Maida Hundeling

Maida Hundeling

Soprán

Nemecká sopranistka sa narodila v tuniskej Bizerte. Prvé lekcie spevu navštevovala u barytonistu Wernera Schürmanna. V roku 1997 sa zúčastnila majstrovského speváckeho kurzu pod vedením Waltera Berryho a v roku 1998 získala štipendium Spoločnosti Richarda Wagnera v Bayreuthe. V rokoch 1999 až 2012 pokračovala v štúdiu spevu u sopranistky Olivery Miljakovic (Viedeň).

V rokoch 2001 až 2003 pôsobila ako sóĺistka v Durýnskom zemskom divadle v Eisenachu (tu spievala Agatu v Čarostrelcovi, Martu v Nížine, Alžbetu a Venušu v Tannhäuserovi a ďalšie roly). Od roku 2003 je umelkyňou v slobodnom povolaní. Hosťovala v Štátnej opere Praha napríklad v roly Marty (Nížina), Amélie (Maškarný bál) a v titulných úlohách opier Tosca, Aida a Turandot. V roku 2008 získala medzinárodné uznanie za stvárnenie roly Senty v Prahe – a v tejto úlohe s veľkým úspechom hosťovala v Štátnej opere v Braunschweigu. Okrem tejto postavy zaujala tiež v Národnom divadle Praha ako Adriana Lecouvreur v rovnomennej opere Francesca Cileu, Katarína v Gréckych pašiách, Donna Anna v Donovi Giovannim a Giulietta v Hoffmannovych poviedkach. Na jeseň roku 2005 hosťovala v Japonsku, kde sa predstavila ako Aida. V tejto úlohe ju mohli diváci vidieť a počuť tiež v roku 2007 v Saarbrückene (réžia Peter Konwitschny) a od roku 2008 ju interpretuje v lipskej opere. V apríli 2007 debutovala Maida Hundeling v Slovenskom národnom divadle v Bratislave ako Ariadna na Naxe. Vo Wuppertale spievala Rózu v Pikovej dáme a na jar 2008 sa predstavila ako Ellen Orford (Peter Grimes). V decembri roku 2008 debutovala v divadle v Regensburgu v úlohe Márie v Bergovom Wozzeckovi a v máji roku 2009 stvárnila postavu Chrysothemis (Elektra) v Anhaltskom divadle v Dessau.

V máji roku 2009 speváčka vystúpila v niekoľkých predstaveniach ako Alžbeta (Tannhäuser) v Štátnom divadle v Oldenburgu. Na jeseň roku 2009 mala veľký úspech ako Aida pri hosťovaní vo Veľkom festivalovom dome v Salzburgu a predstavila sa aj v postave Ellen Orford v Štátnom divadle v Hannoveri.

V januári 2010 debutovala Maida Hundeling v Taliansku v úlohe Chrysothemis v koprodukčnej inscenácii operných domov v Bolzane, Modene, Piacenze a Ferrare. Vo februári a marci 2010 ju obsadili do postavy Alžbety v novej inscenácii opery Tannhäuser v milánskej La Scale (dirigent Zubin Mehta, réžia La Fura del Baus). Na jeseň roku 2010 stvárnila Ariadnu (Ariadna na Naxe) v Štátnom divadle v Norimbergu a Giuliettu (Hoffmannove poviedky) v Národnom divadle v Mannheime.

V máji roku 2010 po prvýkrát vystupuje v postave Toscy na scéne viedenskej Volksoper a na jar v rokoch 2011, 2012 a 2013 ako Giorgetta (Plášť). Na jeseň roku 2012 vo Volksoper s úspechom debutovala ako Salome. Na bratislavskú scénu sa vrátila v marci roku 2011 v postave Turandot.

Na jeseň roku 2011 spievala Leonoru v opere Fidelio v Houston Grand Opera, výnimočný ohlas jej táto úloha priniesla pri hosťovaní v kanadskej Edmonton Opera (apríl 2012). Sentu v Blúdiacom Holanďanovi spievala v decembri 2011 v divadle v Dortmunde a v júni-júli 2012 sa predstavila v opere Oberon v divadle v Münsteri (Städtische Bühnen). Na jeseň roku 2012 interpretovala Sentu v kanadskej Opera de Montreal a v januári 2013 v opernom dome v Ľubľani. Ako Ariadna na Naxe vystupovala v decembri 2012 a v marci 2013 v divadle vo Freiburgu.

V marci, máji a decembri 2013 interpretovala Elzu z Lohengrina v Národnom divadle moravskosliezskom v Ostrave a v októbri 2013 sa vrátila ako Salome do Edmonton opera. V Štátnom divadle vo Wiesbadene započala Maida Hundeling sezónu 2013/2014 ako Senta vo významnej inscenácii Wagnerovho Blúdiaceho Holanďana. Túto úlohu stvárnila aj na koncertných predstaveniach v Španielsku (november 2013) a v súčasnej inscenácii Národného divadla v Brne na javisku festivalu Smetanova Litomyšl (jún 2014).

Na koncertné pódium vstúpila umelkyňa v novembri 2013 na oslavách Wagner gala s ostravskou filharmóniou; v komornom cykle „… mezi řádky…“ v Pasove a Landshute spievala Wesendonck-Lieder a na prelome roku (december 2013/január 2014) s orchestrom La Verdi v Miláne sopránové sólo v Beethovenovej 9. symfónii.

V postave Jenůfy sa Maida Hundeling predstavila v januári-februári a v máji 2014 v súčasných inscenáciách Národného divadla Praha a Národného divadla moravskosliezskeho v Ostrave. V marci 2014 bola vynikajúcou Turandot v Utah Opera (Salt Lake City) v inscenácii francúzsko-kanadského produkčného tímu Barbe / Doucet.

V máji roku 2015 debutovala v Národnom divadle Brno v postave Toscy v novej inscenácii Jiřího Heřmana, Aidy a Turandot pri hosťovaní brnianskej opery v maďarskom Miškolci.

V Národnom divadle Brno otvorila sezónu 2015/2016 v úlohe Jenůfy v novej inscenácii Martina Glasera a prvýkrát hosťovala ako Turandot v newyorskej Metropolitnej opere. S touto úlohou sa Maida Hundeling v priebehu sezóny 2015/2016 vrátila do Slovenského národného divadla v Bratislave a v januári-februári 2016 debutovala v postave Kňažnej v Rusalke (inscenácia v rámci Glyndebourne-Festivalu). 

Sezónu 2015/2016 speváčka zavŕšila ako Leonora vo Fideliovi v novej inscenácii SND v Bratislave, kde spieva tiež Elzu. Predstavila sa aj ako Magny Peccatrix / prvý soprán v 8. symfónii Gustava Mahlera (Smetanova Litomyšl) a ako Aida na Schlossfestspiele vo Schwerine.

Sezóna 2016/2017 jej priniesla opäť rolu Toscy (ND Brno), Turandot a Leonory (Fidelio – SND Bratislava), ale aj Aidy v NT Mannheim.

Dominantnou v tejto sezóne bola úloha Elektry (Strauss) so Slovenskou filharmóniou pod vedením Juraja Valčuhu – s vynikajúcim ohlasom.

Na záver sezóny spievala Maida Hundeling Jenůfu v ND Brno, Elzu (Lohengrin) na hudobnom festivale v Kroměříži (dirigent Robert Jindra) a Aidu na festivale Thurn a Taxis na zámku St. Emmeram v Regensburgu.

Sezónu 2017/2018 začala sopranistka Toscou na letnom festivale Brno-Špilberk. Potom spievala Sentu v ND Lübeck a Leonoru (Fidelio) na Festivale Biberach-Stuttgart. Svoj verdiovský repertoár dopĺňa rolou Desdemony (Otello) v NDM Ostrava.

Pokračuje opäť ako Turandot v Bratislave, Tosca v ND Brno, je obsadená do novej inscenácie Toscy v SND Bratislava. V marci 2018 sa predstavila ako Elektra v Staatstheater Braunschweig, znovu ako Tosca na Zámockom festivale Thurn a Taxis Regensburg – a od augusta 2018 bude vystupovať v Royal Opera House v Londýne v inscenácii opery Valkýra (R. Wagner).

Predstavenia