Tatum Shoptaugh

Tatum Shoptaugh

Prvý sólista

Národnosť: americká

Absolvovala: Baletnú akadémiu A. Vaganovovej v Petrohrade (2013) pod vedením Tatiany A. Udalenkovej (riaditeľka školy Altynai A. Asylmuratova)

Angažmán: Od roku 2013 pôsobí v Balete Slovenského národného divadla, od roku 2015 na poste sólistky.

Repertoár: Počas štúdia na Baletnej akadémii A. Vaganovovej zahŕňal jej repertoár postavy z klasických baletov, akými sú napríklad: Bajadéra (Gamzati), Plamene Paríža (Pas de deux, pre Ballet Gala v Divadle Hermitage), Luskáčik (Tanec vločiek, Mariinské divadlo 2012), Spiaca krásavica (Diamant), Giselle (Sedliacke Pas de quatre, 2010 a 2011), Luskáčik (Sugar Plum Fairy, Kirovova baletná akadémia, Washington DC). Ďalej stvárnila postavy v dielach Elégia, Diana a Acteon, Giselle, Luskáčik (Pas de deux, 2008 a 2009). Hosťovala na baletnom Galavečere (USA) v pas de deux z 2. dejstva Giselle s partnerom Ivanom Putrovom, sólistom Kráľovského baletu v Londýne.

V Balete SND stvárnila množstvo sólových a titulných postáv v predstaveniach klasického a neoklasického repertoáru: Labutie jazero v choreografii Rafaela Avnikjana (Pas de trois, tarantela – sólo, Veľké labute, Nevesty), Spiaca krásavica v choreografii Vladimira Malakhova (Rubín, Víla), Luskáčik (Máša), Bajadéra v choreografii Rafaela Avnikjana (Gamzatti), Korzár (Odaliska), Nižinskij – Boh tanca v choreografii Daniela de Andradeho (Jekaterina Oblokova), Sen noci svätojánskej v choreografii Yuriho Vámosa (Helena), Giselle v choreografii Rafaela Avnikjana (Giselle), Za hranicami hriechu/Bratia Karamazovovci (Cigánka) v choreografii a réžii Borisa Eifmana.

Predstavenia