Tatum Shoptaugh

Tatum Shoptaugh

Prvý sólista

Národnosť: americká

Absolvovala: Baletnú akadémiu A. Vaganovovej v Petrohrade (2013) pod vedením Tatiany A. Udalenkovej (riaditeľka školy Altynai A. Asylmuratova). V roku 2018 absolvovala bakalárske štúdium na Liberty University (Summa Cum Laude), kde získala titul bakalára vied v trestnom súdnictve a strategickej inteligencii.

Angažmán: Od roku 2013 pôsobí v Balete Slovenského národného divadla, od roku 2015 ako sólistka, od roku 2020 je na pozícii prvej sólistky.

Repertoár: Počas štúdia na Baletnej akadémii A. Vaganovovej zahŕňal jej repertoár postavy z klasických baletov, akými sú napríklad: Bajadéra (Gamzati), Plamene Paríža (Pas de deux, pre Ballet Gala v Divadle Hermitage), Luskáčik (Mariinské divadlo 2012), Spiaca krásavica (Diamant), Giselle (Sedliacke Pas de quatre, 2010 a 2011), Luskáčik (Sugar Plum Fairy, Kirovova baletná akadémia, Washington DC). Ďalej stvárnila postavy v dielach Elégia, Diana a Acteon, Giselle, Luskáčik (Pas de deux, 2008 a 2009). Účinkovala na popredných svetových scénach (Mariinské divadlo, Slovenské národné divadlo, Ermitáž a mnoho divadiel v Taliansku a Českej republike). Bola hosťom Baletného galavečera (USA), kde sa predstavila v pas de deux zo Giselle s bývalým hlavným sólistom Kráľovského baletu v Londýne Ivanom Putrovom, hosťovala na ďalších galavečeroch, vrátane Galavečera k storočnici SND. V Balete SND stvárnila množstvo hlavných a sólových postáv v inscenáciách klasického a neoklasického repertoáru v choreografii Rafaela Avnikjana: Luskáčik v (Máša), Giselle (Giselle), Bajadéra (Gamzatti), Labutie jazero (Pas de trois), Youriho Vámosa: Sen noci svätojánskej (Helena), Vasilija Medvedeva a Stanislava Feča: Korzár (Medora), Esmeralda - Diana and Actaeon (Diana), Don Quijote (Kitri), Daniela de Andrade: Tulák Chaplin (Oona Chaplin) atď.

Ocenenia: Získala 1. miesto a špeciálnu cenu „Mladý tanečník“ v tanečnej súťaži Esther Geoffrey. Získala 1. cenu v Denverskej baletnej súťaži, vyhrala 2. miesto v YAGP, 2. miesto v baletnej súťaži Denver Ballet Guild, 3. miesto na súťaži YAGP, 3. miesto za súčasnú choreografiu na YAGP. Získala okrem iného aj štipendiá na rôzne študijné stáže ( Bolshoi Ballet School, Kirov Ballet School, Washington Ballet, and Boston Ballet summer intensive).

Predstavenia