Baletu SND.

Repertoár: V Ruskom štátnom balete stvárnil sólové postavy v baletoch: Chipollino, Labutie jazero, Harlekyniáda, Don Quijote, Popoluška, Luskáčik, Spiaca krásavica, Giselle, Coppélia, Duch ruže, Esmeralda, Sylfida, Valpurgina noc, Benátsky karneval, Esmeralda, Plamene Paríža, Korzár a ďalšie. V Balete SND stvárňuje najvýznamnejšie postavy klasického i neoklasického repertoáru, Labutie jazero (Princ), Spiaca krásavica, Luskáčik (Princ). V posledných rokoch spolupracoval s choreografmi: Yourim Vámosom (Sen noci svätojánskej), Vasilijom Medvedevom (Korzár), Danielom de Andradem (Nižinskij – Boh tanca), Natáliou Horečnou (Slovenské tance – Životy svetiel, Romeo a Júlia – Tak ako včera...), Rafaelom Avnikjanom (Giselle, Luskáčik) atď.

Ocenenia: Je držiteľom niekoľkých ocenení a víťazom medzinárodných súťaží, ako napríklad súťaže Arabesque, ktorú vyhral v roku 2012, čiže len dva roky po ukončení štúdia. Je držiteľom zvláštnej ceny Georgea Zoricha ako najlepší tanečník. Získal diplom a cenu La Sylphide za javiskový prejav a kreativitu. Zároveň je aj držiteľom striebornej medaily a laureátom XII. medzinárodnej súťaže, ceny za najlepšie dueto Veľkého divadla v Moskve z roku 2013. O rok neskôr získal cenu Medzinárodnej federácie baletných súťaží a je držiteľom titulu Grand prix Medzinárodnej baletnej súťaže v meste Spoleno.

Predstavenia