Il signor Bruschino

Gioacchino Rossini

Il signor Bruschino

opera

Komická opera v jednom dejstve v talianskom jazyku.

historická budova SND
2. 12. 2017

Pre Gioacchina Rossiniho komponovanie očividne nespôsobovalo námahu s kropajami potu a krvi. Skomponovať celovečernú operu znamenalo pre majstra, s istou mierou zveličenia povedané toľko, ako vymyslieť recept na pareného lososa s cesnakovou omáčkou alebo rozbif s husacou pečeňou.

Jednodejstvová opera Il signor Bruschino je majstrovským dielom zamotanej komickej zápletky s typicky operným rozuzlením. Syn totiž nie je tým pravým synom, je len zamilovaným nápadníkom slečny Sofie. Pravý syn mrzne v pivnici u krčmára Filiberta pre nezaplatené účty. Starému Bruschinovi je zas stále teplo, i keď ostatným vôbec nie. Slúžka Marianna túži po starom mládencovi Gaudenziovi, ten jej však očividne odoláva. Gaudenziovým skutočným problémom je skôr zistiť, ktorý syn z rodiny Bruschiniovcov stojí práve pred ním. A to všetko chce s plnou vážnosťou rozriešiť, alebo aspoň „poriešiť“, predstaviteľ zákona a verejného (ne)poriadku policajný Komisár. Také je to jednoduché u slávneho kuchára a gurmána z Pesara s ojedinelým hudobným talentom.

Predstavenie realizuje Asociácia CORPUS v spolupráci s Operou SND.

Otvorená opera je voľné zoskupenie tvorcov a interpretov, ktorých cieľom je uvádzať klasické komorné operné diela. V „kamenných" divadlách sa operné diela uvádzajú v podobe ustáleného inscenačného kánonu. Našou ambíciou je predstaviť operu v hravej podobe akčného divadla. Chceme prelamovať pomyselnú bariéru medzi vznešeným svetom opery a nezávislou divadelnou scénou. Pritom však nerezignujeme na vysokú hudobnú a vokálnu kvalitu. Otvorená opera spolupracuje s poprednými sólistami a stálymi hosťami Opery Slovenského národného divadla.

Inscenačný tím

Obsadenie

Gaudenzio Ján Ďurčo
Bruschino, otec Roman Krško
Florville Amir Khan
Bruschino, syn Marek Tokoš
Policajný komisár Juraj Peter
Fliberto Marek Pobuda