Branislav Bystriansky

Branislav Bystriansky

Herec

Štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení ukončil v roku 1995 a od toho istého roku je členom Činohry Slovenského národného divadla. Predstavil sa tu v mnohých divadelných inscenáciách – napríklad v postave Jána (Goldman: Lev v zime, 1999) alebo v postave Lazara (A. N. Ostrovskij: Bankrot, 2005). V súčasnosti má na repertoári tieto postavy v inscenáciách Činohry SND: Gróf Orsini (P. Shaffer: Amadeus), dvoran Rosenkrantz (W. Shakespeare: Hamlet), sluha Grumio (W. Shakespeare: Skrotenie zlej ženy), jeden z účinkujúcich v inscenácii Tančiareň, Coronato (C. Goldoni: Vejár), Francek (J. G. Tajovský: Ženský zákon), Ben Silverman (N. Simon: Zlatí chlapci), Steve Hubbel (T. Williams: Konečná stanica Túžba). Niekoľkokrát hosťoval aj v iných slovenských divadlách – ako Jozef Mak sa predstavil v Divadle Andreja Bagara v Nitre (J. C. Hronský: Jozef Mak, 1995), v divadle Nová scéna hosťoval v inscenácii F. Vebera Blbec na večeru (2005). V Divadle West hral v inscenáciách Dokonalý zločin, Piť alebo byť fit, v Divadle Aréna v inscenácii Traja kamaráti. Hral vo filme Nedodržaný sľub (2009). Pravidelne účinkuje v televíznych inscenáciách a filmoch (Príbeh Mateja Hózu, Zámok na juhu, Moji najbližší, Mikuláš Mráz) a v televíznych seriáloch (Panelák, Kutyil s.r.o.).

Vzdelanie:
VŠMU Bratislava 1995

Angažmán:
Činohra SND (od 28. 8. 1995)

SÚPIS NAJVÝZNAMNEJŠÍCH POSTÁV V ČINOHRE SND

Sezóna 1998/1999:        
J. Goldman: Lev v zime (Ján)

SÚPIS NAJVÝZNAMNEJŠÍCH POSTÁV V INÝCH SLOVENSKÝCH DIVADLÁCH

Divadlo A. Bagara Nitra:
J. C. Hronský: Jozef Mak (Jozef Mak), 1995        

Nová Scéna:
F. Veber: Blbec na večeru (Francois Pignon), 2004

DÔLEŽITÉ TELEVÍZNE ROLY (TELEVÍZNE FILMY A INSCENÁCIE)

Príbeh Mateja Hózu (Matej Hóz), 1994, réžia: P. Mikulík             

DÔLEŽITÉ OCENENIA
1995 - herecká cena na študentskom festivale v Brne (Lekár v predstavení "Poznáte mliečnú dráhu?")              

O SEBE
Ak mám úprimne napísať niečo o sebe, tak nepovažujem za dôležité to, kde účinkujem, alebo koľko divadelných a televíznych postáv som stvárnil, ale to, že milujem prírodu a považujem ju za dôležitejšiu ako čokoľvek iné. Nenávidím karierizmus, sebavedomie z pominuteľných úspechov a nemorálnosť ospravedlňovanú nutnosťou.

Divadlo som začal robiť v presvedčení, že je to prostriedok, ako ľuďom ukázať myšlienku, pocit či zážitok, ktorý by ich urobil aspoň na chvíľu lepšími, lebo v súčasnosti je potreba kultúrnosti nutnejšia ako kedykoľvek predtým.

Braňo Bystriansky

Predstavenia