FASHION BALLET ´23

FASHION BALLET ´23

balet

Symbióza módy a tanca. Druhá edícia úspešného projektu

nová budova SND, Sála opery a baletu
21. 11. 2023 19:00 h - 20:30 h
Pokračovanie úspešného projektu Fashion Ballet prináša v novej edícii opäť štyri pôvodné miniatúry, v ktorých sa predstavia v tandemoch choreografi a módni dizajnéri. Móda znovu ožije pohybom v originálnych choreografiách a naopak, výtvory módnych tvorcov dokreslia sošnú krásu tanečníkov Baletu SND.
 
Dramaturgia: Kristián Kohút
 
INSIDE OUT
Osou komorného tanečného diela študentky choreografie KTT VŠMU Hany Vidovej je kontrast telesnosti a spirituality, sily a krehkosti, asketizmu a zmyselnosti. Hľadanie stôp animálnosti v pohybe prostredníctvom nevšedných obrazov. Choreografka sa zameriava na vnímanie detailov a impulzov pohybu, ktorých výsledkom sú silné emócie z tanca, jej rukopis čerpá zo širokého spektra tanečných štýlov. Kostýmový dizajn Andrey Pojezdálovej prináša sofistikované ženské siluety v odtieňoch čiernej a umocňuje magickú atmosféru diela.
 
Choreografia Hana Vidová
Kostýmový dizajn Andrea Pojezdálová
 
CHIC NOIR
Komorná choreografia ako mierne surreálny obraz štyroch žien, ktoré sa chystajú na honosný večierok vo veľkom štýle. Choreograf Lacko Cmorej opäť ponúkne prekvapivú zmes tanečných štýlov a divadelnosti s dôrazom na vykreslenie charakterov a komiku – v spolupráci s výraznou osobnosťou domácej i zahraničnej „vogue“ scény Monikou Prikkelovou. Štýlové kostýmy módnej výtvarníčky Terézie Feňovčíkovej ponorené do čiernej ako farby noci sú inšpirované filmom a divadlom a dotvárajú sugestívnosť tanečných mikropríbehov v štýle glamour.
 
Choreografia Lacko Cmorej, Monika Prikkelová
Kostýmový dizajn Terézia Feňovčíková

CLIQUE 
Pohybová freska zobrazuje podoby vzťahu ľudí a módy, ich vzájomné pôsobenie. Obaja tvorcovia hľadajú hranice medzi vášňou a posadnutosťou. Kladú si otázky, do akej miery móda ako fenomén krásy a štýlu ovplyvňuje náš každodenný život a kedy sa stávame obeťou konzumu.
 
 
Rukopis Dominika White Slavkovského spája techniku klasického tanca a súčasné tanečné štýly s dávkou humoru a irónie. Ideu diela podčiarkuje neprehliadnuteľný štýl Lenky Sršňovej, jej rafinovaná hra s potlačou v kombinácii s jednoduchými strihmi a sofistikovanými textilnými aplikáciami.
 
Choreografia Dominik White Slavkovský
Kostýmový dizajn Lenka Sršňová
 
BezsLovE
Autorský manifest o význame slobody, potrebe tolerancie a rešpektu k individualite každého človeka. Tvorcovia, pre ktorých bolo impulzom potláčanie ľudských práv a princípov humanizmu, unikajú v diele do umelecky zidealizovaného sveta plného krásy, prirodzenosti, farieb a svetla.
 
Choreograf Martin Winter a módny dizajnér Marcel Holubec W komunikujú význam absolútnej slobody metaforicky – let vtáka alebo motív poletujúceho ľahkého pierka sú nosnými elementmi abstraktného javiskového tvaru. Provokatívna inšpirácia tvarovo bohatým barokom je modifikovaná v duchu vyzývavej teatrálnosti a súčasných požiadaviek na funkčnosť. Dielo nesie konkrétny morálny apel a je oslavou diverzity a jedinečnosti ľudstva.
 
Choreografia Martin Winter
Kostýmový dizajn Marcel Holubec W
Účinkujú: sólisti a zbor Baletu SND
 
Dĺžka predstavenia: 1 hodina 30 minút s jednou prestávkou
 

Nositelia autorských práv k hudobným dielam zastupujú nakladateľov Universal Music Publishing Czech Republic and Slovakia, Schubert Music s.r.o., Warner/Chappell Music s.r.o. CZ, A-Tempo Verlag spol. s.r.o. – všetci zastúpení DILIA, z. s.

Dovoľujeme si upozorniť divákov trpiacich epilepsiou, prípadne hypersenzitívnych divákov na prerušované svetelné podnety a použitie stroboskopu v inscenácii.


Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND?
Nechajte nám na vás kontakt a už vám žiadne novinky neuniknú.