Ondrej Šaling

Ondrej Šaling

Tenor

Hlbší vzťah k opernému spevu si začal budovať počas štúdia na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

V rokoch 1998 až 2001 navštevoval Konzervatórium v Bratislave a v rokoch 2002 až 2010 absolvoval na Vysokej škole múzických umení štúdium operného a koncertného spevu u Magdalény Blahušiakovej, ktoré zavŕšil internou doktorandúrou. Ako poslucháč VŠMU spolupracoval v rámci operného štúdia s vynikajúcim slovenským dirigentom Ondrejom Lenárdom, ale i s renomovanými sólistami – tenormi Petrom Dvorským a Michalom Lehotským.

V súčasnosti je Ondrej Šaling sólistom Opery Slovenského národného divadla v Bratislave a hosťuje aj na ďalších domácich a zahraničných scénach. Stvárnil postavy ako Don Ottavio, Ferrando, Tamino v operách W. A. Mozarta, ďalej Gróf Almaviva, Gianetto a Ramiro v Rossiniho operných dielach Barbier zo SevillyStraka zlodejka a Popoluška, Nemorino z Nápoja lásky, Tonio z opery Dcéra pluku, Carlo z Lindy di Chamounix od G. Donizettiho, ďalej sa predstavil ako Arturo z Belliniho Puritánov, Blankytný, Mazal a Živný v Janáčkových operách Výlet pana Broučka do Měsíce a Osud a v ďalších. Do jeho koncertného repertoáru patrí Rekviem od W. A. Mozarta, Stabat Mater a Petite messe solennelleod G. Rossiniho, symfonická kantáta Lobgesang od F. Mendelssohna-Bartholdyho alebo Stabat Mater od A. Dvořáka.

V Opere SND spieva Ondrej Šaling postavu Panga v Turandot, Janka v Janáčkovej Veci Makropulos a Grófa Gustava von Pottenstein v Lehárovej operete Zem úsmevov.