Martin Gyimesi

Martin Gyimesi

Tenor

Jeho prvé dotyky s hudbou sa spájajú s dvanásťročným účinkovaním v Bratislavskom chlapčenskom zbore (1989 – 2001; zbormajsterka Magdaléna Rovňáková). V tom istom období (1989 – 1997) sa venoval hre na zobcovej flaute a altsaxofóne. V roku 2001 získal tretie miesto na medzinárodnej speváckej súťaži Chanson Francaise v chorvátskom Splite.

V rokoch 2005 – 2011 študoval na Konzervatóriu v Bratislave odbor operný spev u Gurgena Ovsepiana, neskôr (2011 – 2012) navštevoval VŠMU v Bratislave v speváckej triede Ľubice Rybárskej.

Ešte počas štúdií na konzervatóriu účinkoval na bratislavskej Novej scéne (pôvodný slovenský muzikál František z Assisi) a stal sa členom speváckeho zboru Opery SND, kde postupne začal dostávať aj menšie sólistické príležitosti. Na pravidelné sólistické vystúpenia ho angažovala Štátna opera v Banskej Bystrici (Fedora, Eugen Onegin, operety Indigo, Cigánska láska). V roku 2011 sa stal členom koncertného zoskupenia Ovsepianovci, o rok neskôr dostáva ponuku zúčastniť sa na koncertnom uvedení slovenskej opery 66 sezón od Marka Piačeka.

V roku 2013 Martin Gyimesi získal angažmán v sólistickom ansámbli Opery SND. Pod taktovkou F. Haidera interpretoval postavu Dona Riccarda v koncertnom naštudovaní Verdiho opery Ernani. Do jeho repertoáru v SND zakrátko pribudli ďalšie postavy: Nemorino z opery Nápoj lásky (G. Donizetti), Tamino z Čarovnej flauty (W. A. Mozart), Don Ottavio (W. A. Mozart, Don Giovanni), Malcolm (G. Verdi, Macbeth), Edmondo (G. Puccini, Manon Lescaut), Alan Campbell v opere Dorian Gray od súčasnej slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej, ale aj Ismael z Verdiho Nabucca, Bruno v Belliniho Puritánoch, Tybalt v Gounodovej opere Romeo et Juliette, Gróf Almaviva (Rossini, Barbier zo Sevilly) či Ferrando (Mozart, Così fan tutte).

V roku 2014 účinkoval tento mladý tenorista na open air festivale Viva Verdi, kde sa predstavil ako Delil vo Verdiho opere Giovanna d´Arco.

V rokoch 2015 – 2016 sa podieľal na projekte, realizovanom pod patronátom Anny Netrebko (v rakúskom Eisenstadte spieval postavu Kaya v opere Snehová kráľovná od súčasného ruského skladateľa Sergeja Baneviča). S národným divadlom v Prahe spolupracuje ako Tybalt (Ch. Gounod – Romeo a Júlia), Don Louis z Reznickovej opery Donna Diana, v jeho kalendári sa ďalej objavuje Národné divadlo moravskosliezske v Ostrave (postava Junoša v inscenácii Braniboři v Čechách (B. Smetana). V najbližšom období ho tam čakajú premiéry ďalších titulov – Pucciniho Triptychu či Meyerbeerovho Roberta diabla.

V Štátnom divadle Košice len nedávno odpremiéroval postavu Fentona v opere Falstaff (G. Verdi) v réžii oskarového režiséra Jiřího Menzela.

 

Predstavenia