Aktuality / Tlačové správy

Zákon o sponzoringu v kultúre je nevyhnutnosť, zhodli sa riaditelia divadiel a orchestrov
Publikované dňa: 20.06.2022
V Slovenskom národnom divadle sa v piatok 17. júna konalo zasadnutie Asociácie slovenských divadiel a orchestrov (ASDO). Okrúhleho stola na tému návrhu zákona o profesionáloch v kultúre a sponzoringu v kultúre sa zúčastnili aj zástupcovia ministerstva kultúry. ASDO tak potvrdzuje svoju snahu byť dôležitým partnerom v otázkach prípravy legislatívy a riešenia dôležitých tém v oblasti kultúry.
 
Za ministerstvo kultúry sa okrúhleho stola ASDO zúčastnili zástupcovia Inštitútu kultúrnej politiky (IKP) Matúš Bieščad a Zuzana Došeková. S riaditeľmi divadiel a orchestrov hovorili o pripravovaných návrhoch zákonov o štatúte umelca a novej komory umelcov.
 
Čo prinesie nová divadelná sezóna 2022/2023
Publikované dňa: 17.06.2022
Vedenie SND prezentovalo na tlačovej konferencii 16. júna 2022 podrobné dramaturgické plány troch umeleckých súborov SND a ďalšie aktivity na nasledujúcu 103. divadelnú sezónu SND.
 
Riaditeľky činoherného a baletného súboru a riaditeľ operného súboru SND hovorili detailne predovšetkým o premiérach a generálny riaditeľ SND Matej Drlička informoval o témach manažérskych, otázkach z oblasti komunikácie, obchodu, financií a ďalších. Predstavil tiež členov novokonštituovanej Umeleckej rady SND. Členov umeleckej rady uvádzame v nižšie publikovanej správe.
 
Dôležitým míľnikom pre SND je spustenie nového elektronického predaja vstupeniek, ktorý bude súčasne zmenou v spôsobe, akým chce SND komunikovať so svojím divákom. S jeho aplikáciou rátame od 1. augusta 2022 a k tomuto dátumu sa začne aj predaj abonentiek na novú sezónu, ktorý potrvá do 15. septembra.
 
Opera SND sa stala členom významnej asociácie Opera Europa
Publikované dňa: 17.06.2022
Opera SND sa stala novým členom profesionálnej asociácie operných domov a festivalov v Európe – Opera Europa. Aktuálne združuje 215 členov zo 43 krajín. Jej pravidelná jarná konferencia sa konala v Prahe.
 
Generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku a riaditeľa Opery SND Lubora Cukra privítal na pôde Štátnej opery riaditeľ Opera Europa Nicholas Payne, ktorý svoju funkciu vykonáva od roku 2003 a za ten čas sa mu na tejto významnej platforme podarilo prepojiť riaditeľov a manažmenty operných domov, festivalov, umeleckých agentúr či filharmónií a vytvoriť tak priestor na vzájomný dialóg, zdieľanie poznatkov, skúseností a hľadanie spoločných riešení.
 
Predstavujeme novú Umeleckú radu SND
Publikované dňa: 17.06.2022
Generálny riaditeľ SND Matej Drlička predstavil nové zloženie Umeleckej rady SND, ktorej činnosť bola počas pandemickej prestávky zastavená. Jej členmi sa na jeho žiadosť stali odborníci z verejného aj súkromného sektora v oblasti umenia a kultúry, umeleckého školstva či podnikateľského prostredia.
 
„Všetkých týchto ľudí vnímam ako mimoriadne dôležité osobnosti a odborníkov vo svojej oblasti, ktorí svojimi skúsenosťami, názormi a radami budú nenahraditeľným prínosom pre SND. Zároveň fakt, že prijali miesto v Umeleckej rade SND, vnímam ako dôležitý signál podpory reforiem, ktoré v SND zavádzame. Viacerí z nich sú aj určitým spôsobom prepojení s aktivitami a projektmi v SND, ktoré sú už rozbehnuté alebo plánované,“ zhodnotil generálny riaditeľ SND Matej Drlička.
 
Umeleckú radu SND tvoria tieto osobnosti
 
Peter Dvorský, operná legenda a bývalý riaditeľ Opery SND
V Slovenskom národnom divadle sa konalo CFO Fórum Slovensko
Publikované dňa: 16.06.2022
V dňoch 15. a 16. júna sa v Slovenskom národnom divadle konalo najväčšie a najvýznamnejšie podujatie pre finančných riaditeľov na Slovensku - CFO Fórum Slovensko.
 
Hlavnou témou konferencie bolo “čo prinesie rok 2022 a ako budú ekonomické operácie ovplyvnené politickou nestabilitou?”. Medzi rečníkmi vystúpili biznismani zo spoločností ako Slovenská sporiteľňa, Microsoft, PwC Slovensko, DM Drogerie Market, Heineken a ďalších.
 
Slovenské národné divadlo sa tak opäť stalo dôležitým miestom, na ktorom sa stretli priekopníci biznisu, vizionári či úspešní podnikatelia a zamestnávatelia. Za SND sa podujatia zúčastnil ekonomický riaditeľ Matej Bošňák, ktorý úvodným príhovorom otvoril druhý deň konferencie a zúčastnených v ňom vyzval k spoločenskej zodpovednosti.
 

Stránky