Aleš Briscein

Aleš Briscein

Tenor

Aleš Briscein pôvodne vyštudoval hru na klarinete a saxofóne a následne operný spev na pražskom konzervatóriu. V štúdiách pokračoval na Západočeskej univerzite v Plzni.
Od roku 1995 pôsobil v Štátnej opere Praha a v krátkom čase tu naštudoval niekoľko postáv lyrického odboru (Tamino v Čarovnej flaute a Ferrando v Così fan tutte W. A. Mozarta, Almaviva v Barbierovi zo Sevilly a Narciso v Rossiniho opere Turci v Taliansku, Jeník v Smetanovej Predanej neveste, Alfredo vo Verdiho opere La traviata, Váňa Kudrjáš v Janáčkovej opere Káťa Kabanová a i.). Je stálym hosťom opery Národného divadla v Prahe, kde účinkuje v početných operných inscenáciách (Predaná nevesta, Don GiovanniLa traviataJejí pastorkyňa, Káťa Kabanová – ako Boris v inscenácii Roberta Wilsona, Così fan tutte – ako Ferrando, Nápoj lásky – Nemorino, Únos zo serailu – Belmonte), a Štátnej opery Praha.

Svoje interpretačné umenie prezentoval na prestížnych festivaloch ako Edinburgh International Festival, Pražské jaro, kde v roku 2002 stvárnil Jonathana vo svetovej premiére oratória Juda Makabejský Sylvie BodorovejV roku 2011 sa predstavil na festivale v Salzburgu ako Janek v Janáčkovej Veci Makropulos
 

Má za sebou početné vystúpenia na zahraničných operných a koncertných pódiách v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Taliansku, vo Veľkej Británii, v Španielsku, USA a v Japonsku.

Na turné po Japonsku (1999) sa predstavil ako Tamino v Čarovnej flaute a o rok neskôr v úlohe Kudrjáša v Káti Kabanovej v spolupráci s Tokijskou filharmóniou, ktorá si ho vybrala pre spoluprácu pri uvedení ďalšej Janáčkovej opery Z mŕtveho domu (2003). V tom istom roku spieval  s veľkým úspechom v Massenetovej Manon v kanadskom Vancouveri a v Donizettiho opere Don Pasquale na Cypre. V roku 2004 začal spoluprácu s Opéra National de Paris (R. Strauss – Ariadna na NaxeRužový gavalier a Elektra, Janáček – Z mŕtveho domuVec Makropulos, Verdi – La traviata, Stravinskij – Život prostopášníka). V roku 2008 sa predstavil v Janáčkových operách v madridskom Teatro Real (Vec Makropulos), v Mexiko City (Jej pastorkyňa) a na londýnskych PROMS (Osud). S Opéra National de Paris tiež absolvoval turné po Japonsku s Janáčkovým Zápisníkom zmizelého a v roku 2009 hosťoval na tejto prestížnej opernej scéne ako Jeník v Smetanovej Predanej nevestea predstavil sa tu i v Janáčkovej Veci Makropulos a v Beethovenovom Fideliovi. V robe 2010 sa predstavil ako Jeník tiež vo Valencii, v Antverpách účinkoval v Bergovom Vojcekovi a v ostatnom čase vo viedenskej Volksoper stvárnil Princa v Dvořákovej Rusalke.


Vo svojom širokospektrálnom repertoári sa venuje i interpretácii starej a duchovnej hudby (Bach,
Haydn, Mozart, Rossini). 

 

Pravidelne spolupracuje so Škótskym kráľovským národným orchestrom, s Českou filharmóniou, Českým rozhlasom a s Českou televíziou. Pre spoločnosť Decca nahral CD opery Pavla Haasa Šarlatán