SlovakAid: Naša pomoc nepozná hranice

SlovakAid: Naša pomoc nepozná hranice

činohra
Postavme sa spolu generačnej chudobe – doma i vo svete
nová budova SND, Modrý salón
21. 9. 2023 18:00 h - 20:00 h

Plán predstavení

Štvrtok 21. 9. 2023
18:00 h 20:00 h
VSTUP VOĽNÝ
 
Premietanie filmu TRI ŽIVOTY (53 minút), po skončení bude nasledovať diskusia.
 

Pripomenieme si 30 rokov členstva Slovenska v OSN, ktoré v Agende 2030 zadalo pre záchranu planéty 17 trvalo udržateľných cieľov, prvým z nich je „žiadna chudoba“.

Je utópiou myslieť si, že po dôslednom naplánovaní si po pár päťročniciach cieľ označíme ako splnený, ale dôležité je nahlas hovoriť o tom, čo urobiť môžeme a vieme.

Generačná chudoba, ktorá zbavuje ľudí už od narodenia perspektívy dôstojného a naplneného života je globálny problém. Rovnako tristne ju zažívajú ľudia rôznych národností, etník, sociálnych skupín a je jedno, či je to na Slovensku alebo v Lesothe.

Cez kultúru, reprezentovanú divadlom v predstavení Budete mať luft!, a osudmi detí z filmu Tri životy, ktorý je výsledkom projektu z dielne neziskovej organizácie Dvojfarebný svet prepojíme „naše“ a „ich“, to rozdielne a predsa rovnaké vo svojom tragickom dosahu – generačnú chudobu a jej dôsledky. Film je financovaný z prostriedkov slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci - ODA SR, ktorú poskytuje Slovensko už 20 rokov pod značkou SlovakAid.

Následne sa v diskusii s protagonistkou predstavenia Barborou Andrešičovou, s režisérkou filmu a riaditeľkou organizácie Dvojfarebný svet Martinou Bencovou Utešenou, a s riaditeľkou neziskovej organizácie Človek v ohrození Andreou Najvirtovou, moderovanou Martou Jašurekovou zo Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu – SlovakAid, sa zameriame na to, AKO A ČO VIEME UROBIŤ pre tých, ktorí sú už dnes chudobou tvrdo zasiahnutí bez ohľadu na hranice – geografické a spoločenské, ktoré nás stále rozdeľujú, a tiež, čo urobiť pre to, aby sme najmä generačnej chudobe v budúcnosti predchádzali najviac ako to spoločnosť dokáže.

 
 
Hosťovanie v SND

Poznámka

VOĽNÝ VSTUP