Peter Breiner

Peter Breiner

Dirigent, klavirista, skladateľ, aranžér a publicista Peter Breiner je jedným z najnahrávanejších hudobníkov sveta (vyše 200 CD titulov a viac než 2 milióny predaných nosičov).

Peter Breiner je absolventom košického konzervatória (klavír, skladba, dirigovanie, bicie) a VŠMU v Bratislave, kde bol posledným žiakom Alexandra Moyzesa. V r. 1992-2007 žil v kanadskom Toronte, potom sa presťahoval do New Yorku, kde je, okrem iného, aj kurátorom a producentom populárneho cyklu komorných koncertov Sounds of Serendipity
Dirigoval, často zároveň hrajúc na klavíri, renomované orchestere, napr. Kráľovskú filharmóniu v Londýne, Jeruzalemský symfonický orchester, Symfonický orchester Nového Zélandu, Bournemouthský symfonický orchester, Queenslandský symfonický orchester, Národný orchester Lille, Hongkongskú filharmóniu, Moskovský symfonický orchester, Ukrajinský štátny symfonický orchester, Maďarský národný rozhlasový orchester, Poľský rozhlasový orchester, a mnoho ďalších na Slovensku, v Európe, Ázii a v Severnej Amerike. 
Jeho komerčne najúspešnejšími projektmi sú barokové úpravy známych melódií – suity Beatles Go Baroque, Elvis Goes Baroque a Christmas Goes Baroque I., II. Breinerove úpravy národných hymien zneli na Letných olympijských hrách v Aténach (2004) a nelegálne aj na LOH v Pekingu (2008) Hymny nahral pre vydavateľstvo Naxos (10 CD). 
Medzi posledne vydané albumy patria orchestrálne úpravy diel Musorgského (Obrázky z výstavyPiesne a tance smrti, Detská izba) a Čajkovského (suity z opier Vojvoda, Piková dáma), ktoré nahral Novozélandský symfonický orchester pod Breinerovou taktovkou. 
Jeho CD úprav Janáčkových opier (Naxos) získalo celosvetový ohlas a vynikajúce hodnotenia v prestížnych hudobných magazínoch a svetovej tlači (Gramophone; Chicago Tribune album zaradil medzi 10 najlepších CD r. 2009). Breinerove skladby a aranžmány sú každodenne uvádzané na koncertoch po celom svete a vysielané v stovkách rozhlasových staníc. Je autorom hudby k mnohým filmom slovenskej, kanadskej i americkej produkcie (Anna zo Zeleného domu, Pianistova dcéra, Čarovná flauta). Jeho hudba je často podkladom choreografií popredných baletných súborov (American Ballet Theatre, Houston Ballet, Ballet Jorgen Canada, Manila Ballet a iné) a mnohokrát sa objavila aj v populárnych amerických TV programoch. Peter Breiner sa aktuálne venuje (okrem iných) veľkému, technologicky progresívnemu transmediálnemu projektu, ktorý obsahuje audio nahrávky, interaktívne videá a participatívne platformy. Je založený na jeho suite pre veľký symfonický orchester Slovak Dances, Nasty and Nice (Slovenské tance, pochabé i smutné) pozostávajúcej zo 16 tancov, založených na slovenských ľudových piesňach.