Aktuality / Tlačové správy

Krst knihy o Zdene Gruberovej
Publikované dňa: 07.06.2023
Večer venovaný prezentácii novej publikácie o významnej členke činohry SND Zdene Gruberovej.
 
SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO PREDSTAVUJE 104. DIVADELNÚ SEZÓNU
Publikované dňa: 06.06.2023
Činohra, Opera a Balet Slovenského národného divadla v utorok 6. júna 2023 predstavili premiérové tituly, na ktoré sa môžu fanúšikovia nášho divadla tešiť v divadelnej sezóne 2023/2024. Činohra SND pripravuje v novej sezóne až 9 nových inscenácií a jednu špeciálnu hru, ktorá vznikne ako classroom play a bude určená aj pre uvádzanie v školských triedach. Opera SND uvedie tri premiéry, ale aj výnimočné koncerty a špeciálne projekty. Do repertoáru Baletu SND pribudnú dva nové tituly a nebudú chýbať ani obľúbené galakoncerty Umenie pre život a populárny Fashion Ballet.
 
Predaj vstupeniek na predstavenia novej sezóny aj abonentiek spúšťa SND od 15. júna 2023. Viac informácií o tom, ako bude v SND vyzerať 104. divadelná sezóna nájdete tu:
 
Hommage à Eva Kristinová
Publikované dňa: 06.06.2023
Činohra SND pokračuje v sérii spomienkových večerov na herečky, ktoré nás nedávno opustili, ale nemohli sme sa s nimi rozlúčiť na javisku SND. Druhý večer bude venovaný Eve Kristinovej (1928 – 2020), ktorá pôsobila v Činohre SND takmer štyridsať rokov.
 
Hommage à Eva Krížiková
Publikované dňa: 29.05.2023
V posledných rokoch nás opustilo hneď niekoľko nenahraditeľných osobností kultúrnej sféry. Okrem iných aj tri výnimočné herečky, bývalé členky Činohry SND Eva Krížiková (1934 – 2020), Eva Kristinová (1928 – 2020) a Soňa Valentová (1946 – 2022), s ktorými sme sa žiaľ nemohli rozlúčiť na javisku SND, kde ich talenty excelovali dlhé desaťročia. Preto sa Činohra SND rozhodla usporiadať spomienkový večer na každú jednu z trojice nezabudnuteľných ženských osobností našich umeleckých dejín.
 
Je nám veľmi ľúto, že náš kolega Dano Heriban odišiel príliš skoro
Publikované dňa: 24.05.2023

Daniel Heriban prijal ponuku riaditeľa Romana Poláka a stal sa členom súboru Činohry SND v roku 2014. Zostal ním až do roku 2021. Počas siedmich sezón ukázal svoju hereckú variabilitu, schopnosť napojiť sa na poetiky rôznych režisérov širokej estetickej škály. Bol bravúrny autor hudby a sám do niekoľkých inscenácií hudbu skladal. Vedel zaujať svoje publikum rozvážnym humorom, ale aj tajomne a rafinovane výrazom nevinného mladého chlapca vyložiť postavu. Správa o jeho náhlom odchode je šokom, zasiahla mnohých svojou nepripravenosťou a v ústrety nej prichádza pocit nespravodlivosti, absurdnosti a prázdna.

Slovenské národné divadlo vyjadruje hlbokú úprimnú sústrasť celej rodine, priateľom aj známym. Naše myšlienky a modlitby sú s najbližšou rodinou, ktorú náhle zastihla táto veľká strata.
 
Česť jeho pamiatke!
 

Stránky