Nežná ’89... revolúcia, ktorá sa začala v divadle

17. november pred 35 rokmi otvoril cestu k slobode a demokracii. Priamymi aktérmi Nežnej revolúcie sa stali aj divadelníci a divadelníčky, ktorí prijali výzvu štrajkujúcich študentov a v nasledujúcich dňoch sa zapojili do politického diania. Stali sa jednou z významných skupín, ktoré ovplyvnili priebeh najväčšej politicko-spoločenskej udalosti v bývalom Československu v druhej polovici 20. storočia. Javisková skúsenosť im pomáhala na demonštráciách či v diskusiách zrozumiteľne tlmočiť heslá a idey vtedajšieho obdobia, všeobecná popularita dodávala ich slovám váhu. Herci a herečky v prvých dňoch nahrádzali mlčiace médiá a vedeli rázne, jasne a s emóciou formulovať požiadavky demonštrantov.
 
V novej budove SND si môžete pozrieť výstavu dobových materiálov a fotografií z archívov a divadiel pod názvom Nežná ’89... revolúcia, ktorá sa začala v divadle, ktorá mapuje nielen atmosféru na námestiach, ale aj najvýznamnejšie inscenácie toho obdobia, ktoré v mnohom neraz predznamenávali priebeh novembrových revolučných dní.
 
Z mnohých titulov, ktoré v súčasnom repertoári Činohry SND podnecujú na zamyslenie nad tokom dejinných udalostí s presahom minulých čias do súčasnosti, by sme radi upozornili na inscenáciu Pes na ceste podľa novely Pavla Vilikovského, ktorá je sebaironizujúcim rozprávaním o slovenskej náture nielen tesne po Nežnej revolúcii; divadelný projekt Tatarka opierajúci sa o časť literárnej tvorby Dominika Tatarku (Prútené kreslá, Démon súhlasu, Sám proti noci), ktorý je nadčasovým odrazom príbehu i spovede jedinca v čase marazmu a demagogického myslenia včerajška s otázkami o kvalite slobody, alebo Akcia B – rozprávanie o mlčaní. Je len málo tak intenzívne sa objavujúcich citátov, ktoré určovali mnohé z postojov ľudí po všetkých apokalypsách 20. storočia, než parafráza Wittgensteinovho „O čom nemožno hovoriť, o tom treba mlčať.“ Veta zneužitá, využitá, prekrúcaná, používaná, nechápaná a často nezmyselne vytrhávaná z kontextu... V tejto súvislosti je v Akcii B viazaná na konkrétnu dejinnú udalosť rokov 1952 – 1953.