Andrej Szabo

Andrej Szabo

Prvý sólista

Absolvoval: Tanečné konzervatórium Evy Jaczovej v Bratislave (2003), študoval na Académie de Danse Classique Princesse Grace v Monaku. V súčasnosti študuje na právnickej fakulte Trnavskej univerzity.

Angažmán: Od roku 2004 bol členom, od roku 2010 sólistom, od roku 2014 prvým sólistom Baletu SND. Od roku 2010 bol členom Baletu Bratislava, od roku 2011 členom baletu Divadla Nová scéna, kde účinkoval v inscenáciách 3Balet, Romeo a Júlia, Czech In: Kylián-Vaculík, Princ a Večernica, Queen. Od sezóny 2014/2015 je sólistom Baletu SND

Repertoár: Stvárnil sólové postavy v klasických baletoch Labutie jazero, Luskáčik, Spiaca krásavica, Bajadéra, Giselle, Eugen Onegin, Serenáda, Grand Pas Classique z baletu Raymonda a ďalšie. Svoj interpretačný talent uplatňuje aj v súčasných choreografických dielach. Stvárnil sólové postavy v baletoch: Ivan Hrozný Libora Vaculíka, Štyri ročné obdobia Jamesa Kudelku, Un Ballo Jiřího Kyliána, Susto Paula Lighfoota, Caligula a Don Juan Igora Holováča, Sen noci svätojánskej Etiéna Freya a Popolvár Jána Ďurovčíka, v dielach Bolero, Warhol, Everest od Mária Radačovského. S Baletom SND vystupoval na javiskách v Kanade, Maďarsku, Rumunsku, Českej republike, Rakúsku a Francúzsku.

V posledných rokoch spolupracoval s choreografmi: Youri Vámosom (Sen noci svätojánskej), Vasilijom Medvedevom (Korzár), Danielom de Andradem (Nižinskij – Boh tanca), Natáliou Horečnou (Slovenské tance – Životy svetiel, Romeo a Júlia – Tak ako včera...), Rafaelom Avnikjanom (Giselle, Luskáčik), Borisom Eifmanom (Za hranicami hriechu/Bratia Karamazovovci.)

Ocenenia: je držiteľom niekoľkých Cien Literárneho fondu (za postavu Popolvára v detskom balete Popolvár (2008), za postavu Rotbarta v Labuťom jazere (2009) a postavu Kurbského v Ivanovi Hroznom.

Predstavenia