Viola Mariner

Viola Mariner

Sólista

Absolvovala: Baletné konzervatórium Viedenskej štátnej opery (1993 – 2005). Zúčastnila sa na tanečnom workshope s Marciou Haydee a Joeom Alegadom (2002), neskôr na baletnej stáži v prestížnej Academie de Danse classique princeznej Grace v Monaku (2003). V roku 2004 študovala na Kráľovskej baletnej akadémii v Londýne.

Angažmán: V sezóne 2005/2006 bola členkou Junior Ballet Heinz Spoerli v Zürichu. Od roku 2006 bola členkou Baletu SND. V sezóne 2008/2009 pôsobila v súbore Rennais Dance vo Viedni. V roku 2009 sa vrátila do SND, kde je od roku 2011 sólistkou baletu.

Repertoár: Už počas štúdií účinkovala v baletoch Spartacus, Ples kadetov, Coppélia a Labutie jazero na javisku Viedenskej štátnej opery. V Balete SND stvárnila niekoľko sólových postáv v klasických, neoklasických aj súčasných dielach v spolupráci s významnými choreografmi, akými sú: Uwe Scholz (Druhá symfónia), Nacho Duato (Duende), Vladimir Malakhov (Spiaca krásavica), Vasilij Medvedev (Onegin, Korzár), Youri Vámos (Sen noci svätojánskej), Daniel de Andrade (Nižinskij – Boh tanca), Natália Horečná (Slovenské tance, Romeo a Júlia – Tak ako včera...), Boris Eifman (Za hranicami hriechu/Bratia Karamazovovci). V súčasnosti ju môžete vidieť v postave Matky v balete Nižinskij – Boh tanca, Myrthy v romantickom balete Giselle, v postave Matky v balete Borisa Eifmana Za hranicami hriechu/Bratia Karamazovovci a v ďalších sólových úlohách v baletoch Labutie jazero, Korzár, Luskáčik atď.

Predstavenia